تجمع دانش آموزان دبیرستان مروی در برابر مجلس ایران

درب ورودی مدرسه مروی
Image caption مدرسه ماندگار مروی در خیابان ناصرخسرو تهران و مقابل بنای شمس العماره واقع شده است

جمعی از دانش‌آموزان دبیرستان مروی تهران در اعتراض به تخریب این مدرسه برابر ساختمان مجلس ایران تجمع کردند.

بیش از ۳۵۰ نفر از دانش‌آموزان و اعضای خانواده آنها، امروز (چهارشنبه ۲۷ مرداد - ۱۸ اوت) با تجمع در برابر ساختمان مجلس در میدان بهارستان تهران، خواستار آن شدند که از تخلیه و تخریب دبیرستان قدیمی مروی (خیابان ناصر خسرو تهران مقابل بنای شمس العماره) جلوگیری شود.

بنابر گزارش‌ها، تجمع کنندگان با برافراشتن پلاکادرهایی مخالفت خود را با "انحلال و تخریب" این مدرسه که در فهرست مدارس ماندگار ایران قرار گرفته است، اعلام کردند.

دبیرستان مروی به همراه مدارس البرز و دارالفنون، از قدیمی‌ترین مدرسه های پایتخت ایران است که بسیاری از چهره‌های علمی، فرهنگی و سیاسی این کشور از فارغ التحصیلان آن محسوب می شوند.

چهره‌های برتر علمی، فرهنگی نظیر عبدالحسین زرین‌کوب، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، حمید مولانا، موسی زرگر و کاظم معتمد نژاد، به همراه برخی از چهره‌های سیاسی معاصر ایران نظیر میرحسین موسوی، هادی منافی و محمد علی نجفی از فارغ التحصیلان مدرسه مروی تهران هستند.

دبیرستان مروی در فهرست مدراس ماندگار

طی هفته‌های گذشته و با ابلاغیه اخیر آموزش و پرورش منطقه ۱۲ تهران مبنی بر تخلیه و واگذاری دبیرستان مروی تهران، نگرانی ها درباره احتمال تخریب و نابودی این مدرسه افزایش یافته است.

دبیرستان مروی تهران که قدمت بنای آن به اوایل دوره پهلوی باز می گردد، به علت واقع شدن در منطقه تجاری مجاور بازار بزرگ تهران همواره مورد توجه انبوه سازان فضاهای تجاری بوده است اما مناقشه سالهای اخیر بر سر این بنا، بیشتر مربوط به دعوی قضایی میان حوزه علمیه مروی و دبیرستان مروی است.

Image caption بسیاری از چهره‌های علمی، فرهنگی و سیاسی ایران از دبیرستان مروی تهران فارغ التحصیل شده اند

حوزه علمیه مروی سالهاست که خواستار الحاق دبیرستان مروی به فضای آموزشی - مذهبی خود شده است و در اوایل دهه ۶۰ شمسی (۸۰ میلادی) نیز بخشی از فضای حیاط دبیرستان مروی به این حوزه علمیه واگذار شد که بعدها به صورت اماکن تجاری به مجموعه "کوچه مروی" پیوست.

در تیرماه سال ۱۳۸۴، دبیرکل وقت شورای عالی آموزش و پرورش مصوبه ای را به تصویب رساند که به موجب آن دبیرستان مروی در فهرست مدارس ماندگار ایران ثبت شد.

اما در سه سال گذشته، مصوبات جدید هیات دولت از تخلیه و واگذاری این دبیرستان به نماینده موقوفه مروی و انتقال اموال، اسناد و دانش آموزان آن به دبیرستان دارالفنون تهران حکایت داشته است.

شیرزاد عبدالهی، کارشناس مسایل آموزش و پرورش ایران، امروز (چهارشنبه ۲۷ مرداد) به بی بی سی فارسی گفت که با توجه به عدم حمایت دولت و آموزش و پرورش از خواسته دانش آموزان و معلمان و مدیران دبیرستان مروی، به نظر نمی رسد که تجمع کنندگان امروز مقابل ساختمان مجلس، بتوانند مانع از تخلیه و انتقال این بنا شوند.

به گفته آقای عبدالهی در سه سال گذشته، در مجموع سه مصوبه و ابلاغیه برای تخلیه و واگذاری دبیرستان مروی از سوی هیات دولت و آموزش و پرورش صادر شده است که آخرین آنها (خرداد ۸۹) خواستار تخلیه و تحویل ساختمان دبیرستان به نماینده موقوفه مروی شده است.

پیش‌تر، یکی از مدیران سابق دبیرستان مروی به خبرگزاری ایسنا گفته بود که با توجه به مدارکی که وجود دارد، اقدامات اخیر به منظور استفاده تجاری از زمین آن صورت گرفته و حتی نقشه ساختمانی که قرار است جایگزین بنای فعلی دبیرستان مروی شود، تهیه شده است.

این در حالی است که مقامات حوزه علمیه مروی، طرح احداث مرکز تجاری در محل زمین دبیرستان مروی را تکذیب کرده و گفته اند که می خواهند از فضای آن برای مقاصد آموزشی و مذهبی استفاده کنند.

اما دانش آموزان دبیرستان مروی و والدین آنها به همراه مدیران و معلمان فعلی و سابق این مدرسه با استناد به تبدیل بخشی از فضای حیاط آن به مغازه‌های تجاری (در دهه ۶۰) مدعی‌اند که در صورت تخلیه و واگذاری ساختمان دبیرستان، دیگر نمی توان به نگهداری و حفظ این بنای ماندگار آموزشی امیدوار بود.