نوکیا‌‌ - زیمنس در حال بررسی شکایت عیسی سحرخیز است

تصویری از تجهیزات مخابراتی
Image caption آقای سحرخیز مدعی است که تجهیزات شنود نوکیا - زیمنس موجبات دستگیری او را فراهم کرده است

شرکت مخابراتی نوکیا - زیمنس در واکنش به خبر شکایت عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار زندانی، اعلام کرده است که پیش از بررسی کامل متن شکواییه، هیچگونه اظهار نظری نخواهد کرد اما سوء استفاده از تجهیزات مخابراتی برای سرکوب فعالیت‌های سیاسی را محکوم می کند.

نوکیا - زیمنس در بیانیه ای رسمی که بر روی وبسایت رسمی خود قرار داده است ضمن اعلام آگاهی از شکایت رسمی آقای سحرخیز نوشته است: "ما می گوییم که سوء استفاده از تجهیزات مخابراتی و فناوری ارتباطات برای پایمال کردن حقوق بشر، کار درستی نیست و آنهایی که چنین سوء استفاده هایی از فناوری می کنند باید پاسخگوی اعمالشان باشند."

در این بیانیه همچنین آمده است که نوکیا - زیمنس هرگونه سوء استفاده از فناوری ارتباطات در جهت سرکوب فعالیت های سیاسی و شکنجه مخالفان توسط هر دولتی در هر کجای جهان را محکوم می کند.

علی هریسچی، وکیل آقای سحرخیز، دوشنبه گذشته (۲۵ مرداد) اعلام کرده بود که موکلش از شرکت نوکیا - زیمنس و دیگر شرکت های مرتبط، بابت فروش و ارایه فن آوری و تجهیزات لازم برای شنود و مونیتورینگ هوشمند شبکه های بی سیم، اطلاعاتی و اینترنت ایران که موجب دستگیری و شکنجه آقای سحرخیز و دیگر شهروندان ایرانی شده است به دادگاه فدرال آمریکا شکایت کرده است.

آقای سحرخیز همچنین می گوید از آنجا که شرکت نوکیا زیمنس آگاهانه و عامدانه این تجهیزات را در اختیار ایران قرار داده، شریک تخطی های ایران در تجاوز به حقوق مدنی مردم این کشور و مسئول صدمات ناشی از این تجاوزات بر شهروندان ایرانی و عیسی سحرخیز است.

آقای سحرخیز که در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ ایران بود، به دنبال حوادث بعد از انتخابات در روستایی در مازندران دستگیر شد.

او مدعی است که فن آوری های فروخته شده توسط نوکیا زیمنس موجب دستگیری او شده و دولت ایران بدون این تجهیزات امکان دستگیری او را نداشته است.

شرکت مخابراتی نوکیا-زیمنس، تیرماه سال گذشته، فروش تجهیزات شنود مکالمات تلفن همراه به دولت ایران را تایید کرده بود.

بسیاری از شرکت کنندگان در جریان اعتراضات پس از انتخابات خرداد ۸۸ ادعا کردند که تماس‌های تلفنی آنها توسط نیروهای امنیتی - انتظامی مورد شنود قرار گرفته است.

مطالب مرتبط