توقیف یک روزنامه و لغو مجوز دو نشریه در ایران

روزنامه آسیا
Image caption روزنامه آسیا، چندین بار تا کنون توقیف موقت شده است(عکس از سایت روزنامه آسیا)

هیات نظارت بر مطبوعات ایران روزنامه "آسیا" را توقیف و مجوز دو نشریه "سپیدار" و "پرستو" را لغو کرد.

هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه روز دوشنبه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت)، روزنامه آسیا را "به دلیل انتشار عکس ها و تصاویر خلاف عفت عمومی و استفاده ابزاری از تصاویر و تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر" و به دلیل "اصرار بر انجام این تخلفات" توقیف کرد و از ارسال پرونده این روزنامه به مراجع قضایی خبر داد.

روزنامه آسیا، با موضوع اقتصادی و به سردبیری ایرج جمشیدی، از روزنامه نگاران با سابقه ایران و مدیر مسئولی و صاحب امتیازی همسر آقای جمشیدی؛ ساقی باقری نیا منتشر می شد.

این روزنامه که از سال ۱۳۸۰ در ایران منتشر می شود، چندین بار توقیف شده بود.

روزنامه آسیا در سال ۱۳۸۲ به دلیل چاپ عکس و خبری از مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق، به دستور دادستان تهران، توقیف شد و تعدادی از مسئولان این نشریه نیز بازداشت شدند.

در آن زمان آقای جمشیدی، به اتهام "تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رادیوهای بیگانه، اقدام علیه امنیت کشور و انتشار مطالب علیه نظام در نشریات" بازداشت و سپس با وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی که به گفته او در آن زمان "سنگین ترین وثیقه در تاریخ مطبوعات" بود، آزاد شد.

سه سال پیش بار دیگر این روزنامه توقیف موقت شد. در آن زمان آقای جمشیدی به بی بی سی فارسی گفته بود که چاپ عکس و خبری درباره درگذشت "خالق مجله بوردا" علت توقیف این روزنامه بوده است.

هیات نظارت بر مطبوعات همچنین مجوز نشریه های "سپیدار" و "پرستو" را به دلیل "انتشار عکس ها، تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی و عدم پایبندی به رسالت مطبوعاتی" لغو کرد.

نشریه سپیدار، متعلق به بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بوده است.

هیأت نظارت بر مطبوعات شامل نمایندگان وزارت ارشاد و قوه قضاییه ایران است که همراه با نمایندگان مجلس این کشور درخواست صدور پروانه نشریات و صلاحیت متقاضیان را رسیدگی می کند و بر کار نشریات نظارت دارد.

از زمان روی کار آمدن محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران فشار بر مطبوعات ایران افزایش یافته است و تقریبا اکثر روزنامه های نزدیک به جناح اصلاح طلب در ایران یا توقیف شده اند و یا با محدودیت ها و نظارت های شدیدی به فعالیت خود ادامه می دهند.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران در گزارشی که بهمن ماه سال گذشته خورشیدی منتشر شد، اعلام کرد که در حال حاضر دست کم چهل و هفت روزنامه نگار در ایران زندانی هستند و این آمار از سال ۱۹۹۶ - چهارده سال پیش - تا کنون در هیچ کشور دیگری در جهان سابقه نداشته است.

مطالب مرتبط