سرپرست دانشگاه هنر تغییر کرد

دانشگاه هنر
Image caption تعدادی از روسای دانشگاه های ایران در روز های اخیر تغییر کرده اند

کامران دانشجو وزیرعلوم و تحقیقات و فناوری ایران، روز چهارشنبه ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) سعید کشن فلاح را به عنوان سرپرست دانشگاه هنر منصوب کرد.

آقای کشن فلاح، قبل از انتصاب به ریاست دانشگاه هنر، مدیریت هنرهای نمایشی حوزه هنری و ریاست دانشکده سینما را به عهده داشته است.

سعید کشن فلاح، دارای دکترای پژوهش هنر با گرایش هنرهای نمایشی است. عباسعلی ایزدی، سرپرست قبلی دانشگاه هنر بود.

پیش از این و در تاریخ 12 مرداد، وزیر علوم، طی حکمی مهدی‌ چمران، عزت‌الله ضرغامی، علیرضا پناهیان و مسعود ده نمکی را به همراه محمد روشن، خسرو دانشجو و عباسعلی ایزدی به عنوان اعضای جدید هیئت امنای دانشگاه هنر انتخاب کرده بود.

پس از این انتخاب، که واکنش های بسیاری را به دنبال داشت، آقای ده نمکی، کارگردان فیلم اخراجی ها، عضو سابق گروه انصار حزب الله و سردبیر نشریات شلمچه و جبهه به خبرگزاری فارس گفت که هیئت امنا جدید در نخستین جلسه خود در نامه ای به وزیر خواستار تغییر در متون آموزشی شده اند.

تعیین سرپرست جدید دانشگاه صنعتی شریف

هم زمان، وزیر علوم، رضا روستا آزاد را به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی شریف انتخاب کرد.

آقای روستا آزاد که از اعضای شورای مرکزی ایثارگران است، پیش از این معاون پژوهشی و فناوری و استاد دانشکده مهندسی شیمی نفت دانشگاه شریف بوده است.

سعید سهراب پور، رئیس قبلی دانشگاه شریف به دلایل "مشکلات جسمی" استعفا داده بود.

از روسای قبلی دانشگاه صنعتی شریف که در سال ۱۳۴۴ تاسیس شده است، می توان به محمد علی مجتهدی، فضل الله رضا و سید حسین نصر اشاره کرد.

تغییرات روسای دانشگاه ها

دوره ریاست روسای بیش از نیمی از ۵۲ دانشگاه ایران تا پایان سال ۸۹ به اتمام می رسد و وزیرعلوم، باید یا دوره ریاست این افراد را تمدید کند یا آن ها را با موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی، تغییر دهد. گرچه این تغییر ممکن است شامل روسایی هم بشود که هنوز به پایان دوره چهارساله خود نرسیده اند.

محمد تقی بطحایی، که تنها دوسال رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر بود یکی از این روسا است که در تاریخ 14 مرداد از سمت خود برکنار شد.

با کنار رفتن آقای سهراب پور، تنها سه رئیس دانشگاه از دولت های هفتم و هشتم در سمت خود باقی مانده اند. این افراد محمدرضا چناقلو رئیس دانشگاه سهند، احمد اکبری رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان و ملک سلیمانی مهرنجانی رئیس دانشگاه اراک هستند.

مطالب مرتبط