بریتانیا خواستار پایبندی ایران به تعهدات بین المللی شد

آلیستر برت
Image caption آقای برت از ایران خواسته است تا به تعهدات بین المللی خود پایبند بماند

آلیستر برت، مدیرکل پارلمانی وزارت امورخارجه بریتانیا، در دیدار با سفیر ایران در بریتانیا گفت که نظارت بین المللی بر رعایت حقوق بشر در ایران، موضوعی نیست که با مرور زمان از بین برود.

آقای برت، مدیرکل پارلمانی وزارت امورخارجه بریتانیا، در دیدار روز گذشته (چهارشنبه ۱۸ اوت - ۲۷ مرداد) خود با رسول موحدیان، سفیر ایران در بریتانیا، با تاکید بر موضوع پرونده سکینه محمدی آشتیانی گفت که دولت بریتانیا خود را موظف می داند که به طور مستمر به مشکلات مربوط به رعایت حقوق بشر در ایران توجه کند و مانع از نادیده گرفتن حقوق کسانی شود که از داشتن محاکمه عادلانه محروم شده‌اند.

آقای برت در این دیدار همچنین به پرونده ابراهیم حمیدی اشاره کرده و از ایران خواسته است تا به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد. وی همچنین گفت که موضوعاتی مانند پرونده خانم محمدی آشتیانی و آقای حمیدی نشان می دهد که ایران حتی تمایلی برای رعایت قوانین و موازین قضایی داخلی خود هم نشان نمی دهد.

ابراهیم حمیدی، جوانی تبریزی است که به علت لواط به عنوان مجرم شناخته شده و با وجود صرف‌ نظر شاکی خصوصی، با رای دادگاه به اعدام محکوم شده است.

ایران یکی از امضا کنندگان کنوانسیون بین المللی حقوق کودکان است که به موجب آن نمی توان حکم اعدام برای نوجوانان زیر ۱۸ سال صادر کرد و افرادی که در سنین پیش از هیجده سالگی مرتکب جرایم سنگین می شوند، در صدور حکم قضایی آنها موضوع زیر 18 سال بودن آنها مورد ملاحظه قرار می گیرد.

طی سالهای اخیر، قوه قضاییه ایران در مواردی که متهمان در سنین زیر ۱۸سالگی مرتکب جرایمی نظیر قتل نفس شده اند را تا زمان رسیدن به سن قانونی در زندان نگهداشته و در مواردی که اولیای مقتول رضایت نداده اند، متهمان را پس از ورود به ۱۸ سالگی اعدام کرده است.

مدافعان حقوق بشر سالهاست که خواستار توقف اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال در ایران شده اند.

در یکی از آخرین موارد این چنین، بهنود شجاعی، جوانی که به ارتکاب قتل در سن نوجوانی مجرم شناخته شده بود، مهر ماه ۱۳۸۸ در زندان اوین توسط اولیاء دم اعدام شد.

وزارت امور خارجه بریتانیا در گزارش سال ۲۰۰۹ خود در زمینه حقوق بشر نیز با شرح جنبه هایی از آنچه که تخلفات دولت ایران از تعهدات خود در چارچوب قوانین و امضای معاهدات و اسناد بین المللی حقوق بشر خوانده بود، از وضعیت رعایت حقوق بشر در ایران به شدت ابراز نگرانی کرده بود.