بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۸ مرداد

تیترهای اول

"200 هزار صندلی خالی در دانشگاه ها" تیتر اول جام جم است، ابتکار با پرداختن به موضوع تعیین تکلیف دانشگاه آزاد "مذاکره هاشمی رفسنجانی با آملی لاریجانی" را برجسته کرده و همشهری در یکی از عناوین خود از"پیگیری طرح سوال از رییس جمهور در مجلس" خبرداده است.

تهران امروز با تیتر "رقابت 16 هزار میلیارد تومانی" از جنگ تبلیغاتی بانکها بر سر افتتاح حساب برای یارانه نقدی خبر داده، "تشکیل صندوق ذخیره ارزی 30 میلیارد دلاری" گزارش اول جهان صنعت است، "فارغ التحصیلان در بازار کار" هم نقل قولی از وزیر کار است که دنیای اقتصاد آن را برای تیتر نخست خود برگزیده است.

"زیر فشار تهدید و تحریم با آمریکا مذاکره نمی کنیم" نقل قولی از آیت الله خامنه ای تیتر اول ایران و رسالت است، کیهان به نقل از همین منبع نوشته "اهل مذاکره ایم اما نه با آمریکا" ،مردم سالاری هم باپرداختن به همین اظهارات این تیتر را برگزیده که "اگر تهدید نظامی عملی شود میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود" ، خراسان اما در تیتری متفاوت این نقل قول رهبر جمهوری اسلامی را برجسته کرده که"حفظ وحدت مسئولان فریضه و تعمد در مخالفت با آن خلاف شرع است".

"بازپس گیری غرامت جنگ در مسیر 22 ساله" تیتر اول سیاست روز است و جمهوری اسلامی در یکی از عناوینش از قول رییس سازمان انرژی اتمی نوشته" در ساخت سایت های جدید غنی سازی به قطعنامه ها توجهی نمی کنیم".

گزیده مقالات

نیروگاه بوشهر درمسیرغیرقابل بازگشت

ایران در مقاله ای موضوع راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر را مورد توجه قرار داده و نوشته روندي كه نيروگاه هسته‌اي بوشهر طي كرد از تأسيس تا راه‌اندازي، مسيری طولانی بود اما اكنون با همت متخصصان ايراني و همكاري كشور روسيه، اين نيروگاه مراحل نهايي خود را طي مي‌كند و بزودي افتتاح خواهد شد؛ با افتتاح نيروگاه بوشهر و توليد برق هسته‌اي، ما به عنوان يك كشور هسته‌اي در عرصه بين‌الملل شناخته خواهيم شد.

زهره الهیان در ادامه این مقاله با اشاره به این که «موضوع غنی سازی اورانیوم و تولید سوخت 20 درصد از بحث نیروگاه بوشهر متفاوت است» نوشته اخيرا سخنگوي كاخ سفيد در اظهاراتي غيركارشناسانه تأكيد كرده بود كه ايران بعد از راه‌اندازي نيروگاه بوشهر، نيازي به غني‌سازي و توليد سوخت 20 درصد ندارد و بايد آن را تعطيل كند. چنين موضعي در حالي اتخاذ مي‌شود كه غني‌سازي 20 درصد مربوط به رآكتور تحقيقاتي است و توليدات آن راديوداروها هستند و كاملاً مصارف پزشكي، صنعتي و كشاورزي دارد.

این عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه افزوده آنها در بهانه‌جويي اخير خود مي‌خواهند ما را وادار به توقف غني‌سازي كنند. در حالي كه غني‌سازي اورانيوم جهت مصارف صلح‌آميز هسته‌اي براي همه كشورها قابل دفاع است و جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه مستثني نيست. بدون شك اين دور از تلاش‌هاي ضد ايراني آنها نيز بي‌ثمر خواهد بود، چرا كه استمرار غني‌سازي در جهت مصارف صلح‌آميز به عنوان يكي از حقوق هسته‌اي مردم ايران همواره مورد تأكيد ما بوده و خط قرمز ما در مذاكرات محسوب مي‌شود و بهانه‌تراشي آنها در زمينه مبادله سوخت نمي‌تواند محدوديتي براي غني‌سازي در كشور ايجاد كند.

بازشناسی مبانی اصلاح طلبی

سید حسین موسوی تبریزی در سرمقاله امروز آرمان بر لزوم بازشناسی و بازتعریف اصلاح طلبی تاکید کرده و نوشته ممکن است گروه یا جریانی در موقعیت‌هایی کارهائی را انجام دهد که نتیجه‌اش خوب باشد، اما در شرایط دیگری به خاطر عوض‌شدن موقعیت‌ها، نتیجه مطلوب نباشد. همه باید به مسأله بازشناسایی و بازتعریف توجه ویژه داشته باشند، بازشناسایی و بازتعریف برای همه گروه‌ها و افراد لازم است و این طور نیست که اگر در موقعیتی اقدامی را انجام دادند، باید همان کار را ادامه دهند.

دبیر کل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم سپس اضافه کرده از 3 جهت باید در این راستا حرکت کنیم؛ یکی اینکه چه‌کاری در گذشته انجام داده‌ایم، دیگری اینکه آیا آن کار مناسب بوده است و سوم اینکه اکنون شرایط عوض شده و چه کاری مناسب است. اگر هر‌کسی که بر اساس شرایط موجود اصلاحات را در نظر بگیرد، یک اصلاح‌طلب واقعی است، همه افراد باید به این 3 دیدگاه عمل کنند، در غیر این صورت به انسانی که قابل تکامل نیست تبدیل خواهند شد.

نویسنده این مقاله در پایان همچنین نوشته اصلاح‌طلبان باید با یکدیگر در مورد اصول و مبانی اصلاح‌طلبی گفت‌و ‌گو کنند، دامنه اصلاح‌طلبی به اندازه اطلاعات مردم از اصلاح‌طلبی است و اصلاح‌طلبی در محدوده خاص نمی‌گنجد. اصلاح‌طلبی باید بر اساس منافع مردم و مطابق شرایط زمان پیش رود و در غیر این صورت درجا زدن است... در پیشبرد اهداف اصلاح طلبی می‌توان یک سلسله کلیاتی را انجام داد، اما این طور نیست که باید همه گروه‌ها مرامنامه‌ای را بنویسند و هر کسی که ننوشت، اصلاح‌طلب نیست. تحول‌خواهی باید در راستای منافع مردم باشد، خواه اطلاح‌طلب باشد خواه اصول‌گرا.

طرح سوال از رییس جمهور

همشهری در گزارشی به تلاش برخی از نمایندگان برای سوال از محمود احمدی نژاد در مجلس خبرداده و نوشته بعد از آنکه احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس چندی پیش با گلایه از امتناع رئیس‌جمهور از اجرای برخی قوانین، اظهار داشته بود مجلس برای مقابله با این رفتار «قانون‌شکنانه» دولت، می‌تواند از اختیارات قانونی خود استفاده کند، روز گذشته علی مطهری، خبر داد که به همراه عده دیگری از نمایندگان پیگیر فراخواندن رئیس‌جمهور به صحن علنی مجلس و طرح سؤال از وی است.

به گزارش همشهری پیگیری برای طرح سؤال از رئیس‌جمهور علاوه بر عدم‌ابلاغ قوانین مصوب مجلس از سوی رئیس‌جمهور که در روزهای اخیر دیگر تکرار نمی‌شود، به اصرار احمدی نژاد در عدم‌اجرای قانون مصوب مجلس درباره کمک 2 میلیارد دلاری به متروی کلانشهرها و تهران نیز مرتبط است.

به نوشته این روزنامه علی مطهری دیروز ابراز امیدواری کرده که موضوع سؤال از رئیس جمهور به نتیجه برسد و رئیس‌جمهور با حضور در صحن مجلس به ابهامات و سؤالات نمایندگان درخصوص عدم‌اجرای قانون و مسائل دیگر که مد نظر نمایندگان است پاسخ دهد. مطهری از ارائه اطلاعات بیشتر درباره این اقدام نمایندگان خودداری کرده و تنها گفته که مجلس در برابر قانون شکنی و بی‌حرمتی به قانون واکنش نشان می‌دهد.

بانکها در چاله ناکارآمدی

جهان صنعت در مقاله ای ناکارآمدی ساختار نظام بانکی کشور و تاثیرآن در اقتصاد کشور را برجسته کرده و نوشته به نظر می‌رسد که حجم سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران به نرخ بهره بانکی حساسیتی نشان نمی‌دهد. همچنین به دلیل محدودیت‌های عرضه، الزاما افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری تا حدودی به شکل تورم بروز می‌کند (تا به شکل افزایش تولید واقعی) در عین حال سیاست‌های مالی دولت هم از ثبات لازم برخوردار نیستند.

پویا نعمت الهی در ادامه با اشاره به عدم عملکرد مطلوب بازار سرمایه در اقتصاد کشوراضافه کرده کسری جبرانی بودجه از طریق استقراض از بانک مرکزی و نسبت ناموزون هزینه‌های جاری دولت به تولید ناخالص داخلی در نهایت شرایط تورمی نامساعدی را به وجود می‌آورد. از طرف دیگر ناکافی‌بودن استمرار تقاضای داخلی و خارجی برای کالاهای صنعتی ایرانی و همچنین شرایط تورمی (که باعث افزایش هزینه‌های تولید می‌شود)، همگی نتیجه‌ای جز کاهش قدرت خرید کالاهای ایرانی ندارد بنابراین کاهش در رشد ارزش‌‌افزوده و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت هم چندان دور از انتظار نخواهد بود.

نویسنده این مقاله در پایان نوشته دخالت دولت در امر اعتباردهی مستقیم (چه در قالب دستورالعمل‌های بانک مرکزی و چه در قالب اعتبارات و تسهیلات تکلیفی)، نیز عاملی است که بخش بانکی را از تاثیر‌گذاری مهم در رشد و بهبود اقتصادی کشور به دور نگه داشته است.

علت رشد نرخ بیکاری

دنیای اقتصاد در گزارشی اظهارات اخیر وزیر کار پس از اختلاف نظرش با مرکز آمار ایران بر رقم اعلام شده نرخ بیکاری را مورد توجه قرار داده و از قول وی نوشته نرخ بيكاري اعلام شده توسط مركز آمار را قبول دارم و ترجيح مي‌دهم تحليل آمار بیکاری را مركز آمار ارائه كند، اما به نظر مي‌آيد بيشترين علت بیکاری‌، افزايش جمعيت فعال و ورود فارغ‌التحصيلان به بازار كار است.

به گزارش این روزنامه عبدالرضا شیخ‌الاسلامي گفته من نگفتم نرخ بيكاري را واقعي نمي‌دانم، من گفتم تنها مرجع رسمي در كشور مركز آمار است و هر چه بگويد درست است؛ اما اگر فردي حرف و نقدي راجع به اين موضوع دارد، غيررسمي است و نمي‌تواند ملاك باشد و در غير اين‌صورت سنگ روي سنگ بند نمي‌شود. مركز آمار هر نرخي راجع به بيكاري اعلام كند قبول داريم؛ اما سخت است، ولي به ناچار مي‌پذيريم.

دنیای اقتصاد اضافه کرده وزیر کار در شرایطی از پذیرش نرخ رسمي ‌بیکاری اعلام شده از سوی مرکز آمار سخن به میان مي‌آورد که بحث درباره نرخ بیکاری همواره وجود داشته است‌. به خصوص از زمان روی کار آمدن دولت نهم نحوه تعریف افراد شاغل و بیکار تغییر کرد و از نظر دولت نهم هر فردی که درهفته دو ساعت مشغول به کار بود، از جرگه بیکاران خارج مي‌شد و شاغل به حساب مي‌آمد‌. با این وجود از سال گذشته که دولت دهم بر سر کار آمد‌، نرخ بیکاری به صورت خزنده روند صعودی گرفت تا اینکه مرکز آمار در تازه‌ترین آمار خود رقم 6/14 درصدی را نرخ رسمي ‌بیکاری در کشور در بهار سال 89 اعلام کرد که به معنای وجود 5/3 میلیون بیکار در کشور است‌.

ماراتن بانک ها

جمهوری اسلامی در مقاله ای از رقابت شدید بانک ها برای تصاحب منابع مالی اجرای هدفمندی یارانه ها را دستمایه قرار داده و نوشته رقابت شديد بانكها براي تصاحب منابع مالي اجراي هدفمندي يارانه‌ها كه 16 هزار ميليارد تومان برآورد شده، اين روزها بيش از گذشته شده و تبليغات آنها تهران و ديگر شهرها را فرا گرفته است. با نزديك شدن به پايان مهلت تعيين شده براي اعلام شماره حساب براي طرح هدفمندي يارانه‌ها، بانكها ماراتن تازه‌اي را براي جذب مشتريان و افتتاح حساب يارانه‌هاي نقدي آغاز كرده‌اند.

این روزنامه با اشاره به این که رقابت بانکها «خارج از عرف و مقررات نیست» در ادامه افزوده اما برخي از بانكها براي جذب مشتريان بيشتر راههايي را خارج از عرف و مقررات انتخاب كرده اند، به نحوي كه برخي خبرها حاكي از آن است كه اخيرا برخي از بانكها بدون رضايت مشتريان براي آنها تصميم گيري كرده و نسبت به افتتاح و اعلام حساب يارانه نقدي به سامانه وزارت رفاه اقدام كرده‌اند كه تخلف آشكار ارزيابي مي‌شود.

جمهوری اسلامی همچنین نوشته اين بانكها مطرح مي‌كنند كه پس از اين كار با ارسال پيامك به مشتريان عنوان كرده‌اند كه اگر تا 3 ساعت اعتراض خود را از طريق پيامك اعلام نكنند، به منزله تائيد اين اقدام بوده، اين در حالي است كه چنين پيامكي از سوي بسياري از افرادي كه اين حساب براي آنها باز شده، دريافت نشده است.گرچه رقابت بانكها براي جذب منابع طرح هدفمندي يارانه‌ها و جذب مشتريان بيشتر از اين طريق منطقي است، اما اين امر باعث نمي‌شود كه بانكها در جذب مشتريان فراتر از قانون عمل كنند و موجبات نارضايتي مردم را فراهم آورند.بانك مركزي به عنوان مقام ناظر بر عملكرد بانكها و مسئولان اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها بايد از اينگونه اقدامات بانكها جلوگيري به عمل آورند و به آنها هشدارهاي لازم را بدهند.