واکنش سپاه پاسداران به 'تهدید' ایران

سپاه پاسداران
Image caption بیانیه سپاه پاسداران ایران یک روز پس از اظهارات آقای خامنه ای منتشر شده است

یک روز پس از هشدارآیت الله خامنه ای، رهبر ایران نسبت به هرگونه حمله نظامی به این کشور، سپاه پاسداران هم با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که آمادگی دارد منافع "دشمنان" را در هر نقطه ای مورد حمله قرار دهد.

در بیانیه سپاه پاسداران که روز پنج شنبه ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) منتشر شد، با اشاره به اظهارات شب گذشته آقای خامنه ای اعلام شده است که سپاه پاسداران "می تواند هر گونه تهدید عملی و حماقت احتمالی دشمنان بزرگ و کوچک را با پاسخ قاطع و جدی" رو به رو کند.

در ادامه این بیانیه آمده است که سپاه پاسداران می تواند "با بهره گیری از ظرفیت بسیج جهان اسلام منافع آنان (دشمنان) را در هر نقطه دلخواه مورد هدف قرار دهد."

رهبر ایران چهارشنبه شب در دیدار با بعضی از مسئولان این کشور گفته بود که در صورت حمله به ایران، جنگ به خارج از منطقه کشیده خواهد شد.

آقای خامنه ای گفته بود: "بعید است آنها این حماقت را انجام دهند، اما همه بدانند اگر این تهدید عملی شود میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود، بلکه این مقابله، میدان گسترده تری خواهد داشت."

پیش تر مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا در گفت و گو با شبکه ان بی سی آمریکا، گفته بود که حمله نظامی برای تخریب تاسیسات اتمی ایران همچنان یکی از گزینه های آمریکاست.

اما او افزوده بود که "امیدار است کار به آنجا نکشد" و هشدار داده بود که حمله به ایران می تواند "پیامدهای ناخواسته ای داشته باشد. که پیش بینی آنها در این بخش شدیدا بی ثبات جهان مشکل است."

با این حال او تاکید کرده بود که حمله نظامی گزینه ای مهم است و به خوبی درک می شود که وجود دارد.

اظهارات رهبر ایران و بیانیه سپاه می تواند، ادامه واکنش های اخیر مقامات ایران به این اظهارات دریاسالار مولن باشد.

همچنین به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس اسحاق آل حبیب، معاون دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، روز چهارشنبه در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت از اینکه آقای مولن و سایر مقام ها و قانونگذاران آمریکایی ایران را به استفاده از نیروی نظامی "تهدید کرده اند"، شکایت کرده است.

مطالب مرتبط