مذاکرات کره جنوبی درباره تحریم یکجانبه ایران

بانک ملت
Image caption تعطیلی شعبه بانک ملت در سئول از خواستهای اصلی مقامات آمریکایی است

کره جنوبی در مورد تحریم یکجانبه ایران با مقامات ایرانی و آمریکایی گفتگو می کند.

روز جمعه، 29 مرداد (20 اوت)، خبرگزاری رسمی کره جنوبی - یونهاپ - گزارش کرد که دولت این کشور که با فشار ایالات متحده برای تحریم یکجانبه ایران مواجه است در نظر دارد برای یافتن راهی برای حفظ رضایت هر دو کشور مذاکراتی را با آنها انجام دهد.

براساس این گزارش، یک مقام دولتی کره جنوبی گفته است که این کشور هنوز در مورد وضع تحریم های اضافه بر تنبیه های بین المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه های هسته ای ایران تصمیمی نگرفته است.

وی گفته است که زمان آغاز مذاکرات با ایران و آمریکا و نحوه برگزاری این گفتگوها نیز مشخص نیست.

آمریکا علاوه بر اجرای تنبیه های شورای امنیت، یک رشته تحریم های یکجانبه تجاری و مالی را برای وادار کردن ایران به کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای این کشور اعمال می کند و بعضی دیگر از کشورها، از جمله بیست و هفت عضو اتحادیه اروپا هم تحریم های یکجانبه ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

تحریم های وضع شده توسط آمریکا نه تنها برای شهروندان آمریکایی که تحریم ها را لغو کنند مجازات هایی را پیش بینی کرده است، بلکه مقامات این کشور هشدار داده اند که موسسات و اشخاص غیرآمریکایی هم که این تحریم ها را نادیده بگیرند با محدودیت هایی در داد و ستد تجاری و مالی با آمریکا مواجه می شوند.

همزمان، ایالات متحده کوشیده است سایر کشورهای متحد خود را به وضع تحریم های یکجانبه علیه ایران ترغیب کند و اخیرا، یک مقام آمریکایی برای گفتگو با کشورهای دوست آمریکا در شرق آسیا به این منطقه سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، مقامات کره جنوبی در حال حاضر موضوع تحریم شعبه بانک ملت در سئول، پایتخت این کشور را در دست بررسی دارند.

این خبرگزاری می افزاید که بانک ملت مظنون به نقض قوانین داخلی کره جنوبی در مورد مبادلات ارزی است.

تحریم بانک ملت مهمترین خواست آمریکا از کره جنوبی است و مقامات آمریکایی گفته اند که این بانک عامل نقل و انتقال میلیون ها دلار در مبادلات تجاری مرتبط با برنامه های اتمی، موشکی و تسلیحاتی ایران بوده است.

آمریکا مشخصا از کره جنوبی خواسته است تا شعبه بانک ملت در سئول را تعطیل کند.

کره بر سر دو راهی

خبرگزاری یونهاپ به نقل از کارشناسان کره ای نوشته است که دولت این کشور چندان مایل به برآوردن خواست آمریکا نیست زیرا شعبه بانک ملت در سئول بخش عمده ای از نیازهای بانکی تاجران کره ای صادرکننده کالا به ایران را تامین می کند و حدود هفتاد درصد از دریافتی های ناشی از صادرات به ایران از طریق این بانک به کره جنوبی انتقال می یابد.

Image caption کره جنوبی بر سر دوراهی حفظ حمایت آمریکا و ادامه تجارت با ایران گرفتار آمده است

در عین حال، اگر تخلف بانک ملت از مقررات ارزی کره جنوبی و محدودیت های وضع شده توسط شورای امنیت محرز شود، احتمالا دولت کره جنوبی ناگزیر خواهد شد ادامه فعالیت این بانک را ممنوع کند و یا مجوز آن را به حالت تعلیق در آورد.

در همانحال، مقامات ایرانی هشدار داده اند که اقدام کره جنوبی در تحریم یکجانبه ایران با واکنش تلافی جویانه آن کشور خواهد شد.

اوایل ماه جاری، سفیر ایران در سئول در مصاحبه ای با خبرگزاری یونهاپ گفت که دولت کره جنوبی نباید خود را به پذیرش خواست آمریکا ملزم بداند زیرا اجابت خواست آمریکاییان به معنی آن است که روابط تجاری کره و ایران به مخاطره خواهد افتاد.

اخیرا محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، تهدید کرد که اگر کره جنوبی به تحریم های مورد نظر ایالات متحده بپیوندند، صادرات آن کشور به ایران با تعرفه دویست درصدی مواجه خواهد شد.

آقای رحیمی همچنین در نشست گروهی از فرهنگیان ایران ظاهرا در انتقاد از محدودیت های اعمال شده توسط کره جنوبی گفت که "کره ای ها باید سیلی بخورند تا آدم شوند."

ارزش مبادلات تجاری کره جنوبی و ایران به حدود ده میلیارد دلار در سال می رسد که از جمله شامل واردات نفت خام از ایران است که حدود ده درصد از نیاز کره جنوبی را تامین می کند.

ایران خریدار انواع کالاهای صنعتی کره جنوبی است.

در مقابل، ارزش مبادلات کره جنوبی و آمریکا در سال گذشته حدود هشتاد میلیارد دلار و تراز پرداخت های دو کشور حدود ده میلیارد دلار به نفع کره جنوبی بود.

کره جنوبی همچنین از متحدان مهم آمریکا در شرق آسیا محسوب می شود و به حمایت سیاسی و نظامی ایالات متحده به خصوص در برابر کره شمالی متکی است.

مطالب مرتبط