ایران یک موشک جدید را با "موفقیت" آزمایش کرد

موشک قیام یک
Image caption به گفته وزیر دفاع ایران 'قیام یک' دارای خصوصیات منحصر به فرد است

ایران یک موشک جدید زمین به زمین را با موفقیت آزمایش کرده است.

روز جمعه، 29 مرداد (20 اوت)، سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران که در مراسم نماز جمعه تهران سخن می گفت، از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک جدید زمین به زمین به نام "قیام یک" خبر داد.

آقای وحیدی زمان انجام این آزمایش را اعلام نکرد اما گفت که "این موشک از کلاس جدید موشک های ایران و دارای ویژگی های فنی جدید و قدرت تاکتیکی منحصر به فرد است."

وزیر دفاع گفت که یکی از خصوصیات موشک "قیام یک" نداشتن بالک است که "قدرت تاکتیکی" موشک را افزایش می دهد و افزود که کمتر موشکی چنین قابلیتی را دارد.

احمد وحیدی گفت: "از ويژگی‌های ديگر اين موشك اين است كه احتمال اصابت موشك‌های ديگر به آن به شدت كاهش يافته است."

اوایل سال جاری مقامات آمریکایی گفتند که به منظور تقویت توان دفاعی کشورهای حاشیه خلیج فارس در برابر حملات موشکی ایران، امکانات دفاع موشکی خود را در منطقه افزایش می دهند و موشک های ضد موشک پاتریوت را در امارات متحده عربی، بحرین، قطر و کویت مستقر می کنند.

آمریکا پیش از این خطر حمله موشکی از سوی کشورهایی مانند ایران و کره شمالی به بخش هایی از اروپا را نیز مطرح کرده بود و دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، برنامه ای را برای تقویت امکانات دفاع ضد موشکی در اروپای شرقی دنبال می کرد که مورد اعتراض روسیه قرار گرفت.

وزیر دفاع ایران، که به مناسبت فرا رسیدن روز "صنعت دفاعی ایران" در مراسم نماز جمعه سخن می گفت، اظهار داشت که صنایع داخلی در حال حاضر توانایی تولید تمامی نیازهای نیروهای مسلح را دارد و انواع هواپیما، ناوشکن، زیردریایی و موشک هایی مانند فاتح، سجیل، شهاب، نصر، قدر و نور را می سازد.

آقای وحیدی همچنین به تولیدات پدافندی هم اشاره کرد و از دستاوردهای صنایع دفاعی در این زمینه سخن گفت.

نقش صنایع دفاعی

وزیر دفاع برخورداری از صنایع تسلیحاتی داخلی را اساس استقلال سیاسی و ارتقای موقعیت کشورها در صحنه بین المللی دانست و گفت "امروز قدرت ابرقدرت ها را با آن می سنجند و برخی قدرت ها که ادعای ابرقدرتی دارند، اساسا ابرقدرتی آنها بر قدرت تسلیحاتی تکیه دارد."

Image caption روسیه گفته است در نظر ندارد موشکهای اس-300 به ایران تحویل دهد

در سال های اخیر، منابع نظامی ایران از تولید و آزمایش انواع موشک در داخل کشور خبر داده اند که معمولا ابراز نگرانی برخی کشورهای غربی را در پی داشته است.

این کشورها، که جمهوری اسلامی را به تلاش برای تولید تسلیحاتی اتمی متهم می کنند، افزایش امکانات موشکی ایران را تهدیدی علیه امنیت بین المللی توصیف کرده اند.

به همین دلیل، قطعنامه های شورای امنیت علیه برنامه های اتمی ایران صنایع موشکی این کشور را نیز هدف تحریم های بین المللی قرار داده است.

ایران تلاش برای ساخت اسلحه اتمی و تسلیحات تهاجمی را رد کرده و امکانات موشکی خود را دفاعی دانسته است.

در خبری دیگر در زمینه امکانات موشکی ایران، خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از وزیر دفاع روسیه گزارش کرد که این کشور هیچ تصمیمی در مورد تحویل موشک های ضد هوایی اس -۳۰۰ به ایران اتخاذ نکرده و گفته است "ما چیزی تحویل نمی دهیم."

قرارداد خرید شبکه دفاع ضد هوایی موشک های اس-۳۰۰ سه سال پیش بین ایران و روسیه بسته شد اما روسیه تا کنون از تحویل این شبکه خودداری کرده است.

مطالب مرتبط