فرمانده بسیج: منتظر بهانه هستیم تا قدس را آزاد کنیم

تصویری از نیروهای بسیج
Image caption بسیج نیرویی شبه نظامی است که رسما بخشی از سپاه پاسداران به حساب می‌آید

محمد رضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان، می گوید که در صورت حمله نظامی به ایران، این کشور "بهانه" لازم برای ادای "تکلیف اولیه خود در قبال فلسطین" را پیدا خواهد کرد.

آقای نقدی با اشاره به اخبار مربوط به احتمال حمله نظامی به تاسیسات هسته ای این کشور گفت: "به خاطر تعهدات و ضوابط بین المللی، فرصتی ایجاد نمی شود تا تکلیف اولیه خود در قبال فلسطین را انجام دهیم. همه ما لحظه شماری می کنیم تا کشورهای سلطه‌گر دست از پا خطا کنند و ما بهانه حقوقی برای پس گرفتن سرزمین‌های اشغالی داشته باشیم."

او همچنین با اشاره به موضوع مذاکره مستقیم میان آمریکا و ایران گفت که آمریکا "عاجزانه" درخواست مذاکره دارد اما این ایران است که نمی پذیرد.

آقای نقدی که روز پنجشنبه ۲۸ مرداد (۱۹ اوت)، در شهر قم سخن می‌گفت با اشاره به موضوع مذاکرات کشورهای غربی با ایران بر سر برنامه های هسته‌ای این کشور گفت: "امروز جوامع ذلیل غربی عاجزانه دست دراز کرده اند و خواستار مذاکره با جمهوری اسلامی هستند."

او با انتقاد از غرب در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران گفت که کشورهای غربی با حمایت از یک "قاتل" تلاش می کنند تا چهره ایران را "زشت" نشان دهند.

به نظر می رسد اشاره آقای نقدی به موضوع پرونده سکینه محمدی آشتیانی است که حکم سنگسار او به اتهام زنای محصنه، طی ماه های گذشته مورد انتقاد کشورهای غربی و جوامع مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

آقای نقدی که اوایل پاییز سال گذشته توسط رهبر ایران به عنوان جانشین حسین طائب (فرمانده سابق نیروی مقاومت بسیج) به ریاست این نیروی شبه نظامی منصوب شد، در گذشته از سوی اصلاح طلبان در ایران به دست داشتن در شکنجه تعدادی از شهرداران مناطق مختلف تهران متهم شده است.

سازمان بسیج مستضعفان (نیروی مقاومت بسیج) نیرویی شبه نظامی و یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس ۲۰۰۸ میلادی محمد رضا نقدی را در فهرست تحریم قطعنامه ۱۸۰۳ این شورا قرار داد و او را متهم کرد که برای شکست تحریم های بین المللی علیه ایران تلاش کرده است.