به روز شده:  05:47 گرينويچ - شنبه 21 اوت 2010 - 30 مرداد 1389

پرونده هسته ای ایران

سوخت گذاری نیروگاه هسته‌ای بوشهر آغاز شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مهندسان ایرانی و روس نیروگاه هسته ای بوشهر را سوخت گذاری کردند.

دولت ایران می گوید که این کار، نقطه عطفی در تولید انرژی هسته ای در داخل این کشور است.

عملیات سوخت گذاری تا اواسط سپتامبر ادامه خواهد داشت و نیروگاه بوشهر ظرف دو تا سه ماه آینده برق تولید خواهد کرد.

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه تامین می شود و پس مانده سوخت نیز به روسیه انتقال می یابد.

یک سخنگوی دولت آمریکا در واکنش به آغاز سوخت گذاری این نیروگاه گفت که کشورش این کار را خطری در جهت تکثیر سلاح های تلقی نمی کند.

دربی هالادی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفته است که آغاز به کار نیروگاه بوشهر تأکید مجددی است بر اینکه اگر برنامه اتمی ایران تنها اهداف صلح آمیز را دنبال می کند، این کشور نیازی به غنی سازی بومی اورانیوم ندارد.

دولت بریتانیا هم گفته است که به حق ایران برای دنبال کردن یک برنامه هسته ای صلح آمیز احترام می گذارد.

اما دولت بریتانیا در عین حال افزوده که ایران همچنان از متقاعد ساختن جامعه جهانی به این موضوع که فعالیت های غنی سازی اورانیوم و نیز پروژه های آب سنگین این کشور کاملا صلح آمیز است، سر باز زده است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سرگئی کریینکو ، رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه، در مراسم عملیات سوخت گذاری نیروگاه بوشهر شرکت داشتند.

آقای صالحی در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با سرگئی کریینکو به فعالیت های ایران برای راه اندازی نیروگاه بوشهر اشاره کرد و گفت پس از آنکه گفت و گوها با دولت آلمان برای ادامه کار نیروگاه بوشهر به جایی نرسید، ایران از اوایل دهه هفتاد شمسی در جستجوی راه های دیگری برای اتمام کار این نیروگاه برآمد.

نیروگاه اتمی بوشهر

قرارداد احداث نیروگاه بوشهر در سال های قبل از انقلاب سال ۱۹۷۹ با یک شرکت آلمانی بسته شد

به گفته رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دولت های ایران و روسیه در سال ۱۳۷۱ تفاهم نامه همکاری های مشترک در حوزه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای امضا کردند و در سال ۱۳۷۳ نیز قراردادی میان دو کشور برای تکمیل نیروگاه بوشهر امضا شد.

علی اکبر صالحی قبل از عملیات سوخت گذاری نیروگاه بوشهر، ورود سوخت به این نیروگاه را معادل آغاز راه اندازی آن دانسته و گفته بود که پس از راه اندازی، برای اتصال نیروگاه به شبکه برق کشور به دو ماه زمان نیاز است.

سرگئی کریینکو نیز پیشتر تاکید کرده بود که روسیه به تعهداتش در قبال این نیروگاه پایبند است.

او گفته بود: "روز شنبه ۲۱ اوت، مرحله راه اندازی فیزیکی نیروگاه را شروع می کنیم. در این روز، کانتینرهای سوخت که یک سال پیش با موافقت متحدانمان به ایران تحویل دادیم، با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی باز خواهد شد."

این مقام روس همچنین گفته بود: "این یک پروژه عظیم بین المللی است که یک بار دیگر نشان می دهد که ایران می تواند با نظارت آژانس و رعایت قوانین بین المللی، انرژی صلح آمیز هسته ای داشته باشد و اینکه روسیه به تعهداتش پایبند است."

قرارداد احداث نیروگاه بوشهر در سال های قبل از انقلاب سال ۱۹۷۹ با یک شرکت آلمانی بسته شد اما بعد از انقلاب، این طرح متوقف شد.

در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی، ایران قرارداد ساخت این نیروگاه را با شرکت روس اتم منعقد کرد و انتظار داشت تولید برق از این نیروگاه حدود پنج سال بعد از امضای قرارداد آغاز شود.

از آنجا که سوخت نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه تامین می شود، فعالیت این نیروگاه با اعتراضی از سوی کشورهای غربی مواجه نشده است هرچند این کشورها نسبت به صلح آمیز بودن برنامه های اتمی ایران ابراز تردید کرده کرده اند.

روسیه ارسال سوخت به نیروگاه بوشهر را از اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.