بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۳۱ مرداد

تیترهای اول

"نیروگاه بوشهر اتمی شد" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "بازتاب جهانی عملیات سوخت گذاری نیروگاه بوشهر" در صدر اخبار روزنامه های جمهوری اسلامی، خراسان و تهران امروز آمده، کیهان "تزریق سوخت به نیروگاه بوشهر را خبر اول دنیا" خوانده و رسالت نوشته "ایران به باشگاه هسته ای جهان پیوست".

ابتکار از "دور جدید ایجاد وفاق در کشور" خبر داده و مردم سالاری از "مهدوی کنی، ناطق نوری و علی لاریجانی" خواسته پا پیش بگذارند.

فرهیختگان از قول معاون وزارت کشور نوشته "فعالیت خانه احزاب غیرقانونی است"، "بازار گرم تئاتر در تابستان" عنوان اصلی جام جم است و جهان صنعت در صدر اخبار خود از "کوچ سپرده ها

به صندوق های خانگی" خبر داده است.

گزیده مقالات

چرا روسیه بوشهر را راه می اندازد؟

ابتکار در سرمقاله خود به بررسی این موضوع پرداخته که چرا روسيه در فضاي تحريم‌هاي بين المللي به راه اندازي نيروگاه بوشهر اقدام کرد .

به نوشته این روزنامه به رغم گشايش‌هايي که در ماه‌هاي اخير در روابط روسيه و آمريکا پديد آمده، نگراني روسيه در از دست دادن ايران واقعيتي است که رهبران کرملين را واداشته تا در روابط خود با ايران تجديد نظر کنند به ويژه که مقامات ايران در ماه‌هاي اخير به کرات از مواضع متناقض روسيه در قبال روابط دوستانه دو کشور و امتناع از تحويل موشک‌هاي اس سيصد به کشورمان انتقاد کرده اند.

ابتکار تاکید کرده راه اندازي نيروگاه بوشهر هيچ تبعاتي براي روسيه نخواهد داشت، چون روسيه پيش از اين در معامله با آمريکا راه اندازي نيروگاه بوشهر را از شمول قطعنامه تحريمي خارج کرده و کوشيده بود دست خود را در همکاري با ايران در اين نيروگاه باز گذارد . اما تاخير در راه اندازي نيروگاه می توانست اعتبار روسيه را در بازار فن آورري‌هاي هسته‌اي به شدت خدشه دار کند.

مقاله ابتکار با این گمانه زنی پایان می گیرد که اين حرکت روسيه با هماهنگي غرب به ويژه آمريکا صورت گرفته و دو طرف با تقسيم کار جديد و تفکيک قائل شدن ميان برنامه هسته‌اي ايران و موضوع نيروگاه بوشهر، مي‌کوشند اين پيام را به جمهوري اسلامي ايران القا کنند که در مذاکرات آتي گروه 1+5 حاضر به هيچ گونه سازشي در قبال برنامه غني سازي ايران نخواهند بود.

حق مسلم ماست

رسالت در سرمقاله خود به مناسبت آغاز سوخت گذاری نیروگاه بوشهر نوشته تحميل نوع خاصي از تفکر سياسي و فرهنگي به کشورهاي جهان سوم، تاراج معادن و سرمايه هاي ملت ها و حتي تقاضاي حق توحش و کاپيتولاسيون بخشي از فشارهاي قابل پيش بيني غربي ها براي تامين سوخت کشورهاي مستقل، به کشورهای مستقل خواهد بود.

به نوشته این روزنامه آنهايي که مدعي بودند ديپلماسي هسته اي بايد پشت در اتاق هاي تشريفات ديپلماتيک باقي بماند- چون امکان دارد جمهوري اسلامي در اين پروژه شکست بخورد- امروز قدرت اتحاد ملي شکل گرفته پيرامون فناوري هسته اي را درک مي کنند. پاشنه آشيل پروژه فناوري صلح آميز هسته اي ايران تزلزل پايه هاي اتحاد ملي شکل گرفته حول اين موضوع است.

رسالت اظهار نظر کرده که “انرژي هسته اي حق مسلم ماست”امروز به يک شعار ملي و فراتر از آن خواست عمومي در کشور تبديل شده است و هيچ کس نمي تواند شيريني اين پيروزي بزرگ را به کام ملت ايران تلخ کند چرا که مردم با گوشت و پوست خود ارزش دستاوردهاي عظيم کشور در عرصه فناوري هسته اي را احساس مي کنند و بهتر از هر کسي مي دانند که اين فناوري حيات سرافرازانه فرزندان اين ملت در آينده را تامين و تضمين مي نمايد.

تهدید های خارجی

ابوالفضل فاتح در سرمقاله مردم سالاری نوشته بر اساس شواهد و قرائن، تهديدات خارجي نسبت به کشور روندي رو به تزايد يافته است. بيگانه مدعي، دير زماني است که با "ايران به ما هو ايران" سر ناسازگاري داشته و انقلاب اسلامي دليل مضاعفي بر عداوت پيشين است; چنان که در 28 مرداد شاهد بوديم و طي سي سال اخير نيز صرف نظر از اينکه چه دولتي بر سر کار بوده، تجربه کرده ايم.

مدیر سابق خبرگزاری ایسنا تاکید کرده که اينک برخي بي کفايتي ها و شکاف و نابساماني هاي داخلي، ماجراجويان خارجي را به طمع بيشتر انداخته و سوداي عقب نگه داشتن کشور را چه با تحريم و چه تهديد دامن زده است. عبور از گذرگاه خطير اين روزها و صيانت از سرمايه هاي ملي از جمله نيروگاه بوشهر و صنعت هسته اي که ريشه در دهه هاي گذشته دارد، نيازمند همت، الفت و دقت همگاني است.

از نظر سرمقاله مردم سالاری شايسته است امکان گفت وگو در مسائل مهم ملي باز شود.گفت وگو نه به خودي خود حرام است نه واجب. نه کسي را به خودي خود عزيز مي کند نه ذليل، چرا کساني گفت وگوي داخلي را ننگ مي دانند؟تاريخ هرگز از حاکمان و نخبگاني که براي سعادت ملتشان باب گفت وگو را گشوده اند به بدي ياد نخواهد کرد.

اگر جای اوباما بودید؟

کیهان در سرمقاله خود نوشته روزي كه بوش دولت آمريكا را تحويل اوباما داد، ايران در مرز غني سازي 5/3 درصد ايستاده بود. امروز ايران غني سازي 20 درصد را با موفقيت آغاز كرده است. آن روز ايران يك تأسيسات غني سازي در نطنز داشت، امروز تأسيسات «فردو» رو به تكميل است. آن روز نيروگاه بوشهر فاقد افق روشن بود و امروز در كنار راه اندازي قريب الوقوع اين نيروگاه، راه اندازي چندين نيروگاه اتمي و سايت غني سازي اورانيوم به طور جدي در حال برنامه ريزي است.

اوباما هنوز نجنگيده، بدنام شده است.

به نظر این روزنامه حتي اگر گوشه لباس اوباما به جنگي جديد بگيرد، فاتحه «دولت تغيير» كه طراحي اتاق فكرهاي وابسته به محافل پنهان قدرت در آمريكاست، خوانده است. اما بالاتر از همه اين محاسبات، كوچك ترين اميدي به اثرگذاري گزينه نظامي وجود ندارد. تحريم هم كه تيري در تاريكي است.

سرمقاله کیهان تاکید کرده خدا نكند جاي اوباما باشيد اما اگر جاي او و تيم او بوديد، چه مي كرديد؟ حتي اگر قرار بود به تهديد اقتصادي و نظامي دل ببنديد، كجا را نشانه مي رفتيد؟ «اعتماد به نفس حاكميت و دولت- ملت ايران». جنگ نرم كه از ابزار جنگ رواني و تبليغاتي، فتنه انگيزي و اختلاف افكني و نااميدسازي بهره مي گيرد، اين نقطه كانوني قدرت را در «ايران جديد» هدف گرفته است.

آمریکائی ها در عراق می مانند

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به اخبار مربوط به خروج نیروهای عملیاتی آمریکا از عراق به این خبر با دیده تردید نگریسته و نوشته كاملاً روشن است اولاً قرار نيست تحت هيچ شرايطي تعداد واقعي نيروهاي آمريكائي در عراق به "صفر" برسد بلكه از سال آينده فقط عنوان و تعريف نيروهاي آمريكائي مستقر در عراق تغيير مي‌كند و آنها به بهانه آموزش نيروهاي عراقي و نظارت بر ساماندهي و عمليات ارتش عراق همچنان در اين كشور باقي خواهند ماند. ثانياً شركت‌هاي باصطلاح امنيتي قرار است دقيقاً به همان كاري مشغول باشند كه ارتش آمريكا در چارچوب طرح اشغال عراق سرگرم انجام آن بوده است.

به نوشته این روزنامه از اين پس نظاميان ارشد و حتي نظاميان سطوح پائين تر، در چارچوب شركتهاي امنيتي خصوصي، سازماندهي شده و به عراق باز مي‌گردند و حتي نظاميان داوطلب تحت همين عنوان در عراق باقي مي‌مانند ولي از طريق فرماندهي نظامي فعاليت نخواهند كرد بلكه در چارچوب شرح وظايف سازماني بعنوان يك كارمند شركتهاي امنيتي خصوصي به انجام همان كارها مي‌پردازند.

روزنامه جمهوری اسلامی تاکید کرده حتي همين طرح نيز هيچگونه ضمانت اجرائي ندارد كه عيناً عملي شود و آمريكا هيچگونه تعهدي را در اين زمينه نمي‌پذيرد. دريادار "مايكل مولن" رئيس ستاد ارتش آمريكا تصريح كرده است كه آمريكا تا 10 سال ديگر در عراق باقي خواهد ماند و تا هر زمان لازم باشد براي مبارزه با تروريسم، وارد عمل خواهد شد.

رفع بیکاری یا کنترل تورم

جمشید انصاری در سرمقاله جهان صنعت نوشته در نظرسنجی از خانوارها مشخص شده که اشتغال مورد تقاضای همه است. حتی وقتی از آنها پرسیده می‌شود که تقاضای شما از دولت کنترل نرخ تورم یا ایجاد اشتغال است، پاسخگویان مساله اشتغال را بر بحث تورم ترجیح می‌دهند و بر آن پای می‌فشارند.

به نوشته این نماینده مجلس می‌توان به تعطیلی برخی از مراکز اشتغال، یعنی واحدهای تولیدی و صنعتی اشاره کرد که هر دو این اتفاق در کشور با توجه به رکود اقتصادی موجود سبب افزایش نرخ بیکاری شده است.در گزارش‌های رسمی اعلام شده که تعدادی از ظرفیت‌ها و واحدهای شغلی از دست رفته و شاغلان بیکار شدند، باید اضافه کرد که برای نیروهای کار جدید هم پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های ناموفقی در نظر گرفته شد که طبیعی است چنین برنامه‌ریزی به نتایج قابل قبولی هم نخواهد رسید.

به تاکید سرمقاله جهان صنعت آمار نشان می‌دهد سیاست‌های دولت موفق نبوده و باید تلاش کرد تا نقاط اشکال کار پیدا شود. به عبارتی دیگر باید منابع مالی محدود کشور در زمینه‌هایی تزریق شود که به ایجاد فرصت‌های شغلی بینجامد.

نرخ بیکاری بیش از این هاست

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به آمار تازه سازمان آمار درباره نرخ بیکاری در کشور پرسیده چه چیز در نرخ بیکاری متعارف 6/14 درصدی اعلام شده برای اقتصاد ما‌، تعجب‌برانگیز است؟ اگر چیزی قرار بود تعجب صاحب‌نظران و رسانه‌های ما را بر انگیزد‌، نه کمیت این رقم که خفیف بودن نسبی ‌آن است.

به نظر این اقتصاددان به ویژه در سه سال اخیر‌، بازارهای ما آماج هجوم کشورهای صادرکننده‌اي بوده است که رکود جهانی‌، فروش آنها را دشوار ساخته و برای نفوذ به بازارهای خارجی از هیچ ترفندی‌، از جمله ارزان نگه‌داشتن مصنوعی پول خود و پرداخت یارانه‌های آشکار و پنهان به صادرکنندگان خود روی گردان نبوده‌اند. بماند که خود ما نیز با سیاست «مصلحت‌اندیشانه» ارزی‌مان‌، راه را برای آنها و نیز برای «برون سپارهای داخلی»‌، هموارتر کرده‌ايم.

سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته با این وضعیت، تعدیل نیرو در کارخانه‌ها یا تعطیل شدن بخشی از آنها که در افزایش نرخ بیکاری تبلور مي‌یابد‌، چرا باید تعجب‌انگیز باشد. شرایط دشوار بنگاه‌های اقتصادی متوسط و کوچک و تعدیل نیرو یا تعطیلی برخی از آنها‌، همزمان با ورود «دهه شصتی‌ها» به بازار کار‌، به معنی آن است که جلوگیری از افزایش نرخ بیکاری نیازمند عزمي ‌جدی‌تر و تمهیدات اضطراری توسط سیاست‌گذاران اقتصادی است.