'تغییرات جوی' عامل تغییر شکل کاشی های مسجد امام است

Image caption کاشی های سقف گنبد مسجد امام در چند سال اخیر دچار تخریب شده است

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان دلیل تغییر شکل کاشی های ضلع جنوبی گنبد مسجد امام این شهر را تغییرات جوی اعلام کرده است.

ابوالفضل عبیدی معاون حفظ احیاء و ثبت آثار میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، داشته گفته است :"به دلیل یخ زدگی در طول شب و ذوب شدن یخ درطول روز، از نظر فنی بیشترین آسیب ها در محدوده ضلع جنوبی گنبد مسجد صورت گرفته است.

به گفته آقای عبیدی، سرمای چند سال اخیر تاثیر زیادی بر این گنبد تاریخی داشته و انقباض و انبساط ناشی از تغییرات جوی باعث آسیب کاشی های سقف گنبد که عمده مصالح آن گچ است، شده است.

آقای عبیدی همچنین برگزاری بعضی آیین ها که در آنها نورافشانی صورت می گیرد و همچنین پرواز هلی کوپترها در اطراف مسجد را در بوجود آمدن تغییرات در کاشی های گنبد بی تاثیر ندانسته است.

اخیرا گزارشها و تصاویری از مسجد امام اصفهان منتشر شده که نشان می دهد بخشی از کاشیکاری های گنبد مسجد و مناره باد کرده و در حال فرو ریختن است.

معاونت حفظ احیاء و ثبت میراث فرهنگی درباره مرمت کاشی های گنبد این مسجد گفته است به زودی و پس از مبادله موافقت نامه و ابلاغ اعتبار، کار در این زمینه آغاز می شود.

این درحالی است که کارشناسان میراث فرهنگی برپایی داربست هایی برای مراسم مختلف در مسجد امام اصفهان و ایجاد آلودگی صوتی را از جمله عواملی دانسته اند که باعث خرد شدن کاشی و ستونی های این مسجد شده است.

به گفته کارشناسان فرسایش و تخریب بافت خشتی اماکن اطراف میدان نقش جهان غیر قابل بازگشت است و تنها راه جلوگیری آن ممانعت از ایجاد صدای بیش از حد در اطراف این اماکن باستانی است.

احداث مسجد امام که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع شده در سال ۱۰۲۰ هجری به فرمان شاه عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت او آغاز شد.

مطالب مرتبط