به جای دویست هزار نفر، یک هزار نفر از تهران رفتند

Image caption محمود احمدی نژاد گفته است برای کسانی که تهران بروند امتیازاتی در نظر گرفته می شود

مهلت یکماهه برای خروج ۴۰ درصد از کارمندان تهرانی از این شهر در حالی امروز جمعه ۳۱ مرداد ( ۲۲ اوت ) به پایان رسید که آخرین آمارها از ثبت نام تنها ۷ هزار کارمند و خروج هزار نفر در پایان این زمان حکایت دارد.

این در حالی است که گفته می شود با اجرای این طرح ۲۰۰ هزار کارمند از تهران خارج می شوند.

طرح خروج کارمندان از تهران پنج ماه پیش و بعد از آن از طرف دولت مطرح شد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، با اشاره به زلزله خیز بودن شهر تهران و احتمال وقوع آن گفت که " اقلا پنج میلیون نفر باید از تهران بروند."

پس از آن احمد بزرگیان، معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی ریاست جمهوری اعلام کرد:" خروج ۲۰۰ هزار کارمند همراه با خانواده هایشان از تهران در در دستور کار دولت قرار دارد."

برای تشویق کارمندان به خروج از پایتخت، دولت اعلام کرد که برای کسانی که از تهران به شهرهای دیگر مهاجرت کنند دولت امتیازاتی در نظر گرفته است از جمله اعطای وام با سود چهار درصدی برای خرید مسکن و همچنین افزایش حقوق به میزان ۲۹ تا ۵۰ درصد.

این در حالی است که اعلام تسهیلات دولت برای تشویق کارمندان به مهاجرت از تهران به شهرهای دیگر ، با واکنش های مختلفی روبروشد.

بعضی از کارشناسان این سوال را مطرح کردند که آیا افزایش حقوق و پرداخت وام خرید مسکن می تواند کارمندان ساکن تهران را به خروج از این شهر تشویق کند؟

از طرف دیگر برخی از کارشناسان و مسئولین شهر تهران اجرای چنین طرحی را با توجه به سطح امکانات رفاهی، آموزشی و درمانی در سایر شهرها در مقایسه با شهر تهران " غیرعملی" دانسته اند.

مطالب مرتبط