به روز شده:  01:06 گرينويچ - دوشنبه 23 اوت 2010 - 01 شهریور 1389

ایران پس از انتخابات

رهبر ایران: رسیدگی به حادثه کوی دانشگاه انشاءالله پیش خواهد رفت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، در دیدار با گروهی از دانشجویان گفت هرچند روند پیگیری حادثه حمله به کوی دانشگاه تهران با سرعت کافی پیش نرفته اما امیدوار است این پیگیری ها انجام شود.

اواخر خرداد ماه سال ۱۳۸۸، درست چند شب پس از انتخابات، درحالی که اعتراضات گسترده به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات شروع شده بود، چند خوابگاه دانشگاه تهران در خیابان کارگر شمالی هدف یورش ماموران انتظامی و نیروهای موسوم به لباس شخصی قرار گرفت.

حمله خسارتهای زیادی به همراه داشت و به گفته اصلاح طلبان بر اثر این حمله حداقل دو نفر کشته و شمار زیادی از دانشجویان زخمی شدند.

به گزارش منابع خبری جمهوری اسلامی ایران، رهبر ایران روز یکشنبه ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) در دیدار با جمعی از دانشجویان و در جواب به سوال یکی از آنها گفت بعضی از سازمانهای دولتی با تحقیق در این زمینه همکاری نمی کنند. رهبر ایران دلیل عدم همکاری را ناشی از بی انگیزگی آنها دانست. او در ادامه بر رسیدگی به این پرونده تاکید کرد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت: "روند این پیگیری کند بوده و آنچنان که باید پیش نرفته است اما این مساله فراموش نشده و انشاءالله به پیش خواهد رفت."

حنیف مزروعی، روزنامه نگار اصلاح طلب در بلژیک در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت: " با توجه به اینکه رهبر ایران خود در راس حکومت قرار دارد و سازمان ها در نهایت به او پاسخگو هستند، این اظهارات درباره بی انگیزگی نهادها کمی تعجب انگیز است."

آقای مزروعی اشاره کرد که تاکنون خبرهای کمی از تشکیل پرونده قضایی در ارتباط با یورش به کوی دانشگاه تهران منتشر شده است.

او گفت اظهارات آقای خامنه ای در پاسخ به سوال یک دانشجو ادا شده و بعید است که رسیدگی به مساله اکنون تسریع شود.

قول پیگیری

تلویزیون بی بی سی فارسی اسفند ماه گذشته فیلمی از حمله به خوابگاه دانشجویان منتشر کرد

مقام های جمهوری اسلامی قبلاً بارها قول داده اند که به این حادثه رسیدگی می کنند.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، سه هفته بعد از حمله گفت: "همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، گروه ویژه‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل شده و احتمال می‌دهیم تا پایان این ماه [تیر ۱۳۸۸] دادگاهی مخصوص این عوامل تشکیل شود."

اکنون با گذشت بیش از یک سال از این حادثه، هنوز دادگاهی برای رسیدگی به حمله به کوی دانشگاه تهران تشکیل نشده است.

حمله سال گذشته دومین حمله به دانشجویان در کوی دانشگاه است.

مأموران جمهوری اسلامی در روز ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ و در پی اعتراض گروهی از دانشجویان به تعطیل شدن روزنامه سلام به کوی دانشگاه تهران حمله کردند و به ضرب و شتم دانشجویان و تخریب اموال و ساختمان ها پرداختند.

این حمله به بروز ناآرامی های چند روزه در تهران و چند شهر دیگر ایران منجر شد.

گروهی از مأموران و فرمانده وقت پلیس تهران بعدها به اتهام حمله به خوابگاه دانشجویان توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند.

پیگرد قضایی این پرونده به محکومیت یکی از مأموران پلیس انجامید و رضایت اصلاح طلبان و دانشجویان مورد حمله قرار گرفته را جلب نکرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.