مشایی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور خاورمیانه شد

اسفندیار رحیم مشایی
Image caption آقای مشایی چهره ای جنجال برانگیز بوده است

اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران که اظهارات اخیرش درباره ماهیت ایران و اسلام به شدت بحث انگیز شد، به عنوان نماینده ویژه محمود احمدی نژاد در امور خاور میانه منصوب شده است.

آقای احمدی نژاد روز یکشنبه ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) در حکمی با تقدیر از "دانش، شایستگی ها و تجارب" آقای مشایی او را به این سمت منصوب کرد.

او با اشاره به آنچه تلاش "قدرت های سلطه گر" برای "تسلط" بر منطقه خاور میانه نامید، نوشت: "از این رو اتخاذ تدابیر هدفمند و هوشمندانه به منظور تعمیق روابط و گسترش همکاری های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی با کشورهای منطقه و ایجاد یا تقویت تشکل های منطقه ای، سلطه گران را در نابودی استعدادها و چپاول ثروت های مادی و معنوی خاورمیانه ناکام خواهد کرد."

او "همه دستگاه ها و نهادهای مربوطه" را موظف دانست که در طراحی و اجرای سیاست های راهبردی خاورمیانه به اسفندیار رحیم مشایی یاری برسانند.

محمود احمدی نژاد در این روز همچنین طی حکمی حمید بقایی را نماینده ویژه رئیس جمهور در امور آسیا، محمد مهدی آخوندزاده را نماینده ویژه در امور دریای خزر و ابوالفضل ظهره وند را نماینده ویژه در امور افغانستان نامید.

به گزارش منابع خبری ایران آقای مشایی علاوه بر ریاست دفتر رئیس‌جمهوری، پست‌های دیگری نظیر عضو کمیسیون اقتصادی دولت، دبیر کمیسیون فرهنگی دولت، ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد و قائم مقامی رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور را در اختیار دارد که اکنون پست تازه ای به آن اضافه شده است.

آقای رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی نژاد، چند هفته پیش گفته بود: "از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم."

این سخنان، که در همایش ایرانیان مقیم خارج ایراد شد، با انتقاد شماری از مقامات سیاسی و روحانی محافظه کار در جمهوری اسلامی از جمله تعدادی از حامیان شناخته شده آقای احمدی نژاد مواجه شد که آقای رحیم مشایی را به تفوق بخشیدن به "مکتب ایرانی" در برابر "مکتب اسلامی" متهم می کردند.

آقای مشایی در توجیه سخنان خود گفته است که از نظر او، تنها اسلامی قابل قبول است که در ایران وجود دارد و افزوده که نظرات او پیش از توسط آیت الله روح الله خمینی هم ابراز شده بود.

بعدا نمایندگان اصولگرای طرفدار رئیس جمهوری ایران در مجلس نیز در اعتراض به اظهارات آقای مشایی به رئیس جمهوری نامه نوشتند.

این چندمین بار است که اظهارات و اقدامات آقای رحیم مشایی با اعتراض شدید محافظه کاران مواجه می شود.

او در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود و پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ که با تردید گسترده بسیاری از ایرانیان روبرو شد، او ابتدا به عنوان معاون اول رئیس جمهوری برگزیده شد.

اما انتخاب وی به این سمت با انتقاد شدیدی رو به رو شد و آیت الله علی خامنه ای از آقای احمدی نژاد خواست که وی را برکنار کند. او در نهایت رئیس دفتر رئیس جمهوری شد.

چند سال قبل حضور آقای رحیم مشایی در مراسمی در ترکیه که گفته می شود در آن رقاصان زن به پایکوبی پرداختند، اظهارات او در مورد دوستی با مردم اسرائیل و حضور او در مراسمی در تهران که در آن قرآن با همراهی نوای دف به صحنه آورده شد از جمله موارد جنجال برانگیز بود.

او یک بار از "دوستی" با مردم اسرائیل سخن گفته بود که جنجال زیادی به پا کرد.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برای پایان دادن به آن جنجال ها یک بار در نماز جمعه با انتقاد ملایمی از آقای رحیم مشایی به علت اظهاراتش درباره اسرائیل، خواستار پایان دادن به فشارها به اعضای دولت آقای احمدی نژاد شد.

در تمامی این موارد، محمود احمدی نژاد، از آقای مشایی حمایت کرده است.

پسر محمود احمدی نژاد با دختر آقای رحیم مشایی ازدواج کرده است و به این ترتیب آقایان احمدی نژاد و رحیم مشایی، به جز نزدیکی های فکری، پیوندهای خانوادگی هم با یکدیگر دارند.

مطالب مرتبط