به روز شده:  15:28 گرينويچ - دوشنبه 23 اوت 2010 - 01 شهریور 1389

اقتصاد ایران

تعهدنامه یارانه نقدی؛ قانونی یا غیرقانونی

تصویری از پول های رایج در ایران

با قانونی شدن لایحه حذف یارانه ها متقاضیان دریافت یارانه‌های نقدی بیشتر شده اند

در حالی که برخی از نمایندگان مجلس ایران گرفتن تعهدنامه و دسترسی به حسابهای بانکی متقاضیان یارانه نقدی را "نقض حقوق شهروندی" خوانده اند، دولت اخذ تعهدنامه از ثبت نام کنندگان را قانونی می‌داند.

متقاضیان دریافت یارانه نقدی به هنگام مراجعه به وبسایت سامانه اعلام حساب خانوار، با تعهدنامه‌ای روبرو می شوند که در صورت موافقت با آن، سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها اجازه می یابد تا در صورت اشتباه در درج اطلاعات یا اشتباه در واریز مبلغ یارانه، مبلغ پرداخت شده را از حساب‌های بانکی متقاضی برداشت کند.

موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران، روز دوشنبه اول شهریور (۲۳ اوت) با انتقاد از ملزم کردن متقاضیان به امضای چنین تعهد نامه‌ای، گفت: "دولت از پرداخت نکردن یارانه نقدی به افراد استقبال می کند و شاید هم قرار گرفتن چنین تعهدی در سامانه وبسایت وزارت رفاه برای این باشد که تعداد کمتری یارانه نقدی دریافت کنند."

آقای ثروتی، درباره گزینه های انتخابی این تعهدنامه که طی آن از کاربران خواسته می شود تا از میان "قبول دارم،" و "قبول ندارم" یکی را انتخاب کنند، گفت: "افراد می توانند این تعهد نامه را قبول نکنند و در این زمینه اختیار کامل دارند که اجازه برداشت از حساب های خود را بدهند یا خیر."

اما علی اصغر یوسف نژاد، عضو کمیسیون اصل ۴۴ مجلس ایران نیز در واکنشی دیگر گفته است که "در قانون پیش بینی شده است که همه افراد بتوانند از یارانه برخوردار شوند."

آقای یوسف نژاد در مورد تعهدنامه سامانه اعلام حساب خانوار (refahi.ir) و الزام کاربران برای انتخاب گزینه های آن گفت: "اینکه افراد بخواهند با انتخاب یک گزینه نظر خود را در مورد دریافت یارانه ها اعلام کنند، نوعی اجبار است و دولت این اختیار را ندارد."

برای دیدن تعهدنامه کامپیوتری وزارت رفاه، اینجا کلیک کنید

خبر کامل را بخوانید

این عضو کمیسیون اصل ۴۴ مجلس ایران همچنین برداشت پول از حساب های مختلف افراد در صورت احراز اطلاعات نادرست ارایه شده از سوی مردم به هنگام ثبت نام کامپیوتری را قابل تحقق ندانست و تاکید کرد که "دسترسی به هر حساب دیگری غیر از آن شماره حسابی که مردم اعلام می کنند، نیاز به حکم قانونی و قضایی دارد."

اما مسئولان دولتی می گویند که اخذ این تعهد نامه تنها به خاطر مواردی است که اگر پولی به اشتباه و به دلیل اطلاعات نادرست سرپرست خانوار (در طرح اطلاعات اقتصادی خانوارها) پرداخت شده باشد، سازمان هدفمند کردن یارانه ها بتواند این پول را از حساب آنها بردارد.

محمدرضا فرزین، سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت، امروز (دوشنبه اول شهریور) گفت: "این تعهد اخذ شده توسط وزارت رفاه و تامین اجتماعی مغایر قانون نیست، البته قانون اجازه ورود به سایر حسابهای افراد را نمی‌دهد."

آقای فرزین با اشاره به جزییات قانون مصوب در این رابطه گفت: "تعهد وزارت رفاه در این خصوص مطابق با آئین نامه های اجرایی قانون هدفمندی یارانه ها است. بر اساس متن تعهد وزارت رفاه اگر پول به حساب فرد دیگری غیر از فرد مورد نظر واریز شود، این حق قانونی دولت است که این مبلغ را از حساب فردی که پول به آن واریز شده برداشت کند."

با قانونی شدن برنامه حذف یارانه ها که قرار است از محل افزایش قیمت کالاها و خدمات، مقادیر به صورت نقدی به خانوارها پرداخت شود، دولت همزمان با آماده کردن مقدمات اجرای این برنامه، سعی دارد قواعدی برای نحوه توزیع یارانه ها در نظر بگیرد.

طرح "اطلاعات اقتصادی خانوارها" که نشان دهنده توانایی مالی خانوارهاست، پرسشنامه ای بود که به عنوان نخستین تلاش دولت برای جمع آوری اطلاعات خانوارهای ایرانی ارایه شد.

مطابق این پرسشنامه، سرپرست خانواده باید اطلاعاتی نظیر درآمد ماهانه، واحد مسکونی ملکی یا اجاره ای، سطح زیر بنای واحد مسکونی، ارزش تقریبی واحد مسکونی، ارزش دیگر املاک و مستغلات و تعداد خودروهای شخصی را در اختیار مرکز آمار بگذارد.

بر اساس متن تعهد وزارت رفاه، اگر پول به حساب فرد دیگری غیر از فرد مورد نظر واریز شود، این حق قانونی دولت است که این مبلغ را از حساب فردی که پول به آن واریز شده برداشت کند

سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت

همچنین با راه اندازی سامانه اعلام حساب خانوار، اکنون متقاضیان دریافت یارانه نقدی با مراجعه به این وبسایت می بایست اطلاعات شخصی و مریوط به حساب بانکی خود را وارد کنند و پس از اعلام موافقت خود با تعهدنامه رایانه‌ای وزارت رفاه، می توانند منتظر دریافت یارانه نقدی خود شوند.

رایانه علیه یارانه

بنابر اعلام مرکز آمار ایران، بیش از ۶۰ میلیون شهروند ایرانی تاکنون اطلاعات خود را وارد این سامانه راه اندازی شده توسط وزارت رفاه و تامین اجتماعی کرده اند.

همزمان با افزایش ثبت نام اینترنتی از متقاضیان دریافت یارانه نقدی، نگرانی‌ها از احتمال سوء استفاده از اطلاعات شخصی افراد و دسترسی به اطلاعات حساب های بانکی ثبت نام کنندگان نیز افزایش یافته است.

برخی از کارشناسان انفورماتیک در ایران، نصب افزونه "تحلیلگر گوگل" (Google Analytics) به سامانه اعلام حساب خانوار را اصلی‌ترین علت نگرانی خود درباره حفاظت کامل از اطلاعات شخصی مراجعه کنندگان به وبسایت اعلام حساب خانوار می دانند.

نرم افزار تحلیل‌گر گوگل، برنامه ای است که شرکت گوگل از آن برای تحلیل رفتار، سلیقه و عرصه های مورد علاقه کاربران اینترنت استفاده می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.