اولین ملاقات خانواده ها با زندانیان بعد از پایان اعتصاب غذا

زندانیان اعتصابی
Image caption شانزده زندانی سیاسی اوین شانزده روز در اعتصاب غدا بودند

خانواده های زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین که اعتصاب غذا کرده بودند، برای نخستین بار بعد از پایان اعتصاب غذای زندانیان خود با آنها ملاقات کردند.

این شانزده زندانی بیش از دو هفته در اعتصاب غذا و سه هفته در انفرادی بودند و آخرین ملاقات آنها با خانواده هایشان چهار هفته پیش بود.

مادر یکی از زندانیانی که در اعتصاب غذا بوده به بی بی سی فارسی گفت روحیه و وضع عمومی جسمی این زندانیان خوب، اما کمبود وزن در آن ها محسوس بوده است.

بنا به گفته زندانیان، در شب انتقال آن ها به بند انفرادی، ده ها پلیس ضد شورش مسلح به گاز اشک آور و باتوم در برابر بند ۳۵۰ زندان اوین صف آرایی کرده بودند.

هم چنین آن ها در این ملاقات تایید کردند که از سوی مسئولان زندان تهدید به برخوردهای شدید شده بودند.

علی ملیحی (فعال دانشجویی و عضو ادوار تحکیم وحدت)، حسین نورانی نژاد (روزنامه نگار و عضو جبهه مشارکت)، ضیا نبوی (دانشجوی محروم از تحصیل)، کوهیار گودرزی (فعال حقوق بشر)، بهمن احمدی امویی (روزنامه نگار)، کیوان صمیمی (روزنامه نگار)، مجید توکلی (فعال دانشجویی)، حمیدرضا محمدی (فعال سیاسی)، جعفر اقدامی (فعال مدنی)، علی پرویز (فعال دانشجویی)، مجید دری (فعال دانشجویی)، بابک بردبار (عکاس)، غلامحسین عرشی، محمدحسین سهرابی راد و پیمان کریمی آزاد زندانیانی بودند که به سلول انفرادی منتقل شده و بیش از دو هفته اعتصاب غذا کردند.

اعتصاب غذا

اوایل مرداد ماه گزارش شد که جمعی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، در اعتراض به بدرفتاری زندانبانان و شرایط بازداشت خود به اعتصاب غذا دست زده اند.

براساس گزارش ها، ماموران زندان پس از برخورد خشونت آمیز با زندانیان، هفده نفر از آنان را به زندان انفرادی منتقل کردند و زندانیان نیز در پاسخ، دست به اعتصاب غذا زدند و خواستار بازگشت به بند عمومی و مراعات حقوق حقوقشان شدند.

خانواده های این زندانیان نیز در اعتراض به خودداری مقامات از برآوردن خواسته های خود و فرزندانشان به تجمع های اعتراضی، ارسال نامه به مراجع تقلید و اعتصاب غذا مبادرت کردند و برخی از فعالان سیاسی در خارج از ایران نیز در حمایت از این حرکت، اعلام اعتصاب غذا کردند.

در همان حال، جمعی از شخصیت های سیاسی و مدنی با تاکید بر لزوم برآورده شدن خواسته های زندانیان سیاسی، از آنان خواستند تا به اعتصاب غذای خود خاتمه دهند و یک انجمن تخصصی پزشکی در ایران نسبت به ادامه اعتصاب غذای خشک سه تن از زندانیان که در شرایط جسمی نامساعدی به سر می بردند ابراز نگرانی کرد.

سرانجام روز سه شنبه، ۱۹ مرداد (۱۰ اوت) و پس از شانزده روز سایت های اینترنتی متعلق به گروه های ایرانی مخالف دولت، متن پیام پانزده زندانی سیاسی حاکی از تصمیم آنها برای پایان دادن به اعتصاب غذا را انتشار دادند.

در پیام این گروه از زندانیان سیاسی که خطاب به "مردم آزاده ایران" تدوین شده، آمده بود که "ما همچنان بر خواسته های بر حق خود که حقوق انسانی و اولیه یک زندانی است پافشاری می کنیم و با شما عهد می بندیم به مبارزه خود برای تحقق کامل حقوق قانونی زندانیان که بخشی از حقوق ملت ایران است، ادامه دهیم".

این زندانیان در پیام خود از میرحسین موسوی، مهدی کروبی، آیت الله بیات زنجانی، زهرا رهنورد، عبدالله نوری، عزت الله سحابی، احمد صدر حاج سید جوادی، حبیب الله پیمان و ابراهیم یزدی و "تک تک یاران جنبش سبز" به عنوان کسانی نام برده بودند که از آنان خواسته بودند به اعتصاب غذای خود پایان دهند و گفته بودند که به احترام این شخصیت ها، دست از اعتصاب غذا بر می دارند.

زندانیان سیاسی در ادامه این پیام، به وعده نمایندگان دادستان در مورد برخورد قانونی با ماموران زندان که به زندانیان سیاسی توهین کرده اند اشاره و ابراز امیدواری کرده بودند که مقامات مسئول، حقوق مندرج در آیین نامه زندان ها را اجرا کنند.

مطالب مرتبط