'حملات تازه ایران به مواضع کردها در مرز عراق'

پیکارجویان کرد
Image caption گفته می شود پیکارجویان کرد ایرانی در مناطق کردنشین عراق پناه می گیرند

بعضی گزارش ها از بمباران مناطقی در کردستان عراق توسط نیروهای نظامی ایران حکایت دارد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که در جریان بمباران دیروز، دوشنبه دوم شهریور ماه ۱۳۸۹، یکی از اهالی غیر نظامی روستایی در شمال شرقی سلیمانیه، دومین شهر بزرگ در منطقه کردستان عراق از ناحیه کمر و پا مجروح شده است.

یکی از اهالی این روستا به خبرگزاری فرانسه گفته که این روستایی ۳۰ ساله رسول حسین نام دارد و بر اثر شدت جراحت ها احتمال قطع عضو او بسیار زیاد است.

به گفته شاهدان محلی این بمباران از حدود ساعت ۴ و ۲۰ دقیقه بعد از ظهر روز دوشنبه آغاز شد و تا شب ادامه داشت.

در سال های اخیر، گزارش هایی از اقدامات مسلحانه نفرات گروه شورشی کرد پژاک در ایران، به خصوص در مناطق مرزی نزدیک عراق انتشار یافته که تلفاتی نیز به نیروهای نظامی ایران وارد کرده است.

نیروهای امنیتی ایران هم به اقداماتی علیه این گروه، از جمله گلوله باران مناطقی در داخل کردستان عراق مبادرت کرده اند که در مواردی اعتراض مقامات عراق را به دنبال داشته است.

همزمان گزارش هایی از سوی منابع خبری نزدیک به کردها حاکی از آن است که نیروهای ارتش ترکیه هم دیروز با خمپاره نقاطی در منطقه کردستان را مورد حمله قرار دادند.

با وجود اعلام آتش بس یکجانبه از سوی شورشیان کرد ترکیه موسوم به پ ک ک، نیروهای امنیتی ترکیه می گویند که عملیات نظامی علیه این گروه همچنان ادامه دارد.

در گذشته هم نیروهای نظامی ایران و ترکیه در چند مورد حملاتی هماهنگ را علیه مواضع شورشیان کرد در مرز با عراق تدارک دیده بودند.

چندی پیش حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق در خصوص این عملیات نظامی گفته بود: "طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران نسبت به امنیت مرزهای خود حساسیت جدی دارد، اما آنچه مهم است و آنچه باید به عنوان ریشه اصلی بحران و تنش حل کنیم، وجود این عناصر تروریستی است که باید از منطقه پاکسازی شود".

گروه موسوم به حیات آزاد کردستان (پژاک) یک سازمان کرد مخالف جمهوری اسلامی است که هدف خود را حمایت از حقوق ایرانیان کرد در چارچوب یک نظام دموکراتیک در این کشور اعلام کرده است.

گفته می شود که این گروه با حزب کارگران کردستان، پ ک ک، که یک گروه جدایی طلب کرد ترکیه است ارتباط دارد اما پژاک می گوید که خواستار تجزیه ارضی ایران نیست و از جایگزینی نظام جمهوری اسلامی با یک نظام فدرال حمایت می کند.

دولت ایران پژاک را به تجزیه طلبی مسلحانه متهم می کند.

مطالب مرتبط