واکنش یک مقام 'تعلیق شده' قضایی پرونده کهریزک

جوادی فر، روح الامینی، کامرانی
Image caption امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی، سه نفر از معترضان بازداشت شده پس از انتخابات که در زندان کهریزک کشته شدند

علی اکبر حیدری فرد، یکی از قضاتی که گفته می شود به دلیل تخلف در اعزام متهمان اعتراضات انتخاباتی سال گذشته ایران به بازداشتگاه کهریزک از مقام خود معلق شده است، با ارسال نامه ای به روزنامه جمهوری اسلامی، ضمن رد هر گونه مسئولیت در قبال وقایع کهریزک، "اغراض سیاسی و جناحی" را در برکناری خود موثر دانست.

آقای حیدری فرد در این نامه که در شماره امروز دوم شهریور (24 اوت) روزنامه جمهوری اسلامی چاپ شده است، اعلام کرد که در زمان ناآرامی های پس از انتخابات او و حسن دهنوی، معاون امنیت وقت دادستان تهران، مسئولیت رسیدگی قضایی به پرونده های معترضان بازداشت شده را بر عهده داشتند، و نتیجه گیری کرد که او نباید پاسخگوی "اقدامات خودسرانه ماموران خاطی" در بازداشتگاه کهریزک باشد.

نامه آقای حیدری فرد پاسخی است به مطلبی تحت عنوان "حکم تعلیق ۳ مقام ارشد قضایی مرتبط با پرونده کهریزک" که دیروز به نقل از خبرگزاری مهر در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شده بود.

خبرگزاری مهر در خبر مذکور به نقل یک از "منبع آگاه" از صدور حکم تعلیق سه مقام قضایی در پرونده کهریزک در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۸۹ خبر داده بود و روز دوشنبه اول شهریور ۱۳۸۹ غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران هم تعلیق سه مقام قضایی مرتبط با پرونده کهریزک را تایید کرد.

گفته می شود که سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد)، معاون امنیت وقت دادستان تهران و علی اکبر حیدری فرد، دادیاری که دستور انتقال معترضان به بازداشتگاه کهریزک را صادر کرده بود، قضاتی هستند که خبر تعلیق آنها منتشر شده است.

آقای حیدری فرد در نامه خود به روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است: "جرائم احتمالی منتسب به مامورین زندان کهریزک می باشد و حتی فرمانده سابق نیروی انتظامی تهران نیز از آن بی اطلاع بوده و در خصوص وی که مسئول مستقیم بر اساس سلسله مراتب آنان است نیز دادگاه نظامی تهران حکم برائت صادر نمونده، بسیار بدیهی است که قضات رسیدگی کننده هیچگونه مسئولیتی نسبت به اقدامات خودسرانه ماموران خاطی ندارند".

از میان سه قاضی برکنار شده، علی اکبر حیدری فرد تنها کسی است که تا به حال در این مورد واکنش نشان داده است.

او می گوید که دادسرای کارکنان دولت پیش تر برای او و دو قاضی دیگر مطرح در پرونده کهریزک قرار منع پیگرد صادر کرده و بررسی دوباره موضوع خلاف آئین دادرسی کیفری است.

روز ۱۸ تیر سال ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات خیابانی به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران انتقال یافتند که دست کم سه نفر از آنها به نام های امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی در اثر بدرفتاری مأموران این بازداشتگاه کشته شدند.

بعد از انتشار خبر کشته شدن این افراد، پرونده ای در این مورد تشکیل شد و بعد از برگزاری چند جلسه دادگاه، سرانجام سازمان قضایی نیروهای مسلح در تاریخ ۹ تیر ۱۳۸۹ اعلام کرد که دو نفر از متهمان پرونده را به جرم ضرب و جرح عمدی منجر به قتل به "قصاص نفس" محکوم کرده است.

بخشش محکومان، 'شهید' شناخته شدن کشته شدگان

Image caption خبرگزاری مهر تصویر کارتی را منتشر کرده که می‌گوید توسط بنیاد شهید برای پدر امیر جوادی‌فر صادر شده است

اما خبرگزاری مهر امروز سه شنبه دوم شهریور از احتمال بخشیده شدن محکومان به اعدام توسط اولیای دم خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از یک "منبع آگاه"، بدون ذکر نام او نوشت: "والدین محسن روح الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی فر که در پی تخلفات صورت گرفته از سوی برخی افراد خودسر بعد از حوادث و اغتشاشات پس از انتخابات سال گذشته در بازداشتگاه کهریزک به شهادت رسیدند، به احتمال زیاد دو افسر نگهبان نیروی انتظامی که در همین ارتباط در دادگاه نظامی عامل قتل و مجرم شناخته شده و به قصاص نفس محکوم شده اند را مورد بخشش قرار خواهند داد."

این "منبع آگاه" به مهر گفته است که یکی از درخواست های اولیای دم کشته شدگان کهریزک، رسیدگی به اتهامات آمران و کسانی بوده است "که با دستورات خود زمینه ساز این حوادث تلخ و جنایات بودند" و ظاهرا با تعلیق مصونیت قضایی سه مقام سابق دادستانی تهران این خواسته "تقریبا" محقق شده است.

این خبرگزاری همچنین از "شهید" شناخته شدن آقایان روح الامینی، کامرانی و جوادی فر توسط "بنیاد شهید و امور ایثارگران" و صدور کارت شناسایی "خانواده شهید" برای پدر آقای جوادی فر خبر داده است.

سایت خبری تابناک هم در این مورد نوشته است: "شهید تشخیص دادن قربانیان حادثه کهریزک یکی از نتایج فعالیت و اقدامات کمیته ای بوده است که به دستور رهبر انقلاب تشکیل و مأمور رسیدگی به پرونده کهریزک شده بود".

روزنامه "وطن امروز"، روزنامه هوادار دولت در ایران در شماره دیروز خود از به کار بردن واژه "شهید" در مورد کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک توسط خبرگزاری مهر به تندی انتقاد کرده و نوشته بود: "این اقدام عجیب که مشی سیاسی خبرگزاری مهر در قبال فتنه سال گذشته را بار دیگر نشان می‌دهد، به معنای آن است که از این پس هر متخلف و مجرمی که به خاطر بی‌احتیاطی یا رفتار مجرمانه عوامل انتظامی کشته شود، به درجه رفیع شهادت رسیده است."

این روزنامه "شهید" خواندن کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک را "توهین آشکار به فلسفه شهادت و شهیدان بزرگوار اسلام" دانسته بود.

مطالب مرتبط