مهمان پرست: نیروگاه بوشهر امن است

رامین مهمان پرست
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر ایمنی بالای نیروگاه اتمی بوشهر گفت که جای نگرانی برای کشور های منطقه وجود ندارد

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از ایمنی بالای نیروگاه بوشهر و رعایت استاندارد های زیست محیطی مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی، در این نیروگاه خبر داد.

آقای مهمانپرست روز سه شنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) در جلسه هفتگی اش با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ابراز نگرانی یک مقام کویتی درباره احتمال خطر آلودگی نیروگاه اتمی بوشهر گفت که استانداردهای بالایی در زمینه ایمنی این نیروگاه به کار گرفته شده است و جای هیچ نگرانی برای محیط زیست منطقه وجود ندارد.

او همچنین تاکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تایید می کند.

پیش تر خبرگزاری دولتی کویت، کنا، از قول یک مقام ارشد وزارت امور خارجه کویت، از نگرانی شدید مقامات این کشور درباره خطر آلودگی زیست محیطی و نشت احتمالی مواد رادیو اکتیو از نیروگاه بوشهر خبر داده بود.

یک روزنامه کویتی نیز اظهارات یک نماینده این کشور را مبنی بر نگرانی از آلودگی نیروگاه بوشهر و مقایسه آن با چرنوبیل منتشر کرده بود.

بیش از سه سال پیش نیز، وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از احتمال آلودگی منطقه در اثر فعالیت های نیروگاه اتمی بوشهر ابراز نگرانی کرده بودند و در بیانیه پایانی نود ونهمین نشست خود در ریاض اعلام کردند که تاسیسات هسته ای بوشهر منطقه را در معرض خطر یک ضایعه انسانی قرار داده است.

آقای مهمانپرست همچنین از نیاز ایران به تولید انرژی اتمی به اندازه ۲۰ برابر ظرفیت تولید برق نیروگاه بوشهر خبر داد و گفت: "در رابطه با رآکتور های تحقیقاتی نیز ما به تاسیسات جدید نیاز داریم و برای راه اندازی این تاسیسات برنامه ریزی لازم باید صورت بگیرد و همچنین برای تامین سوخت آنها باید پیش بینی لازم انجام شود."

او همچنین با اظهار تعجب از گفته های برخی مقام های غربی مبنی بر اینکه ایران نیازی به غنی سازی اورانیوم ندارد، گفت که زمانی که تاسیسات اتمی کارش را شروع می کند و قرار است فعالیت های هسته ای نیز توسعه یابد، معنای طبیعی آن این است که حتما نیاز به غنی سازی و تامین سوخت وجود دارد.

دربی هالادی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به سوخت گذاری نیروگاه بوشهر، که روز شنبه ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) آغاز شد، به خبرگزاری فرانسه گفته بود که آغاز به کار نیروگاه بوشهر تأکید مجددی است بر اینکه اگر برنامه اتمی ایران تنها اهداف صلح آمیز را دنبال می کند، این کشور نیازی به غنی سازی بومی اورانیوم ندارد.

'تابعیت مضاعف را قبول نداریم'

آقای مهمانپرست همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره وضعیت یک شهروند ایرانی- هلندی که در ناآرامی های عاشورای سال گذشته در ایران بازداشت شده است، گفت که پرونده هایی که مربوط به افرادی می شود که غیر از تابعیت ایرانی تابعیت کشور دیگری را هم دارند، مثل سایر ایرانی ها رسیدگی می شود.

او گفت: "ما تابعیت مضاعف را قبول نداریم و دارندگان این نوع تابعیت را ایرانی می دانیم لذا مثل بقیه ایرانیان موضوع آنها بررسی و احکام عادلانه ای برای آنها صادر خواهد شد."

آقای مهمانپرست در پاسخ به پرسش دیگری درباره دلیل "مخالفت های علما با درخواست ملاقات سفیر بریتانیا" در تهران گفت: "عملکرد کشورها، اظهارات و مداخلات آنها به خصوص انگلیس در مسائل داخلی ایران زمینه منفی ایجاد کرده و طبیعی است مقامات و علما به راحتی آمادگی برای پذیرش این افراد را اعلام نمی کنند.اگر می خواهند فضا عوض شود باید در عملکردها تجدید نظر کنند."

او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره امکان دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک گفت که آقای احمدی نژاد، طبق برنامه مشخص در مجمع عمومی سازمان ملل حضور پیدا می کند و مطالب خود را مطرح خواهد کرد، اما "اینکه اوباما چه برنامه ای دارد را از مسئول دفترش سوال کنید."

چندی پیش آقای احمدی نژاد، اعلام کرده بود که آماده مناظره با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد و حضورش در نیویورک است.

اما رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید با رد تلویحی پیشنهاد رئیس جمهوری ایران برای گفت و گو با همتای آمریکایی خود، این کشور را به جدی نبودن در گفت و گوهای هسته ای متهم کرد.

آقای اوباما نیز گفت که اگر ایران گام های روشنی برای پاسخگویی درباره برنامه اتمی خود بردارد، ایالات متحده همچنان آماده مذاکره با این کشور خواهد بود.

مطالب مرتبط