طرح مجلس ایران برای افزایش تعطیلات عید فطر

مجلس ایران
Image caption طرح افزایش تعطیلات در ایران موافقان و مخالفان فراوانی دارد

نمایندگان مجلس ایران، روز سه شنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) به یک فوریت طرحی رای دادند که در صورت تصویب نهایی، تعطیلات عید فطر ۳ روز می شود و تعطیلی ۱۵ خرداد و ۲۹ اسفند لغو می شود.

در طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس، ایجاد فرصت برای بهره مندی کارکنان دولت از "فیوضات معنوی ماه مبارک رمضان" و "همگرایی بیشتر با کشورهای اسلامی" دلیل توجیهی آن عنوان شده است.

یک فوریت این طرح در حالی به تصویب رسید که دولت در ماه رمضان، میزان ساعات کار ادارات دولتی را کاهش داده است و این کار با مخالفت هایی روبرو شد.

کاظم جلالی نماینده نیشابور و از موافقان طرح با اشاره به سخنان رهبر ایران مبنی بر فریضه بودن وحدت میان قوا، گفت:"کاری که دولت انجام داد قانونی نبود، اما به لحاظ اصل کار و پذیرش مردم کار درستی بود".

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس در مخالفت با افزایش تعطیلی فطر گفت:"راه وحدت، بازگشت به قانون است نه این که تسلیم کار غیرقانونی دولت شویم".

او گفت: "اگر معنای وحدت این است که ما وظایف قانونی خود را زیر پا بگذاریم تا دولت راضی بشود، این بدترین نوع تفسیر از توصیه رهبر انقلاب به وحدت است".

در طرح پیشنهادی ۵۳ نماینده به مجلس، هیئت وزیران می تواند در ماه رمضان ساعات کاری کارکنان دولت را متناسب با فصل و شرایط اقلیمی و اجتماعی مناطق مختلف کشور حداکثر ۱۵ ساعت در هفته کاهش دهد، به نحوی که منجر به اخلال در وظایف قانونی و ارائه خدمات به ارباب رجوع نشود.

مهدی صادق، نماینده آستانه اشرفیه در مجلس و از مخالفان این طرح گفت:"افزایش تعطیلات و کاهش ساعات کار ادارات، ضربه محکمی به اقتصاد ایران است و تعطیلی دو روز مهم ۱۵ خرداد و ۲۹ اسفند نیز به صلاح کشور نیست".

از سویی دیگر هادی قوامی، نماینده اسفراین و از موافقین طرح با بیان این که در قانون اساسی آمده که ساعات کار باید گونه ای باشد که فرد علاوه بر تلاش شغلی بتواند به خودسازی معنوی بپردازد، گفت: "بهره وری تنها به افزایش ساعات کار نیست، اگر مردم بعد از ماه رمضان استراحت کنند، بهره وری شان افزایش می یابد."

مصطفی کواکبیان از مخالفان طرح با بیان این که برای ساماندهی تعطیلات کشور نباید کار غیرقانونی دولت را تثبیت کرد، در تذکر آئین نامه ای گفت:" براساس آیین نامه مجلس، دوفوریت برای جلوگیری از خسارت های احتمالی است، حال چه خسارتی قرار است در مملکت واقع شود که این طرح از آن جلوگیری می کند؟"

طرح نمایندگان ابتدا به صورت دوفوریتی ارائه شده بود، اما نمایندگان به یک فوریت آن رای دادند.اگر دو فوریت به تصویب می رسید، در اولین جلسه باید طرح در صحن علنی مطرح می شد.

نزدیک بودن عید فطر را علی لاریجانی رئیس مجلس، دلیل توجیهی برای دوفوریتی بودن آن دانست و گفت از آن جا که دولت تعهد کرده است که بار مالی طرح را تامین کند، اخطار قانون اساسی نیز وارد نیست.

اعتراضات قبلی به تعطیلی ها

کاهش ساعت کار در ماه رمضان سابقه دارد. در چند سال اخیر دولت احمدی نژاد با وجود مخالفت مجلس ساعت کار را در ماه رمضان کم کرده است.

سال گذشته مرکز پژوهشهای مجلس ایران در گزارشی تصمیم هیات وزیران ایران برای کاهش ساعات کار کارکنان دولت در ماه رمضان را برخلاف قوانین کشور اعلام کرده بود.

از نظر مرکز پژوهش های مجلس ایران در گزارشی تصمیم هیات وزیران ایران برای کاهش ساعات کار کارکنان دولت در ماه رمضان را برخلاف قوانین کشور اعلام کرده بود.

به گزارش مرکز پژوهش های مجلس، علاوه بر مغایرت حقوقی تصمیم هیات وزیران با قوانین ومقررات، اجرای آن باعث ناهماهنگی دستگاه‌های دولتی و ایجاد ناهماهنگی سازمان های دولتی با نهادهای غیردولتی و بخش خصوصی، کاهش کمیت و کیفیت ارائه خدمات در سازمان های دولتی و ایجاد گره‌های ترافیکی در ساعات اولیه روز می شود..

بر اساس بخشنامه هیات دولت، در ماه رمضان فعالیت کارکنان دولت در همه کشور به جز تهران، با یک ساعت تاخیر در صبح آغاز می شود و بعد از ظهرها یک ساعت و نیم زودتر به پایان می رسد.

در تهران نیز زمان آغاز به کار ادارات در ماه رمضان ساعت ۹ صبح و پایان آن ساعت ۱۴ اعلام شده است.

ایجاد زمینه لازم برای "استفاده مطلوب کارکنان دولت از معنویت های ماه مبارک رمضان،" علت این تصمیم اعلام شده است.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود هشدار داده بود که کاهش قابل توجه ساعت کار نیروی انسانی به مدت یک ماه باعث کاهش تولید خدمت در دستگاه‌های دولتی شده و از سوی دیگر بر عملکرد بخش‌های تولیدی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط