وزیر دفاع ایران از آزمایش موشک جدید خبر داد

احمد وحیدی
Image caption وزیر دفاع می گوید موشک های ایران هیچ ارتباطی به کشورهای منطقه ندارند

روز چهارشنبه سوم شهریور (25 اوت) سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در حاشیه جلسه هیئت دولت، از "آزمایش موفقیت آمیز نسل سوم موشک فاتح ۱۱۰ "خبر داد.

آقای وحیدی زمان آزمایش این موشک را اعلام نکرد اما از "افزایش دقت، کاهش زمان مورد نیاز برای استقرار و سهولت در نحوه انبارداری در مناطق مختلف آب و هوایی" به عنوان امتیازات این موشک جدید نام برد.

وزیر دفاع ایران، بکارگیری "سیستم هدایت و کنترل بسیار دقیق" را از ویژگی های این موشک برشمرد که آن را قادر می سازد که با دقت بالایی به اهداف مورد نظر اصابت کند.

آقای وحیدی، زمان تحویل "موشک فاتح" که یک موشک کوتاه برد است را "هفته دفاع مقدس" اعلام کرد.

31 شهریور تا 6 مهر ماه هر سال، همزمان با سالروز آغاز جنگ ایران و عراق در سال 1359، از سوی دولت ایران "هفته دفاع مقدس" نامگذاری شده است.

پیش از این و در روز جمعه، ۲۹ مرداد (۲۰ اوت)، وزیر دفاع ایران که در مراسم نماز جمعه تهران سخن می گفت، از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک جدید زمین به زمین دیگر به نام "قیام یک" خبر داده بود.

آقای وحیدی، گفته بود که صنایع داخلی، در حال حاضر توانایی تولید تمامی نیازهای نیروهای مسلح را دارد و انواع هواپیما، ناوشکن، زیردریایی و موشک هایی مانند فاتح، سجیل، شهاب، نصر، قدر و نور را می سازد.

وزیر دفاع با اشاره به این که موشک قیام با سوخت مایع و موشک فاتح با سوخت جامد مورد استفاده قرار می‌گیرند گفت که این موشک‌ها در دو برد کوتاه و متوسط به کار می‌روند.

آقای وحیدی، تحویل موشک های پاتریوت آمریکا به کویت را ادامه پروژه "ایران هراسی" دانست و گفت:" موشک های ما مربوط به کویت نمی شود و کویت هم برای ما تهدیدی نیست".

اوایل سال جاری مقامات آمریکایی گفتند که به منظور تقویت توان دفاعی کشورهای حاشیه خلیج فارس در برابر حملات موشکی احتمالی ایران، امکانات دفاع موشکی خود را در منطقه افزایش می دهند و موشک های ضد موشک پاتریوت را در امارات متحده عربی، بحرین، قطر و کویت مستقر می کنند.

کشورهای غربی می گویند که به پیشرفت همزمان برنامه اتمی و موشکی ایران بدگمان هستند و به همین دلیل هردوی این برنامه ها مشمول تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

این در حالیست که دولت ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده است.

مطالب مرتبط