همسران ۷ اصلاح طلب خواهان رسیدگی به شکایت از سپاه شدند

Image caption صفایی فراهانی (وسط) چند روز پیش از تاج زاده با بدرقه دوستانش به اوین برگشت - عکس از صفحه فیس بوک محسن صفایی فراهانی

هفت زن ایرانی که همسران آنها اخیرا از چند مقام سپاه پاسداران شکایت کرده اند، طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه ایران از برخوردی که با این فعالان شده، ابراز نگرانی کرده و خواهان رسیدگی به شکایت آنها شده اند.

بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده، فیض الله عرب سرخی، محسن میردامادی، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی در اواسط مردادماه از آنچه دخالت سازمان یافته گروهی از فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه در انتخابات سال ۱۳۸۸ توصیف کردند، به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه شکایت کردند.

بعضی از این فعالان از جمله مصطفی تاج زاده، محسن امین زاده و محسن صفایی فراهانی که پس از انتخابات دستگیر و سپس بطور مشروط آزاد شده بودند، هم اکنون در زندان اوین محبوسند.

همسران این هفت اصلاح طلب به رئیس قوه قضائیه ایران نوشته اند: "متأسفانه به جای رسیدگی به شکایت مذکور، شاهد نامناسب ترین و سخیف ترین نوع برخورد با این حرکت کاملأ قانونی و منطقی که طبق اصل صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی حق هر شهروندی می باشد، هستیم."

به گزارش وب سایت نوروز که به حزب مشارکت وابسته است، مهناز اصغرزاده (امین زاده)، عفت خطیبی (صفائی فراهانی)، هنگامه رضوی (نبوی)، مریم شربت دار قدس (عرب سرخی)، سکینه کریم زاده (رمضان زاده)، زهرا مجردی (میردامادی) و فخرالسادات محتشمی پور (تاج زاده) این نامه را امضا کرده اند.

فخرالسادات محتشمی پور همسر مصطفی تاج زاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، نیز به طور جداگانه با انتشار نامه های سرگشاده خطاب به دادستان تهران، نسبت به وضع این فعال سیاسی ابراز نگرانی کرده است.

حزب مشارکت جمعه ۲۲ مرداد از صادق لاریجانی خواست که دیوان عالی کشور را مامور رسیدگی به "کودتای انتخاباتی" سال گذشته کند و آنچه را که به گفته این تشکل "سردار مشفق" در سخنرانی اخیر خود بر آن صحه گذاشته است، مورد رسیدگی قرار دهد.

این حزب مخالف دولت گفته بود که "سردار مشفق"، یکی از فرماندهان ارشد قرارگاه ثارالله در سخنرانی ای که بخشی از آن به طور گسترده در ایران منتشر شده، به فعالیت های نظامی- اطلاعاتی برای پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری اذعان کرده و گفته که این فعالیت ها با اطلاع "بزرگان نظام" بود.

Image caption سرتیپ یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران، شکایت چهره های اصلاح طلب را رد کرده است

سایت نوروز چهارشنبه از قول همسران چهره های اصلاح طلب نوشت: "جای بسی شگفتی است در نظامی که مدعی عدالت علوی است، به جای برخورد با مجریان واقعی، یعنی معدود مسئولان و فرماندهان یک نهاد نظامی که رسما و علنا و بر خلاف قوانین موجود، در انتخابات دور دهم ریاست جمهوری به سود یک نامزد مداخله کرده و خود به این مداخلات، صریحا اعتراف کرده اند، دادستان محترم تهران، شاکیان را تهدید به برخورد مجدد می کند و برخی از آنان را به زندان برمی گرداند."

آنها از رئیس قوه قضائیه خواسته اند حال که تعدادی از شاکیان زندانی شده اند و تعدادی نیز "در انتظار احضار به سر می برند" به شکایت آن ها علیه مقام های سپاه رسیدگی شود.

این زنان می گویند که همسران آنها فقط از تعدادی از مقام ها و فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه شکایت کرده اند.

قرارگاه ثارالله، مطابق تقسیم کار واحدهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مسئولیت امنیت پایتخت را در مواقع بروز بحران های امنیتی بر عهده دارد.

سرتیپ یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، اخیرا اصالت اظهارات منسوب به "سردار مشفق" را تلویحا تأیید و از آن دفاع کرد.

او جمعه ۲۲ مرداد به خبرگزاری برنا، وابسته به سازمان ملی جوانان، گفت که اگر شکایت هفت چهره اصلاح طلب از سردار مشفق و سایر همفکران نظامی و اطلاعاتی او به تشکیل دادگاه منجر شود، "آن افراد حضور پیدا خواهند کرد و نتیجه نهایی افشای بسیاری از مسائل دیگر خواهد بود و مشخص خواهد شد که چه کسانی در این فتنه ضربه هایی را به نظام اسلامی و وحدت و امنیت ملی وارد کردند".

آقای جوانی در مورد هدف اصلاح طلبان از طرح شکایت قضایی گفت: "آنها می خواهند فضایی ایجاد کنند که افرادی که در عرصه فعال بودند و روشنگری می کردند، وقتی ببینند که باید پاسخگو باشند، دست به احتیاط بزنند و این روند را دنبال نکنند".

در فایل صوتی "سردار مشفق" اتهامات تندی به بعضی از سرشناس ترین چهره های سیاسی ایران وارد شده و نحوه مقابله نهادهای نظامی و اطلاعاتی متمایل به جناح اصولگرا با این افراد و چگونگی دخالت این نهادها در انتخابات تشریح شده است.

فایل صوتی این سخنرانی که گفته می شود در پائیز سال ۱۳۸۸ توسط یکی از فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه در جمع گروهی از روحانیان در شهر مشهد ایراد شده، از چند ماه پیش به طور گسترده در اینترنت منتشر شده است.

مطالب مرتبط