صدور گواهینامه‌های رانندگی هوشمند در ایران سراسری شد

تصویری از ترافیک تهران
Image caption بنابر گزارش پلیس ایران، در ده سال گذشته بیش از ۲۶۵ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده های ایران کشته شده اند

پلیس راهنمایی و رانندگی ایران از آغاز صدور گواهینامه‌های هوشمند در سراسر این کشور خبر داد.

رمضان آقایی، رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس ایران، روز پنجشنبه چهارم شهریور (۲۶ اوت) با اعلام خبر سراسری شدن صدور گواهینامه‌های جدید گفت: "صدور گواهینامه هوشمند طی سه فرآیند در کشور انجام شده که در مرحله اول در تهران بزرگ، در مرحله دوم در پنج استان و در مرحله آخر در سراسر ایران صدور این گواهینامه اجرایی شده است."

جلوگیری از جعل گواهینامه‌های رانندگی و ثبت اطلاعات تخلفات رانندگی و سابقه راننده خودرو به صورت الکترونیک در چیپ‌های الحاقی به کارت گواهینامه، از دلایل صدور این نوع گواهینامه‌های رانندگی اعلام شده است.

ایران از کشورهایی است که میزان مرگ و میر و تصادفات جاده‌ای در آن، همواره در میان رتبه‌های بالای جهان قرار دارد و پلیس راهنمایی و رانندگی این کشور در تلاش است که با اصلاح قوانین و مقررات از میزان این تلفات بکاهد.

طی سالهای اخیر، اجباری شدن تجهیز خودروهای تولیدی به ترمزهای ضد قفل، کمربندهای ایمنی و کیسه‌های هوا، افزایش میزان جریمه‌ رانندگی، تغییر نحوه مالکیت پلاک خودرو، اجباری شدن بیمه های شخص ثالث و اکنون صدور گواهینامه هوشمند، از جمله اقدامات پلیس ایران برای کاهش صدمات ناشی از تصادفات جاده ای و کنترل جرایم رانندگی بوده است.

از طرف دیگر، جاده های ایران هنوز ناامن است و خودروهای تردد کننده فعلی در این کشور، از ایمنی کافی برخوردار نیستند و این مشکلات باعث شده تا آمار تصادفات در ایران همچنان بالا بماند.

بنابر گزارش پلیس ایران، در ده سال گذشته یعنی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ بیشتر از ۲۶۵ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده های ایران کشته شده اند.

مطالب مرتبط