بروجردی: انتصاب نمایندگان ویژه رئیس جمهور موازی کاری است

علاءالدین بروجردی
Image caption آقای بروجردی از انتصاب فرستادگان ویژه رئیس جمهوری انتقاد کرد

یکی ازنمایندگان مجلس ایران از اقدام رئیس جمهوری این کشور، در انتصاب نمایندگان ویژه انتقاد کرد و آن را "موازی کاری" نامید.

علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز پنجشنبه ۴ شهریور (۲۶ اوت) به خبرگزاری مجلس گفت که این گونه "موازی کاری" به مسایل مهم سیاست خارجی ایران کمکی نمی کند و مانعی در مسیر تحقق هدف ها خواهد بود.

آقای بروجردی، تعیین فرستاده یا نماینده ویژه از سوی رئیس جمهورها را امری رایج توصیف کرد اما گفت: "با توجه به ساختار جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه، طبیعی است که کار موازی نمی تواند به مسائل مهم کمک کند."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران پنج روز پیش در احکامی اسفندیار مشایی را به سمت نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور خاورمیانه و ابوالفضل ظهره وند را به عنوان نماینده ویژه در امور افغانستان منصوب کرد.

او همچنین حمید بقایی را به عنوان نماینده ویژه خود در امور آسیا و محمد مهدی آخوندزاده را به عنوان نماینده ویژه در امور دریای خزر انتخاب کرد.

همچنین خبرگزاری فارس از اعتراض گروهی از نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه روز چهارشنبه ۳ شهریور (۲۵ اوت) به سمت تازه اسفندیار رحیم مشایی خبر داد.

بر اساس این گزارش اعتراض نمایندگان به چند شغله بودن آقای مشایی و مغایرت این موضوع با قانون اساسی ایران بوده است.

آقای مشایی، به جز سمت تازه اش چندین سمت دیگر دولتی دارد و در حال حاضر رئیس دفتر و مشاور رئیس جمهوری، یکی از نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در امور نفت، رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد و قائم مقام رئیس جمهوری در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور است.

یک روز پیش آقای مشایی در نخستین ماموریت خود با سمت جدیدش به کشور کویت سفر و با امیر کویت دیدار کرد.

تاکیید دوباره بر 'مکتب ایران'

همچنین آقای رحیم مشایی که اظهارات اخیرش درباره "مکتب ایران" به شدت بحث انگیز شده بود، روز پنجشنبه ۴ شهریور (۲۶ اوت) در مراسمی بار دیگر از این عبارت استفاده کرد.

او گفت: "مکتب ایران برخلاف مکاتب اشغالگران که همواره بر نژادپرستی و توسعه قدرت استوار بوده، مکتب خداپرستی، انسانیت و مظهر عدالت و عزت حسینی است."

او در همایش " ایران پل پیروزی" که به موضوع پیگیری رسمی ایران برای دریافت خسارات ناشی از جنگ های جهانی اول و دوم اختصاص دارد، گفت: " به دستور رئیس جمهوری موضوع خسارت ناشی از جنگ جهانی اول و دوم در دستور کار قرار گرفته است."

آقای رحیم مشایی، چند هفته پیش در مراسمی در تهران گفته بود: "از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم."

این سخنان، با انتقاد شماری از مقامات سیاسی و روحانی محافظه کار ایران از جمله تعدادی از حامیان شناخته شده آقای احمدی نژاد مواجه شد که آقای رحیم مشایی را به برتری قائل شدن برای "مکتب ایرانی" نسبت به "مکتب اسلامی" متهم می کردند.

آقای رحیم مشایی در توجیه سخنان خود گفته بود که از نظر او، تنها اسلامی قابل قبول است که در ایران وجود دارد و افزوده بود که این نظر، نظر آیت الله خمینی هم بوده است.

آقای رحیم مشایی، در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود.

در دوره دوم ابتدا به عنوان معاون اول رئیس جمهوری برگزیده شد اما انتخاب او به این سمت با انتقاد شدیدی رو به رو شد و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از آقای احمدی نژاد خواست که وی را برکنار کند.

مطالب مرتبط