سفیر آمریکا: تاثیر ایران بر تحولات عراق ماندگار نیست

نیروهای آمریکایی در  عراق
Image caption عملیات رزمی نیروهای آمریکایی در عراق 31 اوت پایان می یابد

سفیر جدید آمریکا می گوید که به اعتقاد او گروه های مسلح مورد حمایت ایران در عراق مسئول حداکثر یک چهارم تلفات ارتش آمریکا هستند اما افزود که نفوذ ایران در عراق آنقدر که تصور می شود زیاد نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز جیمز جفری روز پنجشنبه گفت: "تخمین شخصی من، فقط بر اساس یک احساس قلبی، این است که تا 25 درصد تلفات سربازان ارتش آمریکا و بعضی از حوادث هولناک دیگری همچون ربودن سربازان آمریکایی.... را بدون شک می توان به گروه های مورد حمایت ایران نسبت داد."

از زمان شروع جنگ عراق در سال 2003 تحت فرماندهی آمریکا، بیش از 4400 سرباز آمریکایی کشته شده اند.

ارتش آمریکا در این سال ها بارها ایران را به حمایت از گروه های شبه نظامی شیعه در عراق متهم کرده است، اتهامی که ایران رد می کند.

عملیات رزمی آمریکا در عراق رسما در روز 31 اوت – یعنی پنج روز دیگر – پایان می یابد.

سفیر آمریکا همچنین ابراز عقیده کرد که ایران سعی دارد از طریق عوامل خود محیط نامساعدی برای نیروهای خارجی در عراق ایجاد کند.

با این حال او گفت: "اما من تاثیر درازمدتی، که هرچقدر هم بد، بر تحولات سیاسی و اجتماعی عراق نمی بینم."

جیمز جفری به عنوان نمونه گفت که دولت ایران نتوانسته است نتایج مورد دلخواه خود را بر گفتگوهای مربوط به تشکیل دولت ائتلافی عراق دیکته کند.

با سقوط دولت صدام حسین و تشکیل دولت های تحت کنترل شیعیان در عراق، بسیاری بر این گمان بوده اند که ایران نفوذ زیادی در صحنه سیاسی عراق دارد.

با این حال جیمز جفری سومین مقام آمریکایی است که در هفته های اخیر از بزرگنمایی نفوذ ایران در عراق سخن می گوید.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه گفت که در مورد نفوذ ایران در عراق اغراق شده است.

یک عضو ارشد شورای امنیت ملی آمریکا نیز اوایل ماه جاری گفته بود که ایران با اقداماتش در عراق به ضرر خود عمل کرده و از"سرمایه گذاری های سیاسی" خود در آنجا سود نبرده است.

مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که عراقی ها نمی خواهند تحت سلطه هیچ کشوری باشند.

مطالب مرتبط