درخواست فرانسه برای افزایش فشار بر ایران در مورد حقوق بشر

برنار کوشنر، وزیر امورخارجه فرانسه
Image caption آقای کوشنر از اتحادیه اروپا خواسته تا برای توقف نقض حقوق بشر در ایران اقدام کند

گزارشی منتشر شده است مبنی بر اینکه برنار کوشنر، وزیر امورخارجه فرانسه، از اعضای اتحادیه اروپا خواسته است برای نجات سکینه محمدی آشتیانی، به طور هماهنگ اقدام و در صورت لزوم از اهرم وضع تحریم‌های جدید علیه ایران استفاده کنند.

خبرگزاری فرانسه، امروز جمعه ۲۷ اوت (پنجم شهریور) از دستیابی به نامه ای خبر داد که آقای کوشنر دو روز پیش (۲۵ اوت) برای کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ارسال کرده است.

آقای کوشنر در این نامه نوشته است که برای "نجات" خانم محمدی آشتیانی انتشار نامه ای مشترک از سوی تمامی اعضای اتحادیه اروپا خطاب به مقامات ایران، ضروری است.

او همچنین از اتحادیه اروپا خواسته است که برای توقف نقض حقوق بشر در ایران، تمهیداتی بیندیشد.

خبرگزاری فرانسه بخشی از این نامه را چنین نقل کرده است: "اتحادیه اروپا می بایست به مقامات ایران یادآوری کند که رویکرد انزوا طلبانه و بسته آنها، نظیر آنچه در زمینه برنامه‌های هسته ای این کشور روی داد، دارای هزینه هایی است که تنها با نشان دادن رفتار مسئولانه در زمینه رعایت موازین بین المللی حقوق بشر می توان از آن اجتناب کرد."

وی اظهار امیدواری کرده است که شورای اروپا فعالیت‌های خود در زمینه این مسایل را از سر بگیرد و علیه کسانی که سازمان دهنده سرکوبها در ایران بودند، تدابیر تازه ای اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر امور خارجه فرانسه پیشنهاد کرده است که جلسه دهم و یازدهم سپتامبر (نوزدهم و بیستم شهریور) وزیران خارجه اتحادیه اروپا، فرصتی باشد برای بحث عمومی در مورد اقدامات اتحادیه اروپا برای پیشبرد حقوق بشر در ایران.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر امورخارجه این کشور ضمن اظهار تاسف در مورد پرونده اعدام و سنگسار خانم محمدی آشتیانی، نوشته است: "بیشتر از یکسال است که هزاران نفر در ایران به خاطر مطالبه اساسی ترین حقوق خود بازداشت، زندانی، شکنجه و حتی اعدام شده اند."

اتحادیه اروپا ماه گذشته تحریم های جدیدی را در کنار تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، علیه برنامه های هسته ای ایران وضع کرد که با واکنش منفی مقامات ایران مواجه شد.

فرانسه به زودی ریاست دوره‌ای گروه متشکل از هشت کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به گروه ۸ و نیز گروه ۲۰ که متشکل از بیست کشور بزرگ صنعتی و در حال توسعه است را برعهده خواهد گرفت.

نیکلاس سارکوزی به کمپین توقف سنگسار پیوست

خبرگزاری فرانسه همچنین از پیوستن رئیس جمهور فرانسه به کمپین "توقف سنگسار" از طریق امضای تومار برنار هنری لوی (نویسنده فرانسوی) خبر داد.

بنابر این گزارش، آقای سارکوزی روز چهارشنبه (۲۶ اوت - چهارم شهریور) با اظهار اینکه "فرانسه خود را در این زمینه مسئول می داند" تومار مجازی مربوط به حمایت از سکینه محمدی آشتیانی را امضاء کرد.

همسر آقای سارکوزی هم یک روز پیش‌تر به این کمپین پیوسته بود.

تاکنون سه رئیس جمهور سابق فرانسه از جمله ژاک شیراک، تومار "سنگسار خانم محمدی آشتیانی را متوقف کنید" را امضاء کرده اند.

میلان کوندرا، باب گلداف و ژولیت بینوش از دیگر چهره های سرشناسی هستند که به جمع امضاء کنندگان این تومار پیوسته اند.

خانم محمدی آشتیانی، زن ۴۳ ساله ایرانی، به اتهام زنای محصنه و دست داشتن در قتل همسر خود، ابتدا به سنگسار محکوم شد اما مقامات قضایی ایران پس از واکنش های گسترده جهانی اعلام کردند که حکم سنگسار او متوقف شده است.

مطالب مرتبط