پنج ایرانی به جرم حمل مواد اعتیادآور در تایلند بازداشت شدند

تصویری از کریستال های مت آمفتامین، ماده اعتیادآور شیمیایی
Image caption کریستال، نوعی مت آمفتامین، ماده اعتیادآور شیمیایی است که خواص روانگردان و محرک دارد

پلیس تایلند از بازداشت پنج مرد ایرانی به جرم قاچاق مواد اعتیادآور شیمیایی در فرودگاه بانکوک، طی دو روز گذشته خبر داد.

این پنج نفر که به طور جداگانه و در مجموع قصد وارد کردن بیش از ۱۲ کیلوگرم انواع مواد اعتیادآور شیمیایی را به تایلند داشتند، در فرودگاه بین المللی سووار نابومی بانکوک و طی سه عملیات جداگانه دستگیر شده‌اند.

نخستین فرد بازداشت شده، مردی ۲۶ ساله است که روز پنج شنبه ۲۶ اوت (چهارم شهریور) به همراه دو کیلو و ۷۰۰ گرم مواد شیمیایی کریستال و در حالی که این مواد را در کپسول‌های حاوی مواد آرایشی و شامپو قرار داده بود، توسط پلیس گمرگ تایلند شناسایی و دستگیر شد.

همزمان دو ایرانی دیگر که از طریق مسیر ابوظبی (امارات) عازم تایلند بودند و در مجموع بیش از یک کیلوگرم مت آمفتامین را در کفش‌های خود جاسازی کرده بودند، توسط پلیس و به علت رفتار مشکوک متوقف شده و پس از بازرسی‌های به عمل آمده به اتهام حمل مواد اعتیادآور غیرقانونی، دستگیر شدند.

چهارشنبه گذشته (۲۵ اوت - سوم شهریور) هم دو تبعه دیگر ایران که از مبدا شهر امان (اردن) وارد فرودگاه بانکوک شده بودند، به خاطر حمل نزدیک به ۹ کیلوگرم مواد اعتیادآور شیمیایی که به صورت مایع و در قوطی‌های نوشابه و شامپو ریخته شده بودند، دستگیر شدند.

سامچای ساجاپونگ، مدیر گمرگ تایلند، امروز (جمعه ۲۷ اوت) به پایگاه خبری پاتایا دیلی‌نیوز گفت که هر پنج مرد از مبداء اولیه دمشق (سوریه) به مقصد تایلند با پروازهای غیر مستقیمی که در شهرهای مختلف خاورمیانه مانند ابوظبی و امان توقف داشته اند، وارد بانکوک شده بودند.

به همین خاطر، سازمان مبارزه با موادمخدر تایلند اکنون در حال بررسی این احتمال است که مسیر تازه‌ای از قاچاق مواد اعتیاد آور از مبدا دمشق به تایلند در حال شکل گیری است.

هنوز در مورد نحوه محاکمه و یا احتمال استرداد ایرانیان بازداشت شده به این کشور، گزارشی منتشر نشده است.

اواخر مرداد ماه گذشته، مقامات قضایی ایران و تایلند موافقتنامه را برای استرداد محکومان امضاء کردند.

عبدالعلی میرکوهی، معاون حقوقی وزارت دادگستری ایران، روز چهارشنبه ۲۰ مرداد گفته بود: "مطابق این توافقنامه، محکومین به حبس هر یک از دو کشور، مدت محکومیت‌شان را در زندان‌های کشور خود سپری می‌کنند."

بنابر گزارش خبرگزاری مهر، هم اکنون بیش از ۶۰ شهروند ایرانی در زندان‌های تایلند هستند و چند شهروند تایلندی هم در زندان‌های ایران به سر می برند.

در ماه‌های گذشته گزارش های متعددی از بازداشت شهروندان ایرانی در مبادی ورودی برخی کشورهای آسیای شرقی منتشر شده بود.

اتهام بیشتر بازداشت شدگان ایرانی در این کشورها، حمل مواد اعتیادآور عنوان شده و در برخی موارد نیز ورود و اقامت غیرقانونی علت زندانی شدن اتباع ایرانی بوده است.

مطالب مرتبط