ایران در هفته ای که گذشت؛ ۵ شهریور ۱۳۸۹

اظهارات و اقداماتی در راستای سخنان آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، که پیش تر در جمع مقامات و مسئولان کشور ایراد شده بود، مهم ترین رخدادهای روزهای گذشته ایران بودند.

Image caption آیت الله خامنه ای در مورد احتمال حمله خارجی به تاسیسات اتمی ایران گفت: "بعید است آنها این حماقت را انجام دهند"

احتمال حمله خارجی؛ نمایش توان مقابله

روز چهارشنبه 27 مرداد، آیت الله خامنه ای در مورد احتمال حمله خارجی به تاسیسات اتمی ایران گفته بود: "بعید است آنها این حماقت را انجام دهند." او هشدار داده بود که "اگر این تهدید عملی شود میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود، بلکه این مقابله، میدان گسترده تری خواهد داشت."

در راستای پیروی از این بخش از سخنان رهبر ایران، سپاه پاسداران با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که "می تواند هر گونه تهدید عملی و حماقت احتمالی دشمنان بزرگ و کوچک را با پاسخ قاطع و جدی" رو به رو کند.

محمد رضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان، هم گفت: "همه ما لحظه شماری می کنیم تا کشورهای سلطه‌گر دست از پا خطا کنند و ما بهانه حقوقی برای پس گرفتن سرزمین‌های اشغالی داشته باشیم."

روز جمعه 29 مرداد، احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک جدید زمین به زمین به نام "قیام یک" خبر داد.

او گفت که صنایع داخلی در حال حاضر توانایی تولید تمامی نیازهای نیروهای مسلح را دارد و انواع هواپیما، ناوشکن، زیردریایی و موشک هایی مانند فاتح، سجیل، شهاب، نصر، قدر و نور را می سازد.

دو روز بعد، ایران هواپیمای بدون سرنشینی به نام "کرار" را به نمایش گذاشت که بنا به گزارش خبرگزاری فارس قادر به پرواز در مسافتهای دوردست با سرعت بسیار بالاست و می تواند مواد منفجره را حمل کند و آن را به سوی اهداف پیش بینی شده پرتاب کند.

روز چهارشنبه سوم شهریور، بار دیگر وزیر دفاع ایران در حاشیه جلسه هیئت دولت، از آزمایش موفقیت آمیز نسل سوم موشک فاتح "۱۱۰ " خبر داد.

بنا به گفته او این موشک کوتاه برد، قابل نگهداری در مناطق مختلف آب و هوایی ایران و دارای سیستم هدایت و کنترل بسیار دقیق است.

همزمان اعلام شد سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفته است که ایران هیچ شرطی برای کمک تسلیحاتی به ارتش لبنان ندارد؛ او از دولت این کشور خواست برای تجهیز ارتش خود از ایران کمک بگیرد. به دنبال آن، وزیر دفاع ایران نیز برای کمک به ارتش لبنان اعلام آمادگی کرد.

اگر چه ناظران درخواست دولت لبنان از ایران برای کمک تسلیحاتی را با توجه به واکنش احتمالی آمریکا و دولت های غربی، بعید می دانند؛ اما این سلسله اظهارات و اقدامات بار دیگر این نکته را به یادها آورد که ایران برای مقابله با هر گونه تهدید جدی نظامی، ممکن است حوزه نبرد را تا فراسوی مرزهای جغرافیایی خود گسترش دهد.

Image caption نمایندگان مجلس ایران طی این هفته به یک فوریت طرحی رای دادند که در صورت تصویب نهایی، تعطیلات عید فطر ۳ روز می شود

اختلاف نظر دولت و مجلس؛ نشست مشترک

آیت الله خامنه ای، روز چهارشنبه 27 مرداد، همچنین گفته بود: "اختلاف نظر دولت و مجلس در مسائل مختلف فاجعه نیست، بلکه تبدیل این اختلاف سلایق به شکاف های غیرقابل اصلاح و زخم های غیرقابل علاج، خطایی بزرگ است."

در ارتباط با این بخش از سخنان رهبر ایران، روز يكشنبه 31 مرداد، اولین نشست مشترک دولت و مجلس در سال جاری، برگزار شد. در این نشست که مجلس میزبان اعضای هیئت دولت بود، رئیسان دو قوه هم حضور داشتند.

علی لاریجانی، رئيس مجلس ایران توصيه رهبر ایران درخصوص وحدت را در اين شرايط بسيار به موقع، لازم و مفيد خواند. محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ایران هم قدم برداشتن برای همدلی را "مجاهده انقلابی" توصیف کرد؛ اما گفت: "قانون پايه‌ اداره كشور است و بايد درست و خوب تصويب و همچنين اجرا شود. اگر شما قانون را خوب تصويب كنيد، دولت هم با همه‌ توان تلاش می‌كند كه آن را به خوبی اجرا كند."

اگرچه در این نشست از طرح انتقادات تند پرهیز شد، اما اظهارات رییس دولت نشان داد که هنوز هم برخی از اختلاف نظرها بین مجلس و دولت وجود دارد. روز بعد روزنامه ابتکار با اشاره به نشست مشترک دو قوه نوشت: "دولت می گوید خوب تصويب كنيد، مجلس می گوید خوب اجرا کنيد."

روز سه شنبه دوم شهریور، نمایندگان مجلس ایران به یک فوریت طرحی رای دادند که در صورت تصویب نهایی، تعطیلات عید فطر ۳ روز می شود. این طرح به هیئت وزیران اجازه می دهد ساعات کاری کارکنان دولت را در ماه رمضان حداکثر ۱۵ ساعت در هفته کاهش دهد.

پیش تر، دولت میزان ساعات کار ادارات دولتی را برای ماه رمضان، کاهش داده و این اقدام مخالفت هایی هم به دنبال داشته است؛ به همین دلیل طرح نمایندگان مجلس در مورد دادن اختیار به هیئت وزیران برای کاهش ساعات کار، نوعی همراهی مجلس با دولت تلقی شد.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت:"راه وحدت، بازگشت به قانون است نه این که تسلیم کار غیرقانونی دولت شویم". روزنامه جمهوری اسلامی هم نوشت: "فلسفه وجودی مجلس رفع و رجوع كردن تخلفات دولت نیست."

در مقابل، کاظم جلالی نماینده نیشابور و از موافقان طرح، با اشاره به سخنان رهبر ایران مبنی بر فریضه بودن وحدت میان قوا، گفت:"کاری که دولت انجام داد قانونی نبود، اما به لحاظ اصل کار و پذیرش مردم کار درستی بود".

Image caption طی این هفته، حکم تعلیق سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، و دو مقام قضایی دیگر صادر شد

دلالت مخالفان؛ ادامه برخورد ها

آیت الله خامنه ای، در دیدار با مسئولان حکومتی در ۲۷ مرداد، بر اهمیت وحدت هم تاکید کرد و گفت: "باید کسانی را که جزو مجموعه [نظام] بوده اند اما بر اثر اشتباه یا غفلت، کنار افتاده اند با نصیحت و دلالت به راه برگرداند."

پیرو این بخش از اظهارات رهبر ایران، کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران و هاشم بوشهری، امام جمعه موقت قم در خطبه های نماز جمعه گذشته، از لزوم گفت و گو با کسانی سخن گفتند که "از نظام جدا شده اند".

رضا اکرمی و غلامرضا مصباحی‌مقدم از اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، مهم ترین تشکل سیاسی روحانیان محافظه کار در ایران، هم از شخصیت های "بانفوذ" خواستند با افرادی که "از نظام کنار رفته اند" گفت و گو کنند.

در اولین روزهای هفته اعلام شد که سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، حسن دهنوی، معاون امنیت وقت دادستان تهران، و علی اکبر حیدری فر، دادیاری که دستور انتقال معترضان به بازداشتگاه کهریزک را صادر کرده است، به دلیل تخلفاتشان در پرونده مربوط به بازداشتگاه کهریزک از مقام خود تعلیق شده اند.

روز یکشنبه ۳۱ مرداد، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران بر ادامه رسیدگی به پرونده حمله نیروهای دولتی به خوابگاه دانشجویان تاکید کرد و گفت: "روند این پیگیری کند بوده و آنچنان که باید پیش نرفته است اما این مساله فراموش نشده و انشاءالله به پیش خواهد رفت."

روز بعد، شانزده زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین که پیش تر اعتصاب غذا کرده بودند، برای نخستین بار بعد از پایان اعتصاب غذای خود اجازه یافتند تا با خانواده هایشان ملاقات کنند.

این سلسله اظهارات و اقدامات می توانست در راستای فراهم ساختن زمینه از سوی جناح حاکم برای گفت و گو با مخالفان تعبیر شود، اما در مقابل، رخدادهای دیگری ادامه برخورد با مخالفان را نشان داد.

روز یکشنبه ۳۱ مرداد، حسن اسدی زیدآبادی و علی جمالی، از اعضای شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران بازداشت شدند.

روز بعد، روزنامه خبر متن مصاحبه مرتضی نبوی، از چهره‌های سرشناس اصولگرا و مدیرمسئول روزنامه رسالت را منتشر کرد که در مورد رهبران مخالفان دولت گفته بود: "این‌ها باید از فرصت باقی مانده استفاده کرده و از خسارت‌هایی که به جامعه و مردم زدند باز گردند و اعلام کنند که اشتباه کردند تا بتوانند از حقوق عادی شهروندی خود استفاده کنند."

برکناری یوسف ثبوتی از ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با اعتراض دانشجویان این دانشگاه و نمایندگان زنجان در مجلس روبرو شد و رسانه های محلی زنجان از اعتراض "گروه های مختلف مردم" هم گزارش هایی منتشر کردند.

روزنامه خبر از "تغییر هفده رییس دانشگاه در هفده روز" نوشت و غلامعلی حداد عادل، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد کناره گیری دکتر سعید سهراب پور، از ریاست دانشگاه صنعتی شریف گفت که از شنیدن این خبر "یکه خورده است".

روز سه شنبه دوم شهریور، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران گفت: "در حالی که هنوز فتنه گران به فعالیت خود ادامه می دهند، عده ای چنین تصور می کنند که کار آنان تمام شده است."

Image caption فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاج زاده به دادستان تهران چند نامه نوشت

مقامات دولتی ایران، هواداران جنبش اعتراضی که در پی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در این کشور شکل گرفته، را "عوامل فتنه" می نامند.

روز بعد حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران گفت که اتهام کمک یک میلیاردی غرب به رهبران مخالفان دولت ایران "واقعیت" دارد. او حسین موسویان، از اعضای سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران را هم که دادگاه وی را از اتهام جاسوسی تبرئه کرده، بار دیگر به جاسوسی متهم کرد.

از سوی دیگر، روز سه شنبه دوم شهریور، میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت، جمهوری اسلامی را "دچار جمود، فساد و ظلم" خواند و جریان طرفدار دولت را متهم کرد که رسانه ملی (صدا و سیما) را به یک رسانه تفرقه افکن تبدیل کرده اند.

در پایان هفته نیز همسران هفت فعال سیاسی اصلاح طلب طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه ایران از برخوردی که با این فعالان شده، ابراز نگرانی کردند و خواهان رسیدگی به شکایت آنها شدند.

پیش تر، بهزاد نبوی، محسن میردامادی، مصطفی تاج زاده، فیض الله عرب سرخی، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی، در شکایت نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران یک گروه نظامی- اطلاعاتی وابسته به سپاه پاسداران را به دخالت سازمان یافته در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران و وقایع پس از آن متهم کرده بودند. سه تن از آنان اکنون در زندان هستند.

Image caption رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بر ایمن بودن نیروگاه اتمی بوشهر تاکید کرد

سوخت گذاری نیروگاه بوشهر؛ واکنش ها

در پی سوخت گذاری نیروگاه هسته‌ای بوشهر که از روز شنبه 30 مرداد آغاز شد، دولت بریتانیا اعلام کرد که به حق ایران برای دنبال کردن یک برنامه هسته ای صلح آمیز احترام می گذارد.

اما دربی هالادی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت آغاز به کار نیروگاه بوشهر تأکید مجددی است بر این که اگر برنامه اتمی ایران تنها اهداف صلح آمیز را دنبال می کند، این کشور نیازی به غنی سازی بومی اورانیوم ندارد.

در واکنش به این اظهارات، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت زمانی که تاسیسات اتمی کارش را شروع می کند و قرار است فعالیت های هسته ای نیز توسعه یابد، معنای طبیعی آن این است که حتما نیاز به غنی سازی و تامین سوخت وجود دارد.

او در ارتباط با ابراز نگرانی های پیشین برخی از مقامات کشورهای عربی درباره خطر آلودگی زیست محیطی ناشی از فعالیت نیروگاه بوشهر هم، بر ایمن بودن این نیروگاه تأکید کرد.

روز پنجشنبه، ۴ شهریور، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در گفتگویی با تلویزیون دولتی این کشور گفت که جمهوری اسلامی پیشنهادی برای ایجاد کنسرسیوم سوخت هسته ای به روسیه داده است که هدف از آن تامین سوخت نیروگاه بوشهر و نیروگاه های هسته ای است که در آینده در ایران ساخته خواهد شد.

به گفته او، این کنسرسیوم تحت لیسانس روسیه فعالیت خواهد کرد و بخشی از کارها در روسیه و بخش دیگری در ایران انجام خواهد شد و روسیه در حال بررسی این پیشنهاد است.

همزمان نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه گفت: "سیاستی که به ایران اجازه دهد مسیر اتمی اش را دنبال کند پیامدهای جدی خواهد داشت." و تأکید کرد که این (سیاست) به گسترش تسلیحات هسته ای در منطقه یا حتی جنگ منجر خواهد شد.

Image caption "ائتلاف اسلامی زنان"، متشکل از زنان اصولگرا و اصلاح طلب ایران، حذف ماده مربوط به تعدد زوجات در لایحه خانواده را درخواست کرد

لایحه حمایت از خانواده؛ تعدد زوجات

بررسی لایحه حمایت از خانواده در مجلس ایران انتقاد ها و واکنش هایی را به همراه داشت.

در آغاز هفته اعلام شد "ائتلاف اسلامی زنان" که متشکل از زنان اصولگرا و اصلاح طلب ایران است حذف ماده مربوط به تعدد زوجات در لایحه خانواده را درخواست کرده است.

اعظم نوری، عضو مجمع زنان اصلاح طلب، این لایحه را با اظهارات مقام های دولتی در مورد عدم جلوگیری از افزایش جمعیت مرتبط دانست؛ مرضیه مرتاضی لنگرودی، فعال جنبش زنان گفت: "چند زنی در ایران مقبولیت ندارد" و شهیندخت مولاوردی، از اعضای انجمن زنان اصلاح طلب گفت: "زن ماشین لباسشویی یا خودرو نیست که مرد هر وقت خواست، تبدیل به احسن کند."

روز سه شنبه دوم شهریور، جمعی از زنان نماینده دوره های پیشین مجلس ایران، به ساختمان بهارستان رفتند تا با نمایندگان فعلی مجلس درباره این لایحه گفت و گو کنند.

شهربانو امانی، نماینده سابق ارومیه؛ فاطمه راکعی، نماینده سابق تهران؛ الهه کولایی؛ نماینده سابق تهران؛ الهه راستگو، نماینده سابق ملایر و اکرم مصوری منش، نماینده سابق اصفهان، با حضور در مجلس خواستار حذف یا اصلاح مواد ۲۲، ۲۳ و ۲۴ این لایحه شدند.

این سه ماده به ترتیب در مورد "الزام به ثبت ازدواج موقت"، "تعدد زوجات تحت شرایطی" و "تعیین میزان مهریه متعارف" هستند.

برابر این لایحه در صورت رضایت همسر اول، مرجع قضایی می تواند با ازدواج مجدد مرد موافقت کند؛ اما لاله افتخاری، سخنگوی فراکسیون زنان مجلس، گفت: "در شرع مقدس الزام رضایت همسر اول برای ازدواج مجدد مرد نیامده است."