موسوی: رجزخوانی ها ایران را در موقعیت خطیری قرار داده است

میر حسین موسوی
Image caption موسوی از 'رجزخوانی ها و لفاظی ها' در سیاست خارجی انتقاد کرد

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران، می گوید "رجزخوانی های سال های گذشته" باعث شده ایران در موقعیت خطیری قرار گیرد.

آقای موسوی در دیدار با گروهی از رزمندگان جنگ ایران و عراق، که گزارش آن روز جمعه ۵ شهریور ۱۳۸۹ در وب سایت کلمه منتشر شده، گفت: "سیاست های ماجراجویانه سالهای گذشته، گزافه گویی ها و رجزخوانی ها کشور را در موقعیت خطیری قرار داده است. امروز در سطح جهان بدخواهان ملت ما بر طبل خشونت و تجاوز می کوبند و مشخص است که در پیشبرد این دغدغه شوم رژیم صهیونیستی نقش بارزی دارد."

میرحسین موسوی که در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق نخست وزیر ایران بود، گفت: "آنها برای عملی کردن تصمیم های شوم خود احتیاج به برانگیختن افکار عمومی در جهان دارند. متاسفانه لفاظی های داخلی که در آن تمام کره زمین مورد تهدید قرار می گیرد، بهانه لازم را برای تبلیغات لازم در این زمینه فراهم می سازد."

به نظر می رسد اشاره آقای موسوی به صحبت های چند روز پیش محمود احمدی نژاد باشد که گفته بود اگر به ایران حمله شود، دایره عکس العمل این کشور "تمام کره زمین" خواهد بود.

میرحسین موسوی همچنین تاکید کرد جنبش اعتراضی ایران (جنبش سبز) در مقابل هر گونه تهدید خارجی واکنش نشان خواهد داد، گرچه این واکنش همراه با "حفظ حد و مرز با اقتدارگرایان" خواهد بود.

آقای موسوی درباره تحریم های اقتصادی علیه ایران نیز گفت: "کسانی که می توانند از تحریم ها کیسه خود را بیشتر پر سازند نمی توانند نگرانی مردم را از آینده این تحرم ها و خطرهای ناشی از آن درک کنند."

"نشانه های ظلم"

میرحسین موسوی در بخش دیگری که قسمت عمده سخنانش را شامل میشد، به مسئله امنیت در جامعه ایران پرداخت و ضمن ناامن خواندن شرایط امروز ایران، تنها راه بازگشت امنیت را "دریده شدن پرده ظلم و بی عدالتی" دانست و گفت: "این کار جز با خواست یکپارچه مردم و جنبش متعلق به آنها امکان پذیر نیست."

آقای موسوی درباره نشانه های "ظلم" در جامعه امروز ایران گفت: "ترس از سرکوب، ترس از اعتراف گیری، ترس از بیکاری و تورم، ترس از تهاجم خارجی، ترس از شنود و دخالت در امور شخصی، ترس از چک های بی محل، ترس از فساد سازمان یافته، ترس از قاضی هایی که از بازجوها دستور می گیرند و ایمان خود را با لباس های تیره و قیرگون ظلم می پوشانند، همه و همه نشانه های حضور گسترده ظلم و نبود عدالت است."

میرحسین موسوی به عنوان نمونه دیگری از ناامنی در جامعه ایران به اظهارات اخیر حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، اشاره کرد و گفت: "وقتی وزیر اطلاعات به دنبال امام جمعه و دبیر شورای نگهبان قانون اساسی دروغ می گوید، چگونه می توان در چنین جامعه ای امنیت را سراغ گرفت. آیا مردم حق ندارند در چنین شریطی از این وزارت اطلاعات که ایجاد آرامش خاطر یکی از وظایف آن است، احساس خوف و رمیدگی از نظام بکنند؟"

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران، طی سخنرانی در مسجد جمکران در روز سه شنبه ۵ مرداد گفت که سندی را به دست آورده که نشان می دهد ایالات متحده آمریکا از طریق عربستان سعودی یک میلیارد دلار به "سران فتنه" کمک کرده است.

سران فتنه عبارتی است که مسئولان جمهوری اسلامی برای اشاره به رهبران جنبش اعتراضی استفاده می کنند.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، نیز روز چهارشنبه ۳ شهریور گفت اتهام کمک یک میلیاردی غرب به رهبران مخالفان دولت ایران واقعیت دارد و برخی از افراد مرتبط با "سران فتنه" اعتراف کرده اند که با سرویس های اطلاعاتی غربی همکاری کرده اند.

میرحسین موسوی در بخش دیگری از سخنانش به پخش نشدن دعای "ربنا" با صدای محمدرضا شجریان از صدا و سیمای ایران در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: "عدم تحمل و انجماد نظام به جایی رسیده است که صدای ربنای هنرمند مورد علاقه مردم را به هنگام افطار روزه سانسور می کنند و یا به رسانه ها بخشنامه می کنند که مبادا کلمه ای در مورد جنبش سبز بنویسند."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست