ایران: منابع بانکی را قبلا از اروپا منتقل کرده بودیم

محمود بهمنی
Image caption رئیس بانک مرکزی ایران کنترل واردات در شرایط تحریمی را به نفع ذخایر ارزی ایران دانست

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران از خروج منابع بانکی ایران از اروپا خبر داد.

آقای بهمنی در مصاحبه با خبرگزاری فارس، بلوکه کردن منابع بعضی از بانک ها توسط اتحادیه اروپا را بی تاثیر دانست و گفت: "بانک مرکزی قبلا لیست منابع بانک ها را اعلام و حساب های موجود در اروپا را منتقل کرده است".

رئیس بانک مرکزی ایران با اشاره به این که از شش ماه پیش، این اتفاقات پیش بینی شده بود گفت: "ما اقدامات لازم برای مقابله با آن ها را به اجرا گذاشته بودیم".

سخنان رئیس بانک مرکزی ایران در حالی بیان می شود که دو هفته پیش، محمد جهرمی رئیس بانک صادرات ایران در مصاحبه با خبرگزاری موج از "بلوکه شدن ۳۴۰ میلیون یورو" از اموال بانک صادرات در اروپا خبر داده بود.

آقای جهرمی در ادامه گفته بود که بانک صادرات بیش از ده برابر این مبلغ به بانک های اروپایی تعهد دارد و این عمل به ضرر انجام دهندگان آن است.

در این حال آقای بهمنی در گفت و گوی امروز خود با خبرگزاری فارس، کنترل واردات کشور در شرایط تحریمی را به نفع ذخایر ارزی ایران دانست و گفت: "کاهش مصرف کالاهای وارداتی، راهکار اصلی مقابله با تحریم های بین المللی خواهد بود".

رئیس بانک مرکزی از اتخاذ سیاست هایی در بانک مرکزی خبر داد که به گفته او "در شرایط کنونی، لزومی به اعلام آنها نیست".

او گفت: "هر زمان که مصلحت باشد از ارزهای مناسب در آن زمان خاص استفاده خواهد شد".

پیش از این حمید برهانی، معاون ارزی بانک مرکزی گفته بود :"هر دولتی که برای دارایی های ایران محدودیت ایجاد کند، این دارایی ها از بازار آن کشور خارج خواهد شد و هر کشوری که به جمهوری اسلامی اجازه دهد از دارایی های خود در آن کشور استفاده کند، دارایی های ایران به سوی آن سرازیر خواهد شد".

اتحادیه اروپا از ماه گذشته تحریم های گسترده ای در ارتباط با امور تجار ی و مالی و نفت و گاز ایران اعمال کرده است که بانک ملی ایران و کلیه شعب و موسسات وابسته به آن را هم در بر می گیرد.

گفته می شود این تحریم ها، شدید ترین تحریم هایی است که اتحادیه اروپا تا کنون علیه یک کشور خارجی اعمال کرده است.

هدف از این تحریم ها انصراف ایران از دنبال کردن برنامه غنی سازی اورانیوم است.

ایران می گوید برنامه هسته ای این کشور برای مصارف صلح آمیز است.

مطالب مرتبط