بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۷ شهریور

تیترهای اول

"تغییر در دروس علوم‌انسانی دانشگاه‌ها" عنوان اصلی روزنامه های ابتکار و آرمان است، "زلزله هشدار دوباره بهت هران" تیتر یک جام جم است و"اعلام مهم ترین خبرهای پولی و بانکی کشور توسط وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی" در صدر خبرهای خراسان آمده است.

"پیشنهاد تامین سوخت نیروگاه های هسته ای ایران" گزارش اصلی ایران است، "تاکبد از حمایت از انتفاضه و دفاع از حقوق ملت فلسطین" عنوان اصلی روزنامه جمهوریاسلامی، رسالت نوشته " ایجاد تنفس برای اسرائیل طرحی خیانت کارانه است."

"جزئیات برنامه جدید وارداتی" در صدر اخبار دنیای اقتصاد آمده، " بانک‌ها همچنان از ذخایر قانونی عبور می کنند" گزارش اصلی جهان صنعت است و "گزارش کارگروه رفع اختلا ف به زودی به مقام معظم رهبری ارائه می شود" تیتر اول مردم سالاری.

گزیده مقالات

کنسرسیوم سوخت هسته ای

ندا سلامیان در مردم سالاری نوشته مسکو به پیشنهاد تهران درخصوص تشکیل یک کنسرسیوم مشترک برای تولید سوخت هسته ای ایران در خاک روسیه پاسخ منفی داد.

به نوشته این روزنامه این در حالی است که ایران همواره دیدی مثبت به تمایل روسیه برای همکاری با خود داشته است چنانچه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چندی قبل گفته بود:"برخلاف حرف و حدیث های بسیاری که درباره تاخیر روس ها مطرح بود باید گفت همه کوتاهی ها نیز برعهده روس ها نبوده و ما نگرانی از بابت بدقولی روس ها نداریم."

مردم سالاری یادآوری کرده پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم غنی سازی پس از آنکه از سوی ایران مطرح شد و با استقبال چندانی مواجه نشد در حالی که دو سال پیش همین ایده از سوی کشورهای 1+5 روی میز قرار گرفت که ایران آن را نپذیرفت اما حالا با پاسخ مبهم روسیه به این پیشنهاد باید دید نتیجه تحلیل های بیشتر روسیه و واکنش دیگر مقامات آن درمورد این پیشنهاد چه خواهد بود.

ایران و ترکیه

اسدالله اطهری در سرمقاله آرمان نوشته ترکیه و برزیل درباره پرونده هسته‌ای رابطه ویژه‌ای با ایران برقرار کرده‌اند ومواضع ترکیه برای ایران بسیار اهمیت دارد، چرا که ترکیه با توجه به این که عضو گروه بیست و ناتو است معتقد است نه تنها نباید با همه همسایگان خود از جمله ایران مشکلی داشته باشد، بلکه روابط این کشور با همسایگان و به خصوص ایران باید رابطه‌ای دوستانه و مبتنی بر همکاری باشد.

به نظر این کارشناس سیاست خارجی شرکت ترکیه و برزیل در مذاکرات، باعث می شود این کشور تلاش‌هایی برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران انجام ‌دهد. چرا خود ترکیه هم منافعی از به نتیجه رسیدن مذاکرات به نفع ایران دارد.

به نوشته سرمقاله آرمان ترک‌ها از آن جا که خودشان قصد دارند در زمینه انرژی هسته‌ای فعال شوند و قراردادهایی هم با روسیه و کره جنوبی در این مورد امضا کرده‌اند با حمایت از برنامه هسته‌ای ایران راه را برای برنامه هسته‌ای خود باز می کنند و از مدل ایران برای توسعه انرژی هسته‌ای خود استفاده می برند.

سیاست آمریکا علیه ایران

کیهان در سرمقاله خود نوشته تناقض آن است كه آمریكایی ها تمركز فشار خود را روی سپاه قرار داده اند، اما هنوز در نیافته اند -یا شاید هم فهمیده اند و عمدا تجاهل می كنند- كه فشار به نهادی مانند سپاه به جای اینكه آن را تضعیف كند، آن را قدرتمندتر خواهد كرد. برای سپاه (و همه نهادهای انقلابی دیگر در ایران) هیچ چیز با ارزش تر از آن نیست كه به آن بگویند: «ضد آمریكایی»!

به نظر این مقاله پارادوكس دوم این است كه آمریكایی ها عملیات در محیط مجازی را به یكی از اركان استراتژی جدید خود در مقابل ایران تبدیل كرده اند بی آنكه هیچ برآورد روشنی از ضریب نفوذ اینترنت در ایران داشته باشند. به فرض اینترنت چنین اثری داشته باشد توقع براندازی یا تغییر رفتار نظام از ابزاری كه همچنان بسیاری در ایران نگاهی فراتر از یك سرگرمی به آن ندارند، بسیار ساده دلانه است.

تناقض سوم به نظر سرمقاله کیهان آن است که آمریكایی ها از یك سو، می گویند هدف آنها از اعمال تحریم ها فشار آوردن به مردم ایران نیست و از سوی دیگر می دانند كه تا وقتی فشار به مردم ایران وارد نشود قادر به نتیجه گیری از طراحی هایی كه كرده اند نخواهند بود. پس آنچه آمریكایی ها تحریم هوشمند می نامند در واقع چیزی جز بسته ای از ابزارهای ایذایی برای مقابل قرار دادن دولت و مردم در ایران نیست و مستقیما آرامش داخلی و زندگی ایرانیان را هدف گرفته است.

وحدت از چه طریق؟

رسالت در سرمقاله خود برای سومین روز درباره لزوم وحدت بین گروه های سیاسی در کشور نوشته چرا تمام دعواها و مشاجرات سیاسی بین خواص و سیاسیون تا به آنجا کشیده می شود که باید از رهبری نظام هزینه شود تا مثلا فلان مسئله در قبال فلان دانشگاه فیصله یابد؟! آیا تنها مکانیسم جلوگیری از سیاست ورزی های بی منطق و افراطی، هزینه کردن رهبری است؟!

به نظر این روزنامه متعلق به محافظه کاران انتظار همه نخبگان و سیاسیون دور اندیش این است که التهابات سیاسی کشور به حداقل برسند و آداب سیاست ورزی در چارچوب گفتمان جمهوری اسلامی باز تعریف شود. اگر از قبل همین سیاست ورزی های رادیکالیستی عده ای، به هر میزان و به هر کیفیت که باشد، خللی در نظام اسلامی و ضعفی در ارکان و اجزای آن پیش آید، همه ما مسئول هستیم و در پیشگاه تاریخ همه ما بایستی پاسخگو باشیم.

به نظر رسالت همه نخبگان و کارگزاران و دست اندرکاران نظام باید نسبت به گفتارها و رفتارها و نوشتارهای خود حساسیت ویژه داشته باشند تا ذره ای حرف و حدیث و قیل و قال از آن ساخته و پرداخته نشود و همگان باید تقوای سیاسی و اخلاق سیاسی را در لحظه لحظه سیاست ورزی خود لحاظ نمایند تا مبادا در نظام اسلامی که ثانیه ها در وصول به اهداف و چشم اندازها ارزشمند هستند، از دست بروند.

چه کسانی ضربه می زنند

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به سخنان رییس دولت درباره ستادهای پنهان مفاسد اقتصادی در کشور که گفته است کسانی ستاد تشکیل داده اند تا به طرح هدفمند کردن یارانه ها ضربه بزنند پرسیده چرا کسی به غیر از دولتمردان این ستادها را نمی شناسد و چرا شواهد روشنی دال بروجود آن در دست نیست؟ باید پرسید کدام مخالفت ها با طرح هدفمند کردن یارانه ها جزو مخالفت های افرادی است که منافعشان با این طرح به خطر افتاده است؟

به نوشته این مقاله تاکنون هر انتقادی در مورد طرح هدفمند کردن یارانه ها مطرح شده،نه در مورد کلیت آن بلکه در انتقاد از روش اجرای این طرح است و مشخص نیست منظور دولتمردان از کسانی که منافعشان به خطرافتاده و به همین دلیل با هدفمند کردن یارانه ها به مخالفت برخاسته اند چه گروه هایی است.

مردم سالاری تاکید کرده تجربه نشان داده که رئیس جمهور، هیچگاه این ستادهای پنهان را معرفی نمی کند و به همین دلیل نباید انتظار داشت که مردم از ماهیت این ستادها آگاه شوند; کما این که هنوز پس از چند سال، اسامی مفسدان اقتصادی از جیب کت رئیس جمهور خارج نشده است. وقتی دولتی به زعم یک وزیر،دولت امام زمان باشد و به زعم وزیر دیگری به اندازه هشت برابر دولت های قبلی کارکرده باشد، آیا هیچ ستادی می تواند در کار آن خلل ایجاد کند؟

هشدار درباره آینده کشور

دکتر مسعود نیلی در نوشته ای در آرمان که آن را یک هشدار خوانده تاکید کرده کُندی کم سابقه در اقتصاد، به هیچ وجه سازگار با ایجاد تعداد شغل در حدود مورد نیاز نیست. علاوه بر آن، افزایش‌های بزرگ و جهشیِ اجتناب‌ناپذیر قیمت انرژی طی سالهای نزدیک آینده، کُندی مضاعفی را بر حرکت بسیار آرام اقتصاد خواهد افزود و این کار را دشوار‌تر خواهد کرد.

به نوشته این مقاله هر چند عدم افزایش قیمت انرژی، تداوم رشد بالای مصرف را در پی خواهد داشت که در این‌صورت، کمبود انرژی گلوگاه رشد اقتصادی خواهد بود. اما افزایش قیمت انرژی، علاوه بر کُندی فعالیت‌های اقتصادی، در کوتاه‌مدت افزایش‌های قابل توجهی را هم در سطح عمومی قیمتها ایجاد خواهد کرد که تبدیل شدن یا نشدن به تورم بستگی به میزان انضباط مالی و پولی و نیز انتظارات تورمی دارد.

به نظر مقاله آرمان یکی از ویژگی‌های بارز اداره جوامع، عدم قطعیت در زمینه‌های مختلف است. بروز بلایای طبیعی، حوادث و سوانح ملی، بحران‌های مالی و اقتصادی و بسیاری موارد دیگر، مثال‌هایی از این عدم‌قطعیت‌ها هستند. در چنین فضایی، آنچه می‌تواند از فشارهای ناشی از این عدم قطعیت‌ها بکاهد، توجه جدی به «قطعیت‌ها» و اجتناب از مواجه شدن منفعلانه با آنهاست آرمان

حاشیه استخدام‌های پر از ابهام‌

مژگان فرجی در سرمقاله جهان صنعت نوشته روزهای پایانی فصل بهار وزارت آموزش ‌و پرورش اعلام کرد قصد دارد نیروهای متخصص و جوان را به خدمت گیرد و همین امر سبب شد تا جویندگان کار به سایت اینترنتی این وزارتخانه مراجعه کنند و در توضیحات فرم درخواست کار این سایت اینترنتی آمده بود که این افراد به مدت سه سال قراردادی خواهند بود و پس از آن به استخدام وزارتخانه مورد اشاره در خواهند آمد.

به نوشته این مقاله آموزش و پرورش از جمله وزارتخانه‌هایی است که همواره از کمبود بودجه گله‌مند است و در همین ارتباط باید گفت که اخیرا عده‌ای از نیروهای این سازمان عریض و طویل خواستار بازنشستگی پیش از موعد شده بودند اما به علت همین کمبود بودجه موافقتی صورت نگرفت.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده حال با توجه به این شرایط وزارت آموزش و پرورش سوال این است اگر نهاد فوق هدف دیگری غیر از جذب نیرو به سازمان خود را ندارد چرا از همین گروه‌های قراردادی خود استفاده نمی‌کند؟ یا اگر بودجه دارد برای استخدام‌های جدید به چه دلیل به افرادی که تقاضای بازنشستگی پیش از موعد کرده‌اند پاسخ مثبت نمی‌دهد؟

خلاصه این که: سئوال این است که آیا کسانی که جدیدا از سه امتحان گذر کرده‌اند و هر روز برای دیدن اسم خود به سراغ سایت آموزش‌وپرورش می‌روند، می‌توانند با امید بر فرض که اسم‌شان در فهرست قبولی‌ها باشد یا اصلا اسمی اعلام شود به این کار لبیک گویند؟

راه حل مشکل واردات

فرخ قبادی سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته حل و فصل ریشه ای مساله واردات بی رویه نیازمند اقداماتی است که هزینه تمام شده کالاهای داخلی را با حفظ کیفیت، کاهش دهد و کم و بیش به قیمت‌های کالاهای وارداتی نزدیک سازد. مساله اینجا است که «رقابت‌پذیر ساختن» بنگاه‌های اقتصادی داخلی، مستلزم اقداماتی است که ظاهرا سیاست‌گذاران ما تمایلی به انجام آنها ندارند یا آنها را به مصلحت نمی‌بینند.

این اقتصاددان تاکید کرده تولیدکنندگان حدود ده سال است که در منگنه فزونی تورم داخلی نسبت به تورم خارجی، همراه با ثبات نسبی نرخ ارز گرفتار بوده‌اند. «واردات بی‌رویه» سال‌های اخیر (که عمدتا ناشی از همین معضل بوده) بازارهای آنها را محدود ساخته و آنها را به حاشیه رانده است. کمبود شدید نقدینگی، مختل شدن زنجیره مطالبات و بدهی‌ها، فشارهایی که از هر سو به آنها وارد می‌شود و در یک کلام، فضای به شدت نامساعد کسب‌وکار، رمقی برای آنها باقی نگذاشته است.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد سخن از راه‌حلی است که رقابت نابرابر تولیدکنندگان داخلی با رقبای خارجی‌شان را عادلانه‌تر می‌سازد این راه‌حل، واقعی‌سازی نرخ ارز است که سال‌ها است از آن غفلت کرده‌ایم و از این بابت، تاوان سنگینی هم پرداخته‌ایم. لطمه وارد شده به تولید داخلی و گسترش بیکاری تنها دو نمونه از هزینه‌هایی است که با ارزان نگه‌ داشتن مصنوعی نرخ ارز – یعنی پرداخت یارانه به صادرکنندگان خارجی - به اقتصاد کشور تحمیل شده است.