تاجر تایوانی به جرم نقض تحریم آمریکا علیه ایران به زندان محکوم شد

هواپیماهای بدون خلبان ایران
Image caption چن دو موتور توربین P۲۰۰ به ایران فرستاده که قابلیت استفاده در هواپیماهای بدون خلبان را دارد

یک تاجر تایوانی روز جمعه به جرم انتقال قطعات قابل استفاده در برنامه های موشکی و اتمی به ایران به سه سال و نیم زندان در آمریکا محکوم شد.

ییلان چن موسوم به کوین که ۴۰ سال دارد ممکن بود به ۲۰ سال زندان محکوم شود، اما آدالبرتو جوردن قاضی دادگاه آمریکا ابراز ندامت، عدم سابق کیفری و اعتراف سریع او به گناه را علل حکم پایین او دانست.

وی گفت: "من گمان نمی کنم که برای محافظت از جامعه در مقابل اقدامات جنایی آینده نیاز بود حکم طولانی تری صادر شود."

چن در فوریه گذشته در هنگام معامله برای انتقال اتصالات فلز و شیشه و سایر قطعاتی که قابلیت استفاده نظامی دارد دستگیر شد.

به گفته بازرسان وزارت بازرگانی آمریکا او از سال ۲۰۰۷ کالاهای زیادی را از آمریکا به ایران فرستاد اما همواره مدعی شده بود مقصد آن کالاها هنگ کنگ یا تایوان است.

رابرت تارگ وکیل چن گفت او زندگی صادقانه ای داشته اما شخصیتش ناگهان تحت تاثیر "فرصت طلبی و حرص" برای بهره برداری از تحریم های ایران قرار گرفت.

چن که به زبان چینی (مندرین) و از طریق یک مترجم صحبت می کرد گفت بدلیل "غفلت" قوانین آمریکا را نقض کرده و از این بابت "بسیار بسیار متاسف" است.

اما ایمیلهایی که بازرسان آمریکایی از چن بدست آورده اند نشان می دهد که او کاملا از تحریم های آمریکا علیه ایران آگاه بوده و کوشش زیادی برای دور زدن آنها کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وی در سال ۲۰۰۹ در ایمیلی به یک مشتری در تهران گفت که نمی تواند به آمریکاییها بگوید این قطعات به ایران فرستاده خواهد شد و مجبور است به "دروغ" بگوید مقصد آن هنگ کنگ است.

ژاکلین آرانگو یکی از وکلای دادستانی گفت اقدامات چن "به سیاست خارجی و امنیت ملی" آمریکا صدمه زده است.

ایمیلهای چن همچنین نشان می دهد که او در سال ۲۰۰۷ دو موتور توربین P۲۰۰ همراه با قطعات یدکی به ایران فرستاده که قابلیت استفاده در هواپیماهای بدون خلبان را دارد.

آمریکا با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی تحریم های یکجانبه زیادی علیه این کشور وضع کرده است.

مقام های امنیتی آمریکا چن را چند ماه پیش در سرزمین گوام واقع در جنوب ایالت فلوریدا بازداشت کردند. او قصد داشت از بنادر گوام هزاران قطعه با کاربرد دوگانه را به ایران ازسال کند.

مطالب مرتبط