ترکیه در مورد اظهارات منسوب به بقایی توضیح خواست

پرچم ترکیه
Image caption بسیاری از رسانه های ترکیه واکنشی منفی نسبت به اظهارات منسوب به معاون رئیس جمهوری ایران نشان داده اند

در پی انتشار اظهارات منسوب به حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری ایران در مورد "نسل کشی ارامنه" توسط امپراطوری عثمانی، وزیر خارجه ترکیه خواستار توضیح تهران در این خصوص شد.

به نوشته روزنامه "حریت" چاپ ترکیه، احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه این کشور گفته است که در پی اظهارات معاون رئیس جمهوری ایران، شخصا از منوچهر متکی همتای ایرانی خود توضیح خواسته و سفیر ترکیه در تهران هم با حضور در وزارت ‌خارجه جمهوری اسلامی اقدام مشابهی را انجام داده است.

شبکه‌ تلویزیونی ای ان تی وی ترکیه پیشتر گزارش کرده بود که آقای بقایی در جریان همایش "ایران، پل پیروزی" در تهران گفته است که ارامنه توسط ترک‌ها "کشتار دسته جمعی" شده اند.

اما حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون رئیس جمهوری، که اخیرا به عنوان نماینده ویژه محمود احمدی نژاد در امور مربوط به قاره آسیا هم منسوب شده است، امروز ۶ شهریور (۲۸ اوت) در مصاحبه با خبرگزاری فارس، اظهارات منسوب به خود را ناشی از اشتباه رسانه ها دانست.

حسن محسنی، سخنگوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز به همین خبرگزاری گفته است که این سازمان برای توضیح در مورد خبر منتشر شده، با سفارت ترکیه تماس گرفته و سفیر آن کشور در تهران اظهار داشته که "متوجه اشکال رسانه‌ای در انتشار این اظهارات شده است".

همایش "ایران، پل پیروزی"، سه روز پیش توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و به مناسبت سالگرد حمله متفقین به ایران در جریان جنگ جهانی دوم برگزار شده بود.

سخنان رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون رئیس جمهوری ایران در این همایش در مورد مناقشات ارامنه و دولت عثمانی، واکنش گسترده رسانه های ترکیه را برانگیخته بود.

دولت ارمنستان و ارامنه ساکن کشورهای مختلف، ترکیه را متهم می کنند که در جریان جنگ جهانی اول، علیه اقلیت ارمنی مقیم آن کشور دست به نسل کشی زده است. دولت ترکیه، اتهام نسل کشی ارامنه را رد می کند.

مطالب مرتبط