'تحقیقات درباره سه آمریکایی بازداشت شده به زودی به نتیجه می رسد'

شین بائر، جاش فتال و سارا شورد
Image caption آقای مصلحی گفت تحقیقات درباره سه آمریکایی بازداشت شده به زودی به نتیجه می رسد

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران می گوید تحقیقات درباره سه شهروند آمریکایی بازداشت شده در این کشور به زودی به نتیجه می رسد.

آقای مصلحی به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته است که پیش از اعلام وضعیت این سه نفر که ژوئیه سال گذشته در مرز کردستان عراق دستگیر شدند، باید نتیجه تحقیقات درباره آنها مشخص شود.

آقای مصلحی همچنین وساطت شخصیت های خارجی برای آزادی این سه نفر را تایید کرد.

حیدر مصلحی چند ماه پیش شین بائر، جاش فتال و سارا شورد را به جاسوسی متهم کرده بود.

این سه نفر هنوز به طور رسمی تفهیم اتهام نشده اند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران ماه گذشته گفت این سه نفر به خاطر ورود غیرقانونی به ایران بازداشت شده اند و سایر اتهام های احتمالی مانند اقدام یا قصد ضد امنیتی از سوی آنها در حال بررسی است.

خانواده های این سه آمریکایی می گویند این سه جوان برای گردش به کردستان عراق رفته بودند و قصد نداشتند به طور غیرقانونی وارد خاک ایران شوند.

حیدر مصلحی گفت: " تحقیقات در مورد این سه نفر باید به نتیجه برسد و این تحقیقات نزدیك به نتیجه رسیدن است و وقتی تحقیقات به نتیجه رسید آن را اعلام می‌كنیم."

او همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره میانجیگری رئیس جمهوری سنگال برای آزادی این سه آمریکایی گفت تاکنون "واسطه‌های مختلفی در مورد این سه نفر رفت و آمد كرده‌اند و مباحثی را مطرح كرده‌اند."

مادران سه شهروند بازداشت شده آمریکایی پیش تر با انتشار بیانیه ای از عبدالله واد، رئیس جمهوری سنگال به خاطر میانجیگری برای آزادی فرزندانشان تشکر کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، ماه گذشته در نخستین سالگرد بازداشت این سه آمریکایی در ایران، خواستار آزادی آنها شد.

آقای اوباما گفت: "آنها هرگز دعوایی با دولت ایران نداشته اند و احترام زیادی برای مردم ایران قائل هستند."

آقای اوباما از ایران خواست که فورا سه آمریکایی را بر اساس موازین بین المللی حقوق بشر و اصول بشردوستانه آزاد کند و گفت که "حبس ناعادلانه" آنها هیچ ارتباطی با موضوع های مورد اختلاف ایران و آمریکا ندارد.

مطالب مرتبط