مجلس و ازدواج موقت در چند قدمی ازدواج مجدد

 مجلس

نمایندگان مجلس ایران در باره ثبت ازدواج موقت اختلاف نظر دارند؛ برخی می گویند که اگر ازدواج موقت ثبت نشود، باعث پنهانکاری می شود و فساد انگیز است و در مقابل تعدادی از نمایندگان می گویند ثبت ازدواج موقت به معنای محدود کردن دین است.

نمایندگان مجلس امروز یکشنبه هفتم شهریور (۲۹ اوت) در هنگام بررسی لایحه حمایت از خانواده به ماده ۲۲ رسیدند که ثبت ازدواج موقت را در صورت باردار شدن زن الزامی دانسته و در سایر موارد، ثبت آن را به توافق میان زوجین واگذار کرده است.

اما این بخش از لایحه با تذکرات و اخطارهای نمایندگان رو به رو شد و تمام وقت جلسه علنی به این موضوع اختصاص پیدا کرد.

در کمتر لایحه و طرحی نمایندگان این همه اخطار قانون اساسی و تذکر مطرح می کنند که در باره ماده ۲۲ لایحه حمایت از خانواده مطرح شد.

در آخرین جلسه مجلس پیشنهاد شده بود که این ماده حذف شود اما در جلسه علنی نظرات دیگری مطرح شد.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود بر ثبت ازدواج موقت تاکید کرد و گفت که "باید ازدواج موقت از همان ابتدا ثبت شود چرا که عدم ثبت آن موجب پنهان کاری و رواج فساد در جامعه می شود."

علی مطهری نماینده تهران نیز مخالف حذف این ماده بود و گفت "الزام ثبت ازدواج موقت در صورت باردار شدن زوجه، راه سوء استفاده را می بندد."

آقای مطهری در عین حال تاکید کرد که ثبت ازدواج موقت زمینه محدودیت ازدواج موقت را فراهم می کند که با ماهیت ازدواج موقت که قرار است ازدواجی آسان باشد همخوانی ندارد.

ازدواج موقت و شرع

اکثر نمایندگان سعی داشتند تا با استناد به دین و شرع نظرات خود را در باره ازدواج موقت بیان کنند.

موسی قربانی نماینده قائنات با تاکید بر این که مجلس نمی تواند نظری مغایر دین بدهد گفت که ثبت و عدم ثبت ازدواج موقت امری اجتماعی است و "اگر ازدواج موقت در ابتدا ثبت نشود در صورت بارداری زوجه منجر به ثبت شود تازه آن موقع، اول دعواست و سئوالات بسیاری به وجود می آید که این فرزند مال چه کسی است؟"

اختلاف نظر زیادی بین نمایندگان وجود داشت و از هر گوشه مخالفان و موافقان چیزی می گفتند. نوبت که به ابراهیم نکونام رئیس کمیسیون اصل ۹۰ رسید او با اخطار قانون اساسی دوباره بحث شرعی بودن ازدواج موقت را پیش کشید و گفت که با حذف ماده ۲۲ و یا ثبت ازدواج موقت در جهت "تعطیل کردن حکم دینی حرکت می کنیم."

Image caption بخشی از لایحه حمایت از خانواده در باره ازدواج موقت و مجدد با انتقادهای زیاد مواجه شده است

آقای نکونام که با ثبت ادواج موقت مخالف بود، گفت که "ازدواج موقت برای مردان ۴۰ و ۵۰ ساله است که یا همسری ندارند و یا به هر دلیل دیگری می خواهند ازدواج موقت کنند و نه برای جوانان. این افراد نیز موارد بهداشتی را می دانند و نیازی به آزمایش دادن نیست."

این در حالی بود که زهره الهیان نماینده تهران نظر دیگری داشت و می گفت که "بسیاری از شکایات مربوط به عدم ثبت ازدواج موقت است و قشر آسیب پذیر واقعی زنان هستند که باید دوران سخت بارداری را طی کنند و پس از طی مراحل سخت اثبات نسب پدر فرزند مشخص شود."

خانم الهیان پیشنهاد کرد که عقد به صورت رسمی ثبت نشود بلکه به صورت محرمانه در دفاتر اسناد رسمی وجود داشته باشد تا در صورت بارداری احتمالی مشکلی پیش نیاید.

در میان مخالفان ثبت ازدواج موقت غلامرضا مصباحی مقدم نماینده تهران موضوع دیگری را پیش کشید و گفت که اگر این لایحه به همین شکل تصویب شود" مانع از ازدواج چندین میلیون پیر دختر و مطلقه خواهد شد."

به گفته آقای مصباحی مقدم، اگر ثبت ازدواج موقت قانونی شود"روابط دختر و پسر که می توانست به صورت مشروع باشد با مانع مواجه می شود."

به دلیل طولانی شدن بحث در باره ازدواج موقت و ادامه اعتراض ها و اخطارهای نمایندگان، قرار شد که ادامه بررسی این بخش از لایحه در جلسه علنی روز سه شنبه نهم شهریور مطرح شود.

مبانی ازدواج موقت

ازدواج موقت در مذهب شیعه پذیرفته شده است و بر اساس آن زن و مرد می توانند برای مدت زمانی مشخص، حتی کمتر از یک روز، با هم ازدواج کنند.

ترویج ازدواج موقت، سالها پیش از سوی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده بود ولی به دلیل برخی مخالفت ها، مسکوت ماند اما اکنون همان بحث در صحن علنی مجلس مطرح شده است.

سوای بحث های شرعی و اجتماعی، برخی از نظر حقوقی با ازدواج موقت مخالفند و می گویند که در ازدواج موقت حقوق زنان ضایع می شود چون در ازدواج موقت، زنان از مردان ارث نمی برند و مرد ملزم به پرداخت نفقه نیست.

مهمترین نگرانی مخالفان این است که این کار علاوه بر اینکه به گسترش بی بندوباری در جامعه منجر می شود پایه های خانواده را سست می کند.

این تفاوت دیدگاه در میان مردم عادی نیز وجود دارد. برخی از مردان، ازدواج موقت را راهی برای حل مشکلات جنسی می دانند، اما حاضر نیستند شاهد چنین ازدواجی در بین اعضای خانواده خود، به خصوص دخترها باشند.

ازدواج موقت، یک مساله جنجال برانگیز در دین اسلام است. مسلمانان شیعه معتقدند که پیامبر اسلام صیغه را مجاز دانسته اما از نظر مسلمان سنی، ازدواج موقت در شرع اسلام ممنوع است.

با وجود شرعی بودن ازدواج موقت در مذهب شیعه، مراجع دینی با احتیاط و در نظر گرفتن شرایطی ازدواج موقت را توصیه می کنند.

مطالب مرتبط