روزنامه رسالت بار دیگر به 'دروغ نویسی' متهم شد

رسالت
Image caption رسالت مدعی شد جلسات مجمع روحانیون مبارز به دلیل تشدید اختلافات به حد نصاب نمی رسد

مجمع روحانیون مبارز، از تشکلهای سیاسی اصلاح طلبان ایران، روزنامه رسالت را به دروغ نویسی و "بازیچه" شدن متهم کرده است.

روابط عمومی مجمع روحانیون مبارز در نامه ای خطاب به مرتضی نبوی، مدیر مسئول رسالت، خبر آن روزنامه محافظه کار درباره بروز دو دستگی در این تشکل را ساختگی خواند.

روزنامه رسالت در شماره سوم شهریور خود نوشته بود که جلسات مجمع روحانیون مبارز به دلیل تشدید اختلاف نظرها به حد نصاب نمی رسد و بنابراین تشکیل نمی شود.

رسالت در ستون "شنیده ها و نکته ها" ادعا کرده بود: "ماه هاست تشکیل جلسات مجمع روحانیون به تعویق افتاده و تنها یک بار در سال ۸۹ این مجمع توانسته جلسه رسمی باحضور نصف به علاوه یک اعضا را داشته باشد."

این روزنامه همچنین نوشته بود که بعضی از اعضای این تشکل اصلاح طلب، مواضع میرحسین موسوی و مهدی کروبی را قبول ندارند و برای همین در جلسات شرکت نمی کنند.

حالا مجمع روحانیون مبارز لغو جلساتش به دلیل وجود اختلاف بین اعضای خود را رد می کند.

در نامه ای که در هفتم شهریور از سوی روابط عمومی مجمع منتشر شده، آمده است: "مجمع روحانیون مبارز ضمن قدردانی از آقایان موسوی و کروبی به شدت هرگونه اهانت به این دو خدمتگزار انقلاب و کشور را محکوم می‌کند و از اهانت کنندگان نیز صریحاً اعلام بیزاری و انزجار می‌نماید."

مجمع روحانیون مبارز در پایان این نامه به مرتضی نبوی، مدیر مسئول رسالت توصیه کرده است که نگذارد روزنامه اش "در بازی باندهای قدرت" بازیچه شود.

در مقابل رسالت در شماره امروز خود (هشتم شهریور) مجمع را به دادن جوابی "از روی عصبانیت" متهم کرده است.

این روزنامه با اصرار بر صحت خبر خود نوشته است: "چند ماه پیش برخی پدر خوانده های اصلاحات در صدد آشتی دادن موسوی و کروبی با خاتمی و مجمع برآمدند و این دو نفر را به جلسات مجمع دعوت کردند که با پاسخ های چکشی و تند میرحسین و کروبی روبرو شدند و معلوم شد چقدر میان این دو نفر با مجمعی ها تفاهم و دوستی برقرار است!"

رابطه پنهانی

این سومین بار طی کمتر از یک هفته است که روزنامه رسالت به انتشار اخبار دروغ علیه رهبران و فعالان سیاسی جنبش سبز متهم می شود.

در چهارم شهریور نیز این روزنامه در همان ستون "شنیده ها و نکته ها" نوشته بود که ابوالحسن بنی صدر، رییس جمهوری پیشین ایران، "از ارتباط پنهانی خود با میرحسین پرده برداشت."

در گزارش رسالت از قول آقای بنی صدر نقل شده بود: "دوستان من نامه هایی را از سوی موسوی برایم می آورند و این نامه ها مورد تائید شخص موسوی می باشد."

سایت اینترنتی کلمه، وابسته به آقای موسوی، این خبر را تکذیب کرد و نوشت: "علیرغم اتهاماتی که رسانه‌های دروغ ‌پرداز تمامیت ‌خواه به جنبش اصیل می‌زنند٬ هماهنگی و تقسیم کار رسانه‌ای آنها و نیز رسانه‌های منافقین برای شایعه ‌سازی و نشر اکاذیب در هفته‌های اخیر قابل توجه است."

روز شنبه ششم شهریور نیز نامه ای به امضای عیسی سحرخیز منتشر شد که مطلب روزنامه رسالت درباره دروغین بودن اخبار وخامت حال این منتقد صریح آیت الله خامنه ای در زندان رجایی شهر را محکوم می کرد. پیشتر رسالت مشکلات آقای سحرخیز در زندان را به نداشتن توالت فرنگی تقلیل داده بود.

اما آقای سحرخیز ضمن برشمردن انواع بیماریها و جراحاتی که مشخصا در دوران بازداشت گریبانگیرش شده، "بخشی از کلکسیون داروهای ریز و و درشت و رنگارنگی" را که برای فرونشاندن درد مصرف می کند، نام برده است.

فرق نبوی با انبارلویی

نکته جالب توجه این نامه، تمایز قائل شدن میان مرتضی نبوی، مدیر مسئول رسالت، و محمد کاظم انبارلویی، سردبیر این روزنامه، است.

آقای سحرخیز خطاب به آقای نبوی نوشته است: "من شما را فارغ از خط و خطوط سیاسی و رفتار حزبی تان، فرد مسلمان و خداترسی می انگاشتم و گمان می بردم حساب شما از امثال افرادی چون انبارلوئی و ... که نان به نرخ روز می خورند و برای یک تکه نان گرم و جرعه ای آب سرد خدا را فراموش کرده و دین خدا را برای دنیایی می فروشند، جداست."

در چهارده ماهی که از آغاز اعتراضها به نتایج اعلام شده دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران می گذرد، آقای انبارلویی، همصدا با حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان، رهبران معترضان را ضد انقلاب و مزدور بیگانگان لقب داده است.

برای نمونه او مهرماه پیش گفته بود: "موسوی، خاتمی و کروبی به هیچ وجه نمی توانند رابطه و وابستگی خودشان را با عوامل بیگانه و منافقین انکار کنند چرا که این مهم با ادله متعدد بر همگان به اثبات رسیده و محرز است."

افزون بر این، آقای انبارلویی که از مسئولان تشکیلات سیاسی حزب موتلفه اسلامی ایران نیز هست، خصومتش با اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت، و متحدان او از جمله حسن روحانی را صراحتا به قلم آورده است.

او یکی از اولین منتقدان نامه ای بود که آقای هاشمی چند روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری برای آیت الله خامنه ای نوشت تا نسبت به احتمال تقلب در آرا هشدار دهد. از آن پس نیز در موارد مختلف به رییس مجلس خبرگان فشار آورده است تا راهش را از "سران فتنه" جدا کند.

البته مرتضی نبوی، مدیر مسئول رسالت، نیز در چهارده ماه اخیر به انتقاد از جنبش سبز پرداخته و به عنوان نمونه فریادهای شبانه الله اکبر معترضان را به "قرآن بر سر نیزه کردن" تشبیه کرده است.

او در مصاحبه های مختلفش طی این دوره گفته است که آیت الله خمینی از نخست وزیری میرحسین موسوی راضی نبود و تنها بخاطر شرایط جنگی کشور، و با وجود مخالفت شدید آیت الله خامنه ای رییس جمهوری وقت، با ادامه کارش موافقت کرده بود. این در حالی است که حامیان آقای موسوی، او را "نخست وزیر محبوب" رهبر پییشین ایران می نامند.

آقای نبوی همچنین چندین بار گفته است که آقای موسوی در مقام نخست وزیر تاب انتقادهای روزنامه رسالت را نداشت و از آن شکایت کرد و حالا نیز از نوشته های نشریات حامی دولت به دادگاه شکایت می کند.

با وجود قرابت دیدگاه و پیوند سیاسی میان رسالت و موتلفه، دست اندرکاران این روزنامه می گویند که ارگان آن حزب نیستند.

روزنامه رسالت بیش از بیست و پنج سال سابقه انتشار دارد.

مطالب مرتبط