انتقاد شدید نماینده مجلس از شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

مجلس ایران
Image caption جلسه روز یکشنبه برای سوال از وزیر خارجه برگزار شد

یک نماینده محافظه کار مجلس ایران روز یکشنبه در جریان جلسه ای ضمن انتقاد از همایش اخیر ایرانیان مقیم خارج در تهران گفته است که "شورای عالی ایرانیان خارج کشور" که مسئول برگزاری آن کنفرانس بود مبنای قانونی ندارد و وزارت خارجه را تضعیف می کند.

الیاس نادران همچنین اعطای اختیارات تازه به اسفندیار رحیم مشایی، به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری در امور خاورمیانه را مورد انتقاد قرار داد.

در جلسه روز یکشنبه منوچهر متکی وزیر خارجه ایران برای ارائه توضیحات به مجلس فراخوانده شده بود که در نهایت نمایندگان با 110 رای مخالف و 55 رای موافق توضیحات او را قانع کننده ندانستند.

آقای نادران در جلسه روز هفتم شهریور (29 اوت) گفت: "کمیسیون امنیت ملی که اقدامات وزارت خارجه را قابل تقدیر می داند بفرماید که شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در کجا مصوب شده و این شورا مصوبه کدام مرجع قانونی است."

او افزود: "محل بحث، دفاع از حیثیت مجموعه وزارت امور خارجه و کارشناسان و مدیران این مجموعه است. با تشکیل این شورا و با اختیاراتی که گرفته است و البته اقداماتی که انجام داده، وزارت امور خارجه را از حیز انتفاع ساقط کرده است و کارشناسان، مدیران و سفرای ما از موضوعیت افتاده اند."

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، به ریاست محمود احمدی نژاد، اواسط مرداد ماه برای دومین سال پیاپی همایش ایرانیان مقیم خارج را برگزار کرد. اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، جانشین آقای احمدی نژاد در این شورا است.

در همایش امسال چند صد ایرانی، که با تقبل کلیه هزینه ها از سوی دولت برای سه روز به ایران سفر کرده بودند، شرکت کردند.

اما برخی محافظه کاران از همان ابتدا به انتقاد از جنبه های مختلف کنفرانس از جمله اجرای برنامه زنده موسیقی به خاطر حضور نوازندگان زن پرداختند.

Image caption آقای مشایی چهره ای جنجال برانگیز بوده است

آقای نادران در جلسه یکشنبه آن همایش را باعث "وهن نظام" و "دون شان نظام جمهوری اسلامی" توصیف کرد.

او همچنین به انتقاد از سمت تازه آقای مشایی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور خاور میانه پرداخت: "بنده نمی دانم 'نمایندگان ویژه رئیس جمهور' از کجای قانون اساسی استنباط شده است و اگر مستند به اصل 127 قانون اساسی می باشد، این اصل سازوکار خود را دارد؛ باید اختیارات مشخص شده و نماینده ویژه باید در یک مساله اضطراری انتخاب شود، حالا مگر چه اضطراری پیش آمده است؟".

او خطاب به آقای متکی گفت: "ما نسبت به این تنفیذ مسئولیت ها اعتراض داریم. بنده سوالم این است که این روند به کجا می رود؟ وزیر امور خارجه به ما بفرمایند آیا بناست این اختیاراتی که دائما از وزارت امور خارجه سلب شده و به آن افراد داده می شود تا کجا پیش خواهد رفت؟".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای متکی در دفاع از این شورا گفت که برای رفع نیازهای ایرانیان خارج از کشور به وجود آمده است اما افزود که شاید لازم باشد مسئولان این شورا گزارش های "جامع تری" از اقدامات آن ارائه کنند.

او همچنین گفت که این شورا ارتباط های "بسیار جدی و گسترده" را با ایرانیان خارج از کشور شروع کرده است.

همایش ایرانیان خارج از کشور

ناظران می گویند که همایش ایرانیان مقیم خارج تلاشی برای مرمت چهره ایران به عنوان یک کشور منزوی و جلب نظر برخی از ایرانیان برجسته خارج از کشور و ایجاد اشتیاق در آنها برای سرمایه گذاری در کشور بود.

اما جنجال پیرامون آن کنفرانس، با گذشت سه هفته همچنان ادامه دارد.

آقای نادران در سخنان روز یکشنبه خود مدعی شد که بعضی از کسانی که به آن همایش دعوت شده بودند "مجرم" هستند و اگر به طور عادی وارد کشور می شدند باید "به دستگاه قضایی کشور پاسخ می دادند."

او بدون آنکه از کسی نام ببرد گفت: "در این همایش کسی دعوت شده که دلال رابطه ایران و آمریکاست، ساواکی ها را به این همایش دعوت کرده اند، افراد ضدانقلاب را دعوت کرده اند و بعد گفتند حقوق 30 ساله شان را به آنها بدهید."

علاوه بر این اظهارات آقای رحیم مشایی در آن همایش با انتقادهای شدیدی مواجه شده بود. او گفته بود: "از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم."

آقای نادران پس از انتقاد از آن سخنان آقای مشایی در اشاره ای غیرمستقیم به او گفت: "من به این جریان و اتفاقاتی که با مدیریت این آقا در کشور می افتد، مشکوکم و با این حرف ها مخالفم."

سخنرانی آقای احمدی نژاد در آن همایش نیز به خاطر استفاده از مثل های عامیانه انعکاسی گسترده داشت و ویدئوهای آن به وسعت در شبکه های اجتماعی رد و بدل شد.

آقای احمدی نژاد در آن همایش در باره پذیرش خواسته های کشورهای غربی توسط ایران گفته بود: "آن ممه را لولو برد."

صادق لاریجانی بعدا گفت از رئیس جمهور کشور انتظار می رود که ادبیاتی "متین و فاخر" داشته باشد.

مطالب مرتبط