بازداشت دو ایرانی حامل مواد اعتیادآور در فرودگاه بانکوک

تصویری از پلیس تایلند در خیابان
Image caption پلیس تایلند تحقیقاتی را درباره احتمال شکل گیری مسیر جدید قاچاق مواد اعتیادآور شیمیایی از کشور سوریه به این کشور ترتیب داده است

پس از بازداشت پنج مرد ایرانی در تایلند به اتهام حمل مواد اعتیادآور طی هفته گذشته، دو تبعه دیگر ایران به اتهامی مشابه در فردوگاه بین المللی شهر بانکوک بازداشت شدند.

دو ایرانی بازداشت شده، روز یکشنبه (۲۹ اوت - هفتم شهریور) در حالی که بیش از شش کیلوگرم ماده اعتیادآور شیمیایی شیشه (کریستال) در چمدان‌های خود پنهان کرده بودند، توسط پلیس فرودگاه بین المللی سووار نابومی بانکوک بازداشت شدند.

ارزش مواد کشف شده از این افراد بیش از ۶۸۰ میلیون تومان (۶۸۰ هزار دلار) برآورد شده است.

هفته گذشته هم پنج ایرانی که در مجموع بیش از ۱۲ کیلوگرم ماده اعتیادآور مت‌آمفتامین به ارزش بیش از یک میلیارد تومان به همراه داشتند، توسط پلیس فردوگاه بانکوک بازداشت شده بودند.

بازداشت شدگان جدید نیز همانند پنج متهم هفته گذشته از مبداء دمشق و با پروازی غیرمستقیم عازم تایلند شده بودند.

افزایش چشمگیر بازداشت شدگان ایرانی طی روزهای اخیر که همگی از مبداء دمشق به سمت تایلند پرواز کرده اند، پلیس گمرگ این کشور را بر آن داشته تا تحقیقاتی را درباره احتمال شکل گیری مسیر جدید قاچاق مواد اعتیادآور شیمیایی از کشور سوریه به این کشور در جنوب شرقی آسیا، ترتیب دهد.

کریستال یا شیشه نوعی ماده آعتیادآور شیمیایی از گروه مواد محرک و روانگردان است که با نام علمی مت‌آمفتامین شناسایی می شود و بدون ریشه طبیعی در آزمایشگاه تولید می شود.

گسترش گرایش مصرف کنندگان این نوع مواد در سالهای اخیر منجر به شکل گیری نوع جدیدی از شبکه ها و مسیرهای قاچاق مواد مخدر شده است.

تایلند در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و همجوار با دومین مرکز بزرگ تولید مواد اعتیادآور از نوع مخدرها (تریاک، هرویین و مورفین) است که در منطقه موسوم به مثلث طلایی (برمه، لائوس و ویتنام) واقع شده است.

تایلند سالهاست که تلاش می کند تجارت مواد از طریق این کشور به شرق کره زمین را متوقف کند.

اکنون به نظر می رسد پلیس این کشور علاوه بر مبارزه با ورود مواد مخدر سنتی (تریاک و هرویین) می بایست برای موج جدید ورود مواد اعتیادآور صنعتی و شیمیایی برنامه ریزی کند.