رئیس ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی با وثیقه آزاد شد

قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی
Image caption آقای بهزادیان نژاد رئیس موسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانی و نیز رئیس موسسه مطالعات فرهنگ و تمدن ایران زمین است

قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، که ۹ ماه پیش و در پی اوج گیری اعتراضات انتخاباتی بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و به طور موقت از رندان اوین آزاد شد.

آقای بهزادیان‌نژاد که هفته گذشته توسط دادگاه بدوی به پنج سال حبس تعزیری و پرداخت یکصد هزار تومان جزای نقدی محکوم شده بود، شب گذشته (یکشنبه هفتم شهریور - ۲۹ اوت) با سپردن وثیقه، به طور موقت آزاد شد.

او در حکم دادگاه به جرم "اقدام علیه امنیت ملی" به ۵ سال حبس تعزیری و به جرم توهین به رئیس جمهور به یکصد هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

قربان بهزادیان نژاد رئیس موسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانی و نیز رئیس موسسه مطالعات فرهنگ و تمدن ایران زمین است.

وی همچنین تا زمان بازداشت، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران بود که بعد از بازداشت و به درخواست رئیس این دانشگاه از دانشگاه تربیت مدرس اخراج شد.

آقای بهزادیان نژاد از این تصمیم به دیوان عدالت اداری شکایت کرد، اما چند روز پیش روزنامه رسالت گزارش داد که دیوان عدالت اداری این شکایت را وارد ندانسته و حکم اخراج او را تایید کرده است.

ژیلا بنی یعقوب در دادگاه مطبوعات حاضر شد

Image caption ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار، که با حکم دادگاه سی سال از فعالیت مطبوعاتی محروم است

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار، که به همراه همسرش (بهمن احمدی امویی) در اوایل شکل گیری اعتراضات انتخاباتی سال ۸۸ دستگیر و مدتی بعد با سپردن وثیقه آزاد شده بود، برای سومین بار در طول یکسال اخیر به دادگاه رفت.

خانم بنی یعقوب که پیش از این توسط دادگاه به یکسال حبس تعزیری و سی سال محرومیت از فعالیت مطبوعاتی محکوم شده بود، روز یکشنبه (هفتم شهریور - ۲۹ اوت) برای دفاع از اتهامات جدید خود و این بار در دادگاه مطبوعات حاضر شد.

به گزارش وبسایت‌های مخالف دولت ایران، دادگاه مطبوعاتی خانم بنی یعقوب با حضور هیات منصفه برگزار و رسیدگی مجدد به اتهامات قبلی او که به درخواست دادستان تهران مطرح شده است با اعتراض فریده غیرت، وکیل خانم بنی یعقوب مواجه شد.

خانم بنی یعقوب از روزنامه نگاران با سابقه ایرانی است که در جریان انتخابات جنجال برانگیز خرداد ۸۸ و به علت انتشار مقالات انتقادی از محمود احمدی نژاد، که در آن زمان به عنوان کاندیدای انتخاباتی با سه نامزد اصلی دیگر رقابت می کرد، بازداشت شد و تا پیش از دادگاه دیروز، دوبار در شعب ۲۶ دادگاه انقلاب و ۱۰۵۴ دادگاه عمومی تهران مورد محاکمه شده است.

تبلیع علیه نظام جمهوری اسلامی و توهین به رئیس جمهوری ایران، از اتهامات خانم بنی یعقوب عنوان شده است.

مطالب مرتبط