ارجاع ۳ ماده جنجالی لایحه خانواده به کمیسیون تخصصی مجلس

 مجلس
Image caption نمایندگان مجلس ایران چند روز است که لایحه حمایت از خانواده را در صحن علنی بررسی می کنند

در ادامه بررسی لایحه حمایت از خانواده در مجلس ایران، سه ماده جنجالی ۲۲، ۲۳ و ۲۴ این لایحه برای بررسی دقیق تر و رفع "مشکلات و ابهامات شرعی" به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس فرستاده شد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز دوشنبه ۸ شهریور (۳۰ اوت) پیش از ادامه بررسی لایحه حمایت از خانواده اعلام کرد: "بنا به برخی تذکرات و همچنین تعدادی از ملاحضات شرعی مواد ۲۲، ۲۳ و ۲۴ این لایحه جهت بررسی دقیق و کارشناسانه تر و همچنین رفع مشکلات و ابهامات شرعی در کمیسیون تخصصی( کمیسیون قضایی) مورد بررسی مجدد قرار می گیرد."

جلسه علنی روز گذشته مجلس کاملا به تذکرات و اخطارهای نمایندگان به ماده ۲۲ لایحه حمایت از خانواده اختصاص داشت و قرار شده بود که بررسی این بخش از لایحه به جلسه علنی روز سه شنبه ۹ شهریور موکول شود.

این ماده ثبت ازدواج موقت را در صورت باردار شدن زن الزامی دانسته و در سایر موارد، ثبت آن را به توافق میان زوجین واگذار کرده است.

واکنش ها به تصمیم مجلس

اما علی مطهری، نماینده تهران در مجلس از اینکه دو ماده ۲۳ و ۲۴ پیش از مطرح شدن در صحن علنی مجلس به کمیسیون حقوقی و قضایی فرستاده شده، انتقاد کرد.

او تاکیدکرد که رسیدگی به این دو ماده باید در صحن علنی آغاز می شد و چنانچه مانند ماده ۲۲، ضمن بررسی با اخطار و تذکر نمایندگان رو به رو می شد، در اینصورت با رای نمایندگان و نظر رئیس مجلس باید به کمیسیون قضایی و حقوقی فرستاده می شد.

آقای مطهری با اشاره به ضرورت "قانونگرایی" گفت: "مجلس باید به ضرورت ارجاع یک ماده به کمیسیون مربوطه برسد و نه اینکه تکلیف برخی مواد در خارج صحن علنی روشن شود."

اما آقای لاریجانی در پاسخ به این تذکر آقای مطهری گفت که در پی تذکر های مطرح شده در جلسات پیشین مجلس و به پیشنهاد کمیسیون حقوقی و قضایی قرار شده است که این سه ماده به کمیسیون ارجاع شود و پیش از مطرح شدن این مواد در صحن علنی، درباره رفع اشکالات شرعی این مواد با قوه قضاییه صحبت شود.

ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده درباره ازدواج مجدد مردان و ماده ۲۴ درباره مهریه های متعارف و غیر متعارف است.

تصمیم مجلس ایران برای ارجاع این سه ماده به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس واکنش های دیگری را نیز به دنبال داشت.

الهه کولایی، از نمایندگان اصلاح طلب پیشین مجلس که برای رایزنی درباره این لایحه به مجلس رفته بود از این تصمیم هیات رئیسه مجلس استقبال کرد.

خانم کولایی با تاکید بر ضرورت ادامه بررسی سنجیده تر و دقیق تر این مواد از لایحه خانواده به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت: "امیدواریم در آینده نیز مجلس با استفاده از نظرات کارشناسان گوناگون به اصلاح مواد جنجال بر انگیز این لایحه بپردازد و بتواند این مواد را به گونه ای نهایی کند که نه به فروپاشی نظام خانواده بلکه به استحکام و تقویت بنیان خانواده ها کمک کند."

فاطمه راکعی، نماینده اصلاح طلب دوره ششم مجلس و تعدادی از نمایندگان زن دوره های پیشین مجلس ایران نیز برای رایزنی و حذف این سه ماده به مجلس رفته بودند.

از سوی دیگر، تعدادی از نمایندگان حامی دولت از جمله حمید رسایی و مهدی کوچک زاده به این تصمیم هیات رئیسه مجلس اعتراض کردند.

اعتراض آقای رسایی و مشاجره لفظی آنها با رئیس مجلس دقایقی نظم جلسه علنی مجلس را به هم ریخت و در نهایت حمید رسایی با اعتراض جلسه را ترک کرد.

بررسی سایر مواد لایحه حمایت از خانواده در مجلس ایران ادامه دارد.

مطالب مرتبط