واکنش دولت ایران به انتقادهای یک نماینده مجلس

مجلس ایران
Image caption اظهارات الیاس نادران در جلسه روز گذشته مجلس با واکنش هواداران دولت همراه شد

وزیر امور خارجه، مسئولان دفتر و معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران از سخنان اخیر الیاس نادران، نماینده تهران و عملکرد روز گذشته هیات رئیسه مجلس انتقاد کرده اند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه ۸ شهریور (۳۰ اوت) به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که اظهارات روز گذشته آقای نادران هیچ ارتباطی به سوال مکتوب وی نداشت که "من برای پاسخ به آن به مجلس رفته بودم."

آقای متکی با اشاره به اینکه این سخنان زمانی مطرح شد که فرصتی برای پاسخگویی وجود نداشت، گفت که این اظهارات "بسیار سفسطه گرایانه و خارج از موضوع سوال" مطرح شد، در حالیکه متن سوال آقای نادران در مورد آزادی دو تبعه ایرانی در خارج از کشور و نقش شورای عالی ایرانیان بوده است.

آقای نادران که از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران است روز یکشنبه درباره وجاهت قانونی شورای عالی ایرانیان خارج کشور، وظایف و اختیارات این شورا و همایش اخیر ایرانیان مقیم خارج در تهران که بوسیله این شورا برگزار شده بود، انتقاد کرد.

آقای نادران با اشاره به اینکه این شورا با اقدامات و اختیاراتش سبب تضعیف وزارت امور خارجه ایران شده، گفته بود: "به نظر می رسد جای وزارت امور خارجه و شورای عالی ایرانیان خارج از کشور جا به جا شده است و فقط اسم ها متفاوت است."

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، به ریاست محمود احمدی نژاد، اواسط مرداد ماه برای دومین سال پیاپی همایش ایرانیان مقیم خارج را برگزار کرد. اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، جانشین آقای احمدی نژاد در این شورا است.

او با انتقاد از نقش آقای رحیم مشایی در این شورا گفته بود: "اگر بناست این شورا را افراد معلوم الحالی که در آنجا فعالیت کرده و مسئولیت دارند، اداره کنند اشکالی ندارد همان آقا را وزیر امور خارجه بگذاریم و وزیر محترم هم بشود رئیس شورای عالی ایرانیان خارج از کشور تا ما بدانیم چه کسی مسئول است و مسئولیت دارد."

در جلسه روز گذشته پاسخ های آقای متکی به رای گذاشته شد و نمایندگان مجلس ایران با ۱۱۰ رای مخالف در مقابل ۵۵ رای موافق توضیحات آقای متکی را قانع کننده ندانستند.

آفای متکی همچنین از نحوه مدیریت جلسه روز گذشته که ریاست آن را محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس به عهده داشت، انتقاد کرد.

او گفت که رئیس جلسه باید مانع سخنان "خارج از موضوع" آقای نادران می شد، اما اینکار را نکرد.

آقای متکی افزود: "به اعتقاد من روز گذشته باید دو کارت زرد به آقای نادران و مدیریت جلسه داده می شد ولی چه باید کرد که آیین نامه ای در این زمینه وجود ندارد."

واکنش دولت به اظهارات نادران

دفتر رئیس جمهوری ایران نیز اظهارات آقای نادران را درباره دیدار اسفندیار رحیم مشایی با سفیر سابق آمریکا در اسرائیل و اتهامات مطرح شده درباره دومین همایش ایرانیان خارج از کشور را تکذیب کرد و این اظهارات را "بی اساس" خواند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا دفتر رئیس جمهوری تاکید کرده است: "حق قانونی خود را برای پیگرد قضایی این اظهارات محفوظ می دارد."

آقای نادران روز یکشنبه به اینکه آقای رحیم مشایی در سفر سال گذشته اش به نیویورک با سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل ملاقات داشته ، اشاره کرده بود و گفته بود: "چه مذاکراتی صورت گرفته؟ متن مذاکرات کجاست؟ من به این جریان و اتفاقاتی که با مدیریت این آقا (اسفندیار رحیم مشایی) در کشور رخ می دهد مشکوک هستم."

از سوی دیگر محمد رضا میر تاج الدینی، معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز روز دوشنبه ۸ شهریور به ایرنا گفت که آقای نادران اتهاماتی را مطرح کرد که در هیچ جا ثابت نشده است.

او تاکید کرد که پس از اظهارات رهبر ایران درباره "وحدت و همدلی بین مجلس و دولت" انتظار نداشته اند که "دوباره عده ای بخواهند فضای صمیمی را با طرح برخی موضوعات فرعی مخدوش کنند."

مطالب مرتبط