وزیر امور اقتصاد و دارایی: به خاطر استطاعت مالی یارانه نمی گیرم

شمس الدین حسینی
Image caption وزیر اقتصاد ایران گفت که مبلغ یارانه نقدی را می داند اما بنا به مصلحت اعلام نمی کند

شمس الدین حسینی، وزیر امور و اقتصاد و دارایی ایران با اشاره به این که در روز موعود و با دریافت مجوز، همه چیز را درباره یارانه ها اعلام می‌کند، گفت: "افرادی که استطاعت مالی دارند، از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند، همان گونه که من انصراف داده‌ام".

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر امور و اقتصاد و دارایی دوشنبه 8 شهریور (30 اوت) با اعلام این که مبلغ پرداختی یارانه ها را می داند، اما به خاطر مصلحت کشور بیان نمی کند، گفت: "هر زمان که این مبلغ وارد حساب های اشخاص شود، رقم ها نیز مشخص می‌شود".

پیش از این دولت ایران، یارانه نقدی هر ایرانی را ماهی ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان اعلام کرده بود.

آقای حسینی با بیان این که برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها در کشور به کار ژورنالیستی نیاز نداریم، به خبرنگاران گفت: "به جای سوال کردن چندباره درباره مبلغ یارانه های نقدی، در اجرای این قانون به ما کمک کنید".

وزیر امور اقتصاد و دارایی هم چنین اعلام کرد که با اصلاح قیمت ها، قیمت بنزین در ایران افزایش خواهد یافت.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شود.

بر اساس این قانون ، دولت می تواند نیمی از درآمد حاصل از افزایش قیمت را به صورت نقدی بین خانوارها توزیع کند. بنابر قانون دولت می تواند در سال جاری ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت کالاها و خدمات و حذف یارانه ها درآمد داشته باشد.

طرح جنجال برانگیز یارانه ها، ابتدا قرار بود در شش ماهه اول سال 1389 اجرا شود، اما پس از بروز اختلاف بین دولت و مجلس اجرای این طرح به شش ماه دوم موکول شد.

مطالب مرتبط