مادر ندا آقاسلطان از مجامع بین المللی دادخواهی کرد

ندا آقا سلطان
Image caption هاجر رستمی: از دنیا می خواهم به داد من برسند و قاتل ندا را پیدا کنند

هاجر رستمی، مادر ندا آقاسلطان دختر جوانی که در اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ کشته شد، از مجامع بین المللی خواسته است که برای یافتن قاتل دخترش اقدام کنند.

ندا آقاسلطان در یکی از راهپیمایی های اعتراض آمیز روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در تهران کشته شد.

در آن روز افراد دیگری نیز کشته شدند، اما انتشار ویدیوی صحنه جان دادن خانم آقا سلطان در اینترنت، او را به یک چهره جهانی و نمادی برای "جنبش سبز" معترض به نتیجه انتخابات تبدیل کرد.

مادر وی در گفتگویی اختصاصی با "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" خواهان یافتن قاتل دخترش توسط مجامع بین المللی و سازمان های مدافع حقوق بشر شده است.

هاجر رستمی گفت: "هیچ حرفی ندارم به دولت بزنم، تمام این مدت سکوت کردم، فقط از دنیا می خواهم به داد من برسند و قاتل ندا را پیدا کنند."

او افزود: "بچه ام را از دست دادم و زندگی ام دگرگون شده است. هر بار از سر خاک ندا می آیم، احساس می کنم همین الان ندا رفته و به خاک سپردیمش."

برخی از شاهدان عینی یک بسیجی را به عنوان قاتل معرفی کرده اند، اما مقام های جمهوری اسلامی غرب و مخالفان دولت را به طراحی "توطئه" برای قتل ندا آقاسلطان متهم می کنند.

هادی قائمی از مدیران "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" که در شهر نیویورک آمریکا فعال است، در مصاحبه با بی بی سی فارسی موضع دولت ایران را بی اساس دانست.

او گفت: "نیروهای حکومتی امروز به شدت تلاش می کنند که بر روی مساله قتل ندا آقاسلطان تحریف بوجود بیاورند چرا که این یکی از جمله مستند ترین نمونه های خشونت هائی است که در خیابان های تهران در یک سال پیش اتفاق افتاد."

هاجر رستمی به این "کمپین" گفته است، هرچند مقام های جمهوری اسلامی با خانواده اش با احترام رفتار کرده اند، نهادهای دولتی به ویژه سازمان صدا و سیما درباره نحوه قتل دخترش "دروغ" می گویند.

تلویزیون دولتی ایران تاکنون چند گزارش درباره جریان کشته شدن ندا آقاسلطان پخش کرده که ویدیوی قتل او را ساختگی اعلام می کند.

شبکه برون مرزی "پرس تی وی" چندی پیش فیلمی درباره خانم آقاسلطان پخش کرد که در آن وی بخشی از یک صحنه سازی قتل در خیابان های تهران معرفی شده است که پس از انتقال به خودرویی توسط عوامل تهیه کننده آن ویدیو، کشته می شود.

مادر ندا آقاسلطان درباره این گزارش ها گفت: "هیچ کس این دروغ ها را باور نکرده، نه مردم ایران نه مردم جهان. گفتند قاتل یک زن است، مگر ندا چه کار کرده بود که باید زنی او را بکشد. من که می دانم، قاتل چه کسی است، ولی خوب، دولتی ها این را قبول نمی کنند."

او همچنین گفت: "تا به حال سه بار فیلم درست کردند، هر بار حرف قبلی خودشان را نقض کردند، ولی تا آن جایی که من مادر ندا هستم، می دانم، او برای تظاهرات بیرون رفته بود و به دست نیروهای خودشان کشته شده است، غیر از این چیز دیگری نمی تواند باشد."

مطالب مرتبط