بررسی روزنامه های صبح تهران – سه شنبه ۹ شهریور

تیترهای اول

"شعار نه غزه نه لبنان از کجا آمد" تیتر اول خبر است. مردم سالاری از قول حبیب الله عسگر اولادی نوشته "به رئیس جمهور گفتم اطرافیان شما امتحان خوب ی پس نداده اند" و "گفته های عسگر اولادی از دیدار با احمدی نژاد" عنوان اصلی آرمان است.

"پایبندی به شعارهای انقلاب رمز توفیق دولت است" در صدر گزارش های روزنامه ایران آمده، جام جم همین گزارش را با تیتر "توصیه های رهبر به دولت" منعکس کرده، کیهان "تذکر نسبت به موازی کاری در فرهنگ و دیپلوماسی" را نقل کرده و رسالت از قول رهبر جمهوری اسلامی نوشته "تسهیل زندگی مردم باید اهتمام دولت باشد".

"یادگار پیر جماران فرصتی برای تظلم خواهی فلسطینیان" عنوان اصلی حمایت است، "سایه قدس بر سر نشست سازش" در راس اخبار سیاست روز آمده و ابتکار از "روز قدس روزی برای وحدت" نوشته است.

"عبور موقت مجلس از ازدواج مجدد" خبر اول تهران امروز است، گزارش اصلی دنیای اقتصاد "آینده دلار در نظام پولی جهانی" است و جهان صنعت از "بررسی دوباره طرح افزایش سرمایه بانک ها" خبر داده است.

گزیده مقالات

هفته دولت و هدفمند کردن یارانه ها

زهرا علی‌اکبری‌ در سرمقاله جهان صنعت درباره هفته دولت نوشته دولت دهم درست همین روزها در سال گذشته بود که کارش را آغاز کرد و حالا از آن همه فرصتی که می‌خواست و برای تحقق آن همه شعاری که می‌داد تنها سه سال باقی مانده است ؛ سه سالی که در تعجیل عجیب عقربه‌ها به سرعت باد سپری خواهد شد.

سرمقاله جهان صنعت سپس در تشریح سالی که گذشت نوشته نه فقط در طول سال گذشته که سال‌های قبل‌تر از زبان رییس دولت نهم درباره هدفمندی یارانه‌ها بارها و بارها شنیده بودیم اما یک سال از عمر چهار ساله دولت دهم گذشت و یارانه‌ها در خم همان کوچه ‌ای مانده است که سال‌های قبل مانده بود. جالب اینجاست که در طول یک سال گذشته مقامات دولتی هیچ‌ کدام درباره جزییات این طرح اظهارنظری نکردند.

این مقاله با اشاره به تازه ترین اظهار نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی پایان می گیرد که گفته می‌داند سقف و کف یارانه‌های پرداختی چقدر است اما فعلا صلاح نمی‌داند چیزی در این مورد بگوید.

خطاب وزیر به امام

ایران روزنامه دولت سرمقاله خود را به نوشته ای از سید محمد حسینی وزیر ارشاد داده که چنین شروع می شود:ماما! اینك از عمر دولت دهم قریب به سالی گذشته است. دولت دهم، دولت جوش و خروش و تلاش و تلاطم، دولت مهرورز مظلوم هدف تهاجم، دولت طرح و برنامه و اقدام، سختكوشی و جرأت و قیام، دولت ولایت، در جان بركفی به نهایت، در طی مسیر تو رهبرا، آیت! از ناحیت مردم و رهبری مستظهر به حمایت و ان‌شاءالله مورد عنایت! عنایت مولایمان صاحب لوای هدایت! و اما هنوز هم اماما تویی مرجع روایت كه اگر بدایت با تو بود و ولایت از تو احیا گشت، حكایت همچنان باقی است.

وزیر ارشاد مطابق سرمقاله ایران باز خطاب به امام نوشته اماما! سال پر حادثه‌ای بود، مریدان مدعی، كتاب كلامت را بر سر نیزه كرده بودند تا شكست را مانع شوند. به حكمیت اجبار می‌كردند. تیرها به سنگ خورد و اینك در محضر روح خدایی تو، بی‌باور جدایی تو! گزارش می‌دهیم كه: گر تیغ بارد در كوی آن ماه/ گردن نهادیم الحكم‌ لله

نماینده ویژه رییس جمهور و جایگاهش

جاوید قربان اوغلى در مقاله ای در آرمان نوشته پست «نماینده ویژه» یک مسئولیت صد در صد دیپلماتیک است. به این معنی که این کار باید به دیپلمات‌های حرفه‌ای واگذار شود. یعنی کسانی باید به عنوان نماینده ویژه انتخاب شوند که به فنون دیپلماسی آشنا هستند و در این کار متبحر و خبره هستند. حتی سیاستمداران برجسته هم نمی‌توانند این وظیفه را انجام دهند.

به نظر این دیپلومات سابق ممکن است که یک دیپلمات بتواند در انجام یک ماموریت سیاسی موفق باشد، اما یک سیاستمدار لزوما نمی‌تواند در کار دیپلماتیک موفق باشد. کسی که به عنوان نماینده ویژه تعیین می‌شود باید واجد شرایط ذیل باشد. نماینده ویژه باید سابقه فعالیت دیپلماتیک در سطح عالى داشته باشد و مسائل استراتژیک آن حوزه را بداند و با سیاست‌های کلان کشور در چارچوب منافع ملی کشور بر اساس قانون اساسی در آن حوزه به خوبی آشنا باشد. اگر چنین آشنایی‌هایی نداشته باشد وقتی وارد عرصه عمل می‌شود با مشکلات جدی مواجه خواهد شد و ممکن است با اظهارنظر‌ها و رفتار خود به اهداف و منافع کشور در آن حوزه آسیب بزند.

در ادامه مقاله آرمان آمده در کشور ما بر اساس قانون اساسی، علاوه بر وزارت امور خارجه که دستگاه مجری دیپلماسی در اهداف سیاست خارجی است، مقام معظم رهبری، قوه مجریه و مشخصا رئیس جمهور، کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی‌‌و شورای عالی امنیت ملی در مسائل سیاست خارجی دخالت مستقیم دارند و اگر این نهادها در مورد آن فرد اجماع و موافقت کامل نداشته باشد مطمئنا باعث تصادم و تزاحم چه در نزد آن دستگاه‌ها و چه در رابطه با ماموریتهاى وزارت خارجه که مسئولیت اصلی اجرای سیاست خارجی است ایجاد خواهد شد.

تعطیلات رسمی و مجلس

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته چرا طراحان افزایش تعطیلات عید فطر، به فكر سروسامان دادن به تعطیلات نوروز كه رسماً دو هفته و بطور غیررسمی یكماه كشور را فلج می‌كند نمی‌افتند؟ اصل تعطیلات نوروز را قبول داریم، اما ترتیبی بدهید كه به همان 5 روز (یك روز 29 اسفند و 4 روز اول فروردین) اكتفا شود و از روز پنجم فروردین همه چیز به حال عادی برگردد آنگاه با تدابیر صحیح درصدد متعادل ساختن سایر تعطیلات برآئید.

به نوشته این روزنامه اینكه با عجله درصدد افزودن به تعطیلات عید فطر بر میآئید و ابتدا پیشنهاد دو فوریت می‌كنید و سپس بر یك فوریت آن پای می‌فشارید و آنگاه در كمیسیون فرهنگی آنرا با سرعت بی‌سابقه پی گیری می‌كنید تا حتماً قبل از عید فطر آنرا به نتیجه برسانید، چه دلیلی دارد؟ آیا مشكل مردم این كشور همین است و دیگر هیچ كار زمین مانده‌ای وجود ندارد؟

به تاکید روزنامه جمهوری اسلامی مشكل بیكاری وتورم و فقر و هزاران درد بی درمان موكلان خود در گوشه و كنار كشور را حل كرده اید و فقط مانده است همین افزایش تعطیلات عید فطر كه اینگونه شتابان به دنبال تصویب آن هستید؟! مسأله میزان تعطیلات كشور را كه نمی‌توان با این عجله حل كرد.

اسلام و راه نجات غرب از سقوط اقتصادی

روزنامه کیهان در سرمقاله خود نوشته دو سال پیش و در همان ماههای آغازینی كه واشنگتن با این بحران مالی لجام گسیخته دست و پنجه نرم می كرد شورای ملی آمریكا طی گزارشی پیرامون وضعیت اقتصادی این كشور كه زیربنای سیاست داخلی و خارجی آن را تشكیل می دهد تصریح می كند، آمریكا در آستانه افول و زوال قرار گرفته و مشكلات فراوانی پیش روی دارد، اوباما میراثی بحرانی و پرچالش را از بوش تحویل گرفته است و آمریكا دیگر ابرقدرت جهان نیست.

به نوشته این روزنامه بسیاری از رسانه ها و مطبوعات غربی راه برون رفت از بحران مالی آمریكا و غرب را بازگشت به دستورات و فرامین دینی می دانند. به عنوان نمونه هفته نامه ژورنال دفاینانس در سرمقاله خود به قلم رولان لاسكین ریشه بحران های مالی غرب را مضاربه های خیالی و غیرقانونی توصیف می كند و در بحبوحه آغاز بحران مالی كشورهای غربی خواستار اجرای شریعت اسلامی در حوزه مالی و اقتصادی می شود.

کیهان بدون ذکر ماخذ مدعی شده که با تداوم و استمرار این بحران مالی كار به جایی می رسد كه سال گذشته پارلمان فرانسه نیز قانونی به تصویب می رساند كه به موجب آن اوراق بهادار اسلامی در این كشور صادر شود با این توجیه و منطق اقتصادی كه اگر این مهم اتفاق بیفتد تا سال 2020 سرمایه ای تا مرز 120میلیارد یورو بدست می آید.

واردات و راه مهار آن

مهدی نصرتی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته ثابت بودن نرخ ارز در چند سال اخیر در مقایسه با تورم دو رقمی ‌این سال‌ها،‌ موجب شده ‌است كه قدرت تولیدكنندگان داخلی در رقابت با كالاهای وارداتی رسمی ‌و غیررسمی‌ كاهش یابد و حجم عظیمی ‌از واردات به كشور سرازیر شود.

به نظر این روزنامه درباره نقش نرخ ارز در این باره سخن بسیار گفته شده و دغدغه اصلی این است كه چه می‌توان كرد كه همزمان تولید ملی افزایش یابد و در عین حال، كیفیت كالاهای داخلی نیز بهبود یابد. به نظر می‌رسد حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی یكی از راهكارهایی است كه می‌تواند دستیابی به دو هدف یاد شده را تسهیل كند.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد سرمایه‌گذاری خارجی را موجب دستیابی به منابع مالی جدید، ایجاد اشتغال، انتقال دانش مدیریت و فناوری و دستیابی به بازارهای جدید می داند اما می نویسد همه كسانی كه دستی در تولید دارند اذعان دارند كه با وجود محدودیت‌های خود ساخته و بوروكراسی سنگین حاكم بر فضای تولید و انواع و اقسام موانع، فضای كشور فضای مناسبی برای كسب‌وكار نیست. طبیعی است كه این فضا جذابیتی برای جلب سرمایه‌گذاران خارجی نداشته باشد.

تشویق به ارامنه به مهاجرت

سیاست روز در یک گزارش مدعی شده ارامنه که اقلیتی مورد احترام با قدمت طولانی در ایران هستند با کمک یک مرکز از طریق سفارت اتریش به تهران با وعده‌های مختلف ترغیب به مهاجرت از کشور شده و ضمن دریافت کمک‌های متنوع، به سهولت اقدام به ترک کشور می‌کنند.

این روزنامه با نقل این که آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد در خطبه‌های هفته گذشته آن شهر خواستار اخراج سفیر اتریش در تهران به علت برگزاری پارتی مبتذل در ماه رمضان شده نوشته افراد حاضر در انجمن کمک به مهاجرت با طرح ادعاهایی چون سختگیری بر روی اقلیتهای مذهبی، آینده شغلی بهتر، وضعیت اقتصادی بد ایران و تحریم‌ها، تلاش می‌کنند دغدغه‌های فرهنگی ، اجتماعی و عاطفی اقلیتهای مذهبی ایرانی برای ترک وطن را بی دلیل جلوه دهند.

سیاست روز ضمن توصیه به ستادهای امنیتی برای رسیدگی به فعالیت سفارت اتریش در ایران نوشته اند تاکنون ده ها تن از ارامنه که در زمان جنگ با عراق در کنار سایر اقوام ایرانی می جنگیدند، با کمک های مالی و تسریع در دادن روادید به آن ها از کشور مهاجرت کرده اند.