انتقاد وزارت خارجه ایران از توهین رسانه‌ها به همسر سارکوزی

کلارا و نبکلا سارکوزی
Image caption کیهان خانم سارکوزی را به خیانت به همسرش متهم کرده است

با اینکه وزارت امور خارجه ایران توهین به همسر رئیس جمهوری فرانسه را مردود دانسته، روزنامه کیهان بار دیگر مطالبی اهانت آمیز علیه او منتشر کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه ۹ شهریور (۳۱ اوت) در یک نشست خبری در تهران، از مطالب توهین آمیز منتشر شده در رسانه های جمهوری اسلامی علیه کارلا برونی سارکوزی، همسر رئیس جمهوری فرانسه انتقاد کرد و گفت: "سیاست های نادرست کشورها را می توان نقد کرد اما کلمات نادرست درباره مقامات آنها نباید به کار گرفته شود."

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در این نشست خبری، یک خبرنگار فرانسوی با اشاره با مطلبی در روزنامه کیهان، از به کار گیری الفاظ نادرست نسبت به همسر رئیس جمهوری فرانسه گلایه کرده بود.

براساس این گزارش، آقای مهمانپرست گفت که "توهین به مقامات سایر کشورها مورد تایید وزارت امور خارجه نیست."

روزنامه کیهان روز شنبه این هفته در مطلبی با عنوان "فواحش فرانسه هم وارد داد و قال حقوق بشر شدند"، مخالفت خانم سارکوزی با حکم سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار را به شدت مورد حمله قرار داد.

سایت شبکه ایران، متعلق به یک موسسه وابسته به دولت ایران هم با محکوم دانستن فعالیت کارلا برونی سارکوزی برای جلوگیری از سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، نوشت که رسانه های غربی هم "فاحشه بودن"خانم سارکوزی را تلویحا تایید کرده اند.

با وجود انتقاد سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از توهین روزنامه کیهان به خانم سارکوزی، این روزنامه با انتشار مقاله دیگری در شماره روز سه شنبه خود، بار دیگر همسر رئیس جمهوری فرانسه را به شدت مورد حمله قرار داد.

در این مطلب که تحت عوان "حمله همسر بدنام سارکوزی به روزنامه کیهان" در بخش "اخبار ویژه" این روزنامه منتشر شده، به نقل از نشریه فرانسوی "لو پست" آمده است که کارلا برونی "از اینکه روزنامه کیهان و تلویزیون ایران وی را فاسد الاخلاق معرفی کرده اند شگفت زده و عصبانی شده است."

لو پست در مطلبی در مورد الفاظ به کار گرفته شده از سوی کیهان در مورد خانم سارکوزی، نوشته بود که کاخ ریاست جمهوری فرانسه به این مطلب واکنشی نشان نداده است.

'مستحق مرگ'

روزنامه کیهان در مطلب روز سه شنبه خود نوشته است که کارلا برونی قبل از ازدواج با رئیس جمهوری فرانسه، "دارای روابط نا مشروع با افراد گوناگون" بوده و رابطه او با رئیس جمهوری فرانسه باعث از هم پاشیدن خانواده سارکوزی شد.

کیهان با آوردن شرحی از این روابط، خانم سارکوزی را متهم کرده است که در حال حاضر هم با یک خواننده فرانسوی "روابط نامشروع" دارد.

در خاتمه این مطلب آمده است که "بررسی سوابق کارلا برونی به روشنی نشان می دهد که چرا این زن بدسابقه، از یک زن ایرانی مرتکب زنای محصنه و مشارکت کننده در قتل همسرش که به مرگ محکوم شده، حمایت کرده است و در واقع خود وی نیز مستحق مرگ است."

Image caption تظاهرات متعددی در محکومیت حکم سنگسار سکینه آشتیانی برگزار شده است

انتقاد کیهان از کارلا برونی سارکوزی به دلیل نامه وی خطاب به سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی است که به اتهام داشتن روابط جنسی در زمان حیات شوهرش به سنگسار محکوم شده است.

خانم سارکوزی این حکم را "زخمی عمیق بر همه زنان، کودکان و همه کسانی که احساسات انسانی دارند" توصیف کرده بود.

پیش از خانم سارکوزی، بسیاری از فعالان و نهادهای مدافع حقوق بشر، حقوقدانان و سیاستمداران جهان، از جمله رئیس جمهوری برزیل که با مقامات ایرانی روابط دوستانه ای دارد، اجرای حکم سنگسار را غیرقابل قبول دانسته و خواستار خودداری جمهوری اسلامی از اجرای این حکم شده بودند.

فعالان حقوق بشر احکامی مانند سنگسار، شلاق و قطع اندام ها را مجازات های ظالمانه، غیرانسانی و تحقیر آمیز دانسته و صدور و اجرای چنین مجازات هایی را مغایر منشور سازمان ملل دانسته و کشورهای عضو سازمان ملل را ملزم به خودداری از صدور و اجرای چنین احکامی دانسته اند.

ایران همچنین به خاطر تعداد صدور و اجرای احکام اعدام و اجرای این مجازات در مورد مجرمانی که در نوجوانی مرتکب جرم شده اند، هدف انتقاد بین المللی بوده است.

مطالب مرتبط