صالحی: با آمریکا برای ساخت نیروگاه و سوخت هسته‌ای مشارکت می‌کنیم

تصویری از نیروگاه اتمی بوشهر
Image caption با پایان سوخت گذاری نیروگاه بوشهر در روزهای آینده، این نیروگاه می تواند به شبکه سراسری تولید برق ایران بپیوندد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، می‌گوید که این کشور به دور از موضوعات سیاسی آمادگی دارد با آمریکا برای تاسیس نیروگاه های اتمی و تولید سوخت هسته ای مشارکت کند.

آقای صالحی روز سه شنبه ۹ شهریور (۳۱ اوت) گفت: "اگر آمریکایی‌ها آماده باشند با ایران برای ایجاد شرکت های مشترک برای ساخت نیروگاه های اتمی و ایجاد کنسرسیوم برای تولید سوخت وارد مذاکره شوند، ما آماده هستیم و وارد شراکت با آنها می شویم، اما مذاکرات سیاسی چیز دیگری است و به تصمیم گیران در امور سیاسی باز می گردد."

او که امروز در نشستی مطبوعاتی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد، در رابطه با ادامه مذاکرات ایران با گروه وین (آمریکا، فرانسه، روسیه و آژانس بین المللی انرژی اتمی) گفت: "آنها آماده ورود به مذاکرات هستند و ما نیز اعلام کرده ایم که حتی همین امروز آماده ورود به مذاکرات هستیم، اما بدون پیش شرط و بر اساس بیانیه تهران."

در ماه اکتبر سال گذشته، نمایندگانی از سوی ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه، در جلسه ای در وین درباره مبادله بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز نیروگاه تحقیقاتی تهران به مذاکره پرداختند.

پس از امضای توافقنامه تهران که با حضور ایران، برزیل و ترکیه در اردیبهشت ماه سالجاری صورت گرفت، مقامات ایرانی اعلام کردند که در صورت موافقت گروه وین با مفاد بیانیه تهران، این کشور آمادگی دارد تا پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای خارج کردن یک هزار و دویست کیلوگرم اورانیوم غنی شده از ایران در مقابل ارسال یکصد و بیست کیلوگرم سوخت مورد استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران را مورد بررسی قرار دهند.

با این حال، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز تاکید کرد که این کشور تا زمان از سرگیری مذاکرات با گروه وین به غنی سازی اورانیوم با غلظت مورد نیاز رآکتور تهران ادامه خواهد داد و هم اکنون ۲۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کرده است.

او گفت ایران در نظر دارد تا پایان امسال (۱۳۸۹) سوخت مورد نظر رآکتور تحقیقاتی تهران را به طور کامل در داخل این کشور و از طریق غنی سازی با غلظت 20 درصد، تولید کند.

'ساخت یک رآکتور جدید مشابه رآکتور تحقیقاتی تهران'

آقای صالحی در پاسخ به خبر احتمال احداث یک رآکتور تحقیقاتی دیگر مشابه راکتور تهران گفت: "طراحی این رآکتور را از چند ماه پیش آغاز شده است اما مکان احداث آن هنوز مشخص نیست."

او امکان تولید داخلی رادیو دارو برای مصارف پزشکی به ویژه آنچه در درمان بیماران سرطانی به کار گرفته می شود را از علل اصلی ساخت این رآکتور هسته ای تحقیقاتی برشمرد.

در پاسخ به احتمال ساخت مراکز جدید غنی سازی اورانیوم در سال آینده نیز این مقام ایرانی گفت که سازمان انرژی اتمی ۱۰ مکان را برای احداث چنین مراکزی در نظر گرفته است اما هنوز ساخت و ساز آنها را آغاز نکرده و برای احداث آنها منتظر تحولات آینده است.

آقای صالحی همچنین از احتمال آغاز به کار ساخت یکی از این مراکز غنی سازی اورانیوم در سال آینده (۱۳۹۰) و بنابر دستور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران خبر داد، اما گفت: "فرض اول این است که عجله ای در این باره نداریم."

او همچنین در رابطه با ادعای آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تولید نسل جدید سانتریفیوژها در ایران گفت که تولید این سانتریفیوژها هنوز در مرحله آزمایشی است و تزریق یو اف ۶ به دستگاه های نسل جدید هنوز به مرحله تولید صنعتی نرسیده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اواسط مرداد ماه گذشته اعلام کرده بود که ایران تجهیزاتی را برای بهبود فرآیند غنی سازی اورانیوم فعال کرده است.

این سازمان مستقر در وین ادعا کرده بود که ایران درحال استفاده از یک مجموعه ثانوی ۱۶۴ تایی سانتریفیوژ برای غنی سازی اورانیوم به غلظت ۲۰ درصد در تاسیسات آزمایشی اش در نطنز است.

'برخورد یک هواپیمای مسافربری هم به نیروگاه بوشهر آسیب نمی رساند'

بخش دیگری از سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به سوخت گذاری و ضریب ایمنی نیروگاه بوشهر اختصاص داشت که با آغاز انتقال سوخت به این نیروگاه اتمی، مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

آقای صالحی ضمن اظهار امیدورای برای آغاز تولید برق توسط نیروگاه بوشهر در آینده ای نزدیک گفت: "این نیروگاه از بهترین نیروگاه های جهان از نظر معیارهای سلامتی و ایمنی است."

او در رابطه با ویژگی‌های ایمنی این نیروگاه گفت: "نیروگاه بوشهر دارای دو کره است که یکی از آنها فولادی و دیگری از جنس بتون است و اگر هر حادثه ای روی دهد، کره فولادی بسیار قوی است و علاوه بر آن بعد از کره فولادی، کره بتونی قرار دارد."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به نگرانی کشورهای عربی همسایه این کشور در مورد احتمال آلودگی منطقه بر اثر انهدام یا انتشار تشعشعات هسته ای نیروگاه بوشهر تا کید کرد که این نیروگاه به گونه ای ساخته شده است که "حتی اگر یک هواپیمای مسافربری به کره بتونی این نیروگاه برخورد کند، هیچ حادثه ای رخ نمی دهد."

'تواق اولیه با روسیه برای تولید مشترک سوخت هسته ای'

طی روزهای گذشته مقامات ایرانی از ارایه پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم مشترک برای تولید سوخت هسته ای به روسیه خبر داده بودند و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز از توافق اصولی همسایه شمالی ایران در این باره سخن گفت.

آقای صالحی گفت که ایران برای تهیه سوخت اتمی ۱۰ سال آینده نیروگاه بوشهر با روسیه "مذاکرات اولیه و اصولی" را انجام داده و در نظر دارد تا سوخت اتمی مورد نیاز خود را تحت نظر کارشناسان روس این کشور تولید کند.

او درباره محل تهیه این سوخت گفت که بنابر مذاکرات این سازمان با روسیه احتمال دارد که بخشی از تولید سوخت هسته ای در خاک روسیه و بخشی از آن در داخل ایران و تحت لیسانس روسیه صورت گیرد.

برنامه های هسته ای و موضوع غنی سازی اورانیوم توسط ایران، طی سالهای اخیر میان کشورهای غربی و ایران مورد مناقشه بوده است و آژانس بین المللی انرژی اتمی پرونده هسته ای این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده است.

شورای امنیت سازمان ملل و برخی از کشورهای جهان نیز با وضع تحریم های مختلف تلاش کرده اند که ایران را به توقف برنامه های هسته ای خود متقاعد کنند. اما ایران ادعای نظامی بودن برنامه های هسته ای خود را قویا رد کرده و می گوید که با مقاصدی صلح آمیز، دستیابی به انرژی هسته ای را دنبال خواهد کرد.

مطالب مرتبط