به روز شده:  12:30 گرينويچ - سه شنبه 31 اوت 2010 - 09 شهریور 1389

آیت الله خامنه ای

مخالفت تلویحی رهبر ایران با تعیین نمایندگان ویژه رئیس جمهوری

آیت الله علی خامنه ای

رهبر ایران از علنی کردن اختلافات میان دستگاه‌های حکومتی انتقاد کرده است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران می گوید که مسائل مربوط به سیاست خارجی باید تنها توسط وزارت امور خارجه پیگیری شود و دولت باید از موازی کاری بپرهیزد.

آقای خامنه ای غروب روز دوشنبه ۸ شهریور (۳۰ اوت) در دیدار با رئیس جمهوری و اعضای هیأت دولت ایران گفت که "اعتماد به وزیران در چارچوب اختیارات و وظایفشان" از نکات مدیریتی ای است که باید مورد توجه هیأت دولت قرار گیرد.

در روزهای اخیر و در پی انتصاب سه نماینده ویژه در امور خارجی توسط رئیس جمهوری ایران، بعضی از نمایندگان مجلس و چهره های سیاسی این کشور، این اقدام را "موازی کاری" و ناشی از اختلافاتی دانسته بودند که میان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و وزارت امور خارجه پیدا شده است.

از جمله قدرت الله علیخانی، نماینده فراکسیون اقلیت مجلس ایران گفته بود: "احتمالا رئیس جمهوری با وزیر امور خارجه مشکل پیدا کرده است و این کارها را می کند تا وزیر امور خارجه استعفا دهد".

برخی منابع خبری هم نوشته بودند که در جریان همایش جنجال برانگیز ایرانیان خارج از کشور در تهران که به ابتکار اسفندیار رحیم مشایی، نزدیک ترین مشاور و رئیس دفتر آقای احمدی نژاد برگزار شد، میان او و مسئولان وزارت امور خارجه اختلافات زیادی بروز کرده بود.

آقای احمدی نژاد چند روز پس از برگزاری این همایش آقای رحیم مشایی را به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور خاورمیانه معرفی کرد.

رئیس جمهوری ایران همچنین حمید بقایی را به عنوان نماینده ویژه خود در امور آسیا، محمد مهدی آخوندزاده را به عنوان نماینده ویژه در امور دریای خزر و ابوالفضل ظهره وند را به عنوان نماینده ویژه در امور افغانستان منصوب کرد.

اما آیت الله خامنه ای در دیدار دوشنبه شب خود با هیأت دولت تأکید کرده است که وزارت امور خارجه "مسئول هدایت منسجم و برنامه ریزی شده همه مسائل سیاست خارجه و روابط با دیگر کشورها" است.

به این ترتیب به نظر می رسد که او با فعالیت نمایندگان ویژه رئیس جمهوری مخالفت کرده باشد.

رهبر ایران سال گذشته هم با تصدی سمت معاون اولی رئیس جمهوری توسط آقای رحیم مشایی مخالفت کرده بود.

 • آیت الله خامنه ای، محمود احمدی نژاد، محمدرضا رحیمی
  رهبر ایران با رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت دیدار کرد
 • آیت الله خامنه ای، علی اکبر ولایتی، منوچهر متکی
  آقای خامنه ای تأکید کرد که کارهای سیاست خارجی باید در اختیار وزارت امور خارجه باشد
 • بقایی، مشایی
  اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی که پیش تر به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور در امور خارجی منصوب شده بودند هم در این دیدار حضور داشتند
 • آیت الله خامنه ای و اعضای کابینه
  رهبر ایران از تلاش های دولت تقدیر کرد، اما به اعضای دولت گفت که باید تحمل انتقاد را داشته باشند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.