فرود اضطراری توپولوف کیش ایر در مشهد

هواپیمای توپولف در فرودگاه مشهد
Image caption در بهمن ماه گذشته، هواپیمای توپولف شرکت هواپیمایی تابان با ۱۵۴ مسافر در فرودگاه مشهد دچار آتش سوزی شد

یک فروند هواپیمای توپولوف ۱۵۴ متعلق به شرکت هواپیمایی کیش ایر، سه دقیقه پس از پرواز از فرودگاه مشهد به دلیل ترکیدن لاستیک مجبور به فرود اضطراری شد.

پرواز ۷۴۶۸ که عصر روز دوشنبه ۸ شهریور (۳۰ اوت ۲۰۱۰)، عازم تهران بود پس از هشدار برج مراقبت، بعد از دیده شدن دودی سیاه در لاستیک هواپیما مجبور به بازگشت به فرودگاه هاشمی نژاد مشهد شد.

یکی از مسئولان شرکت هواپیمایی کیش ایر به خبرگزاری مهر گفته است که این پرواز ۱۲۶ مسافر داشت که هیچکدام بر اثر این حادثه آسیب ندیده اند.

در بهمن ماه گذشته، هواپیمای توپولف شرکت هواپیمایی تابان با ۱۵۴ مسافر در فرودگاه مشهد دچار آتش سوزی شد.

پس از این حادثه، رضا نخجوانی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران گفت که خروج کلیه هواپیماهای توپولوف از ناوگان هوایی کشور در حال بررسی است.

او گفت که از همه شرکت های هواپیمایی داخلی درخواست شده است که نسبت به اصلاح ناوگان خود اقدام کنند.

آقای نخجوانی در خرداد ماه امسال هم گفته بود که به دلیل نگرانی ها از امنیت هواپیماهای توپولف، این هواپیماها از فهرست خرید شرکت های هواپیمایی ایران در سال ۱۳۸۹ حذف شده اند.

ناوگان هواپیماهای مسافربری ایران به علت تحریم طولانی آمریکا به شدت فرسوده است و ایران برای جبران کمبود هواپیما، به خرید یا اجاره هواپیماهای ساخت روسیه روی آورده است.

هفته پر حادثه

این چهارمین مورد حادثه گزارش شده در هواپیماهای متعلق به شرکت های ایرانی در هفته گذشته است.

پنجنشبه پیش دو فروند هواپیمای ایران که از تهران عازم آلمان و سوئد بودند، به فاصله چند ساعت به دلیل نقص فنی مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه آتاتورک استانبول شدند.

جمعه پیش هم یک هواپیمای فوکر ۱۰۰ متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان در مسیر تهران به تبریز، هنگام نشستن در فرودگاه تبریز دچار سانحه و از باند خارج شد.

خبرگزاری فارس هم گزارش داده است که پرواز امروز ایرباس ۳۰۰ شیراز به تهران متعلق به هواپیمایی ماهان پس از هشت ساعت تاخیر به دلیل نقص فنی لغو شده است.

یک شاهد عینی به خبرگزاری فارس گفت که دوبار هنگام روشن کردن موتورها، "مقدار زیادی گاز" به هواپیما وارد شده است.

مطالب مرتبط